ROK SZKOLNY 2009/2010

ZBIÓRKA NAKRĘTEK- PODSUMOWANIE

 

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

KLASA

KG

KLASA

KG

„0”

6,5 kg

Ia

6 kg

1

2,2 kg

Ib

1,9 kg

2

3 kg

Ic

12,4 kg

3

-------

II a

12,2 kg

4

9,5 kg

II b

1 kg

5a

1,5 kg

II c

4,5 kg

5b

2,3 kg

III a

6,7 kg

6

3,5 kg

III b

-------

III c

1,6 kg

 

Biblioteka 4,8 kg

Łącznie zebraliśmy w naszej szkole 79,6 kg nakrętek.

 

Jeszcze raz w imieniu własnym oraz Mateuszka Zająca i jego rodziców- dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę nakrętek, a tym samym w pomoc potrzebującemu chłopcu.

Drugą turę nakrętek przekazałam także tacie Mateuszka w dniu 14.07.2010r.

             A.Murawka

 

ŻEGNAJ SZKOŁO!

         więcej zdjęć...

25 czerwca 2010 roku uczniowie naszej szkoły przybyli na uroczyste zakończenie roku szkolnego.

Najpierw pod opieką wychowawców przeszliśmy do kościoła. Po mszy udaliśmy się do hali sportowej. Na początku uroczystości uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoje przedstawienie, które miało na celu pożegnanie się ze szkołą i z nauczycielami. Po ich występie drugoklasiści odśpiewali piosenkę i przeczytali rady oraz wiersze dla swoich starszych kolegów i koleżanek. Wręczone zostały również drobne upominki dla absolwentów.

Wreszcie nadszedł czas rozdania świadectw z wyróżnieniem oraz innych nagród. Najlepszym uczniom przyznano stypendia. Dyplom za wzorową frekwencję otrzymał Maciej Brucki. Jak co roku wybrano także Lady i Dżentelmena Roku. Zostali nimi Patrycja Goszczyńska i Bartłomiej Wrzesiński. Na sam koniec głos zabierali zaproszeni goście. Potem wszyscy przeszli do swych klas, aby odebrać pozostałe świadectwa.

I tak oto zakończył się kolejny rok szkolny. Każdemu z nas należy się odpoczynek po tych dziesięciu ciężkich miesiącach nauki i pracy. Pozostaje mi tylko życzyć szczęśliwych wakacji, a naszym absolwentom wielu wspaniałych przygód na nowym etapie życia.

 

Agnieszka Nowogorska, kl.IIa

 

Najlepsi uczniowie w Zespole Szkół w Dobrczu:

 rok szkolny 2009/2010

 Gimnazjum

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

1

Adrianna Grześkowiak

I a

5,28

2

Karol Andrzejewski

I a

4,71

3

Katarzyna Olech

I b

5,21

4

Bogumiła Sudoł

I c

4,93

5

Martika Krakowska

I c

4,57

6

Monika Pancek

II a

4,80

7

Krystian Rogacki

II a

4,80

8

Agnieszka Nowogorska

II a

4,79

9

Oliwia Bartknecht

II b

5,13

10

Marta Wrzesińska

II b

4,60

11

Paulina Gąsior

II c

5,0

12

Alicja Hałas

III a

5,13

13

Bartłomiej Wrzesiński

III a

4,87

14

Patrycja Goszczyńska

III c

5,4

15

Aleksandra Joppek

III c

5,0

16

Magdalena Goryńska

III c

5,0

 100% frekwencji:

 Maciej Brucki, kl. II a

 

Szkoła Podstawowa

Klasy 1 - 3

 klasa 1: Aleksandra Brążkiewicz, Aleksandra Majewska, Jakub Szala, Wanda Wroniszewska;

klasa 2: Łukasz Białkowski,Jagoda Kloska, Natalia Kuśmierek, Natalia Rogoń;

klasa 3: Kamil Gruszka, Wiktoria Jędrzejewska, Marta Kopańska, Milena Krasińska, Martyna Stala, Katarzyna Śliwa.

 

Klasy 4 - 6

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

1

Oliwia Richter

4

5,18

2

Anna Serafin

4

5,08

3

Patrycja Jaworska

4

4,82

4

Susanne Nowicka

5 a

5,36

5

Paulina Kaszubowska

5 a

5,18

6

Wiktoria Dutkiewicz

5 a

5,0

7

Anna Tobolewska

5 b

5,0

8

Wiktoria Rasała

6

5,63

9

Izabela Dzikowska

6

5,27

10

Rafał Krasiński

6

5,09

11

Mateusz Wernerowicz

6

5,0

12

Marta Szymańska

6

4,9

13

Radosław Serafin

6

4,81

Wzorowa  frekwencja:

 Beata Holtz, kl. 2

Weronika Kopańska, kl. 5 b

 

Współczesne wydanie bajek Krasickiego

więcej zdjęć...

Od września przygotowywaliśmy tę sztukę. Bywały momenty załamania (gdy nic się nie udawało) i radości (kiedy w końcu osiągnęliśmy oczekiwany efekt). Dziś nasze starania ujrzały światło dzienne. My - aktorzy, scena i widzowie - niesamowite uczucie.

 Przed każdą bajką we współczesnym wydaniu odczytywano oryginał.dalej...

Ada Grześkowiak, kl. Ia

Koło Dziennikarskie w radiu!

 

W pierwszy dzień kalendarzowego lata  przedstawiciele Koła Dziennikarskiego wraz z opiekunką -  panią Małgorzatą Borkowską odwiedzili Radio PiK w Bydgoszczy.

Wyruszyliśmy zaraz po lekcjach.  Na początku oprowadzono nas  po budynku, w którym znajdowała się rozgłośnia radiowa. Zapoznaliśmy się również z historią radia. Dowiedzieliśmy się między innymi, że radio powstało już przed wojną.  Mieliśmy  możliwość  zobaczenia  zabytkowych  sprzętów służących kiedyś do pracy w radiu. Okazuje się, że obecny rozwój techniki jest ogromny.dalej...

Czarek Migocki kl. IIa

Traktory, kombajny… i inne maszyny, czyli jak pisać, żeby nie zanudzić

 

21 czerwca koło dziennikarskie naszej szkoły odwiedziło Agencję Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu mieszczącą się w Osielsku. Firma specjalizuje  się wydawaniu pism rolniczych. 

Na początku zaprowadzono nas do redakcji czasopisma zatytułowanego „Rolniczy Przegląd Techniczny”. Pracujący  tam dziennikarze opowiedzieli nami o specyfice ich pracy. Dowiedzieliśmy się, że dziennikarstwo to bardzo trudny i odpowiedzialny zawód. Wymaga dużo poświęcenia i czasami długotrwałego pobytu poza domem. Później zobaczyliśmy, jak wygląda praca w  nowoczesnej drukarni, sfinansowanej częściowo przez Unię Europejską. 

Niewątpliwie, dzięki temu wyjazdowi dowiedzieliśmy się  wiele ciekawych rzeczy, które przydadzą nam się w naszej pracy dziennikarskiej. 

                                               Krystian Rogacki, kl. IIa

Wycieczka do radia

 

W  poniedziałek, 21 czerwca  członkowie koła dziennikarskiego pojechali na wycieczkę do bydgoskiej siedziby Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.  

            Gdy dotarliśmy na miejsce, powitał nas przemiły pan Ireneusz Sanger, dziennikarz, który od wielu lat pracuje w tym zawodzie. Opowiedział nam krótko o historii radia. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Radio PIK powstało przed II wojną światową. Następnie poszliśmy do płytoteki w której były tysiące płyt CD. Później pan Irek pokazał nam zabytki, które przetrwały z początków radia. Były to stare magnetofony i sprzęt do nagrywania wywiadów. Potem  nasz przewodnik zaprowadził nas do studia, z którego była nadawana audycja na żywo. Kilka osób miało możliwość pozdrowić najbliższych. Po tym udaliśmy się do mniejszego studia  nagraniowego, które służyło do przygotowywania próbnych audycji radiowych. Razem z dwiema innymi dziewczynami miałyśmy możliwość spróbowania swoich sił w odczytywaniu wiadomości. To było dla nas niesamowite przeżycie! Myślę, że ta wyprawa pozostanie na zawsze w pamięci wszystkich uczestników. Pan Ireneusz zaprosił nas do rozgłośni w następnym roku. Już teraz wiemy, że na pewno skorzystamy z zaproszenia.

                                              Daria Gosz kl.Ia

ROZGRYWKI PIŁKI NOŻNEJ IM. K.GÓRSKIEGO W GIMNAZJUM

więcej zdjęć...

MAŁY KSIĄŻE

więcej zdjęć...

 KONKURS PIOSENKI

więcej zdjęć w Szkole Podstawowej...

więcej zdjęć w Gimnazjum...

Pierwszego dnia astronomicznego lata, dokładnie 21 czerwca 2010 r. odbył się w naszej szkole konkurs piosenki, który prowadziły Angelika Bachurzyńska oraz Dominika Redzimska.
     Przed samym występem zaprezentowano krótkie przedstawienie profilaktyczne przygotowane przez Panią Barbarę Migocką. Opowiadało ono o Małym Księciu, a głównym tematem była słabość do rzeczy materialnych, zatracanie się, zapominanie o bliskich.
            W konkursie piosenki wystąpili wokaliści oraz ci, którzy grali na instrumentach. Konkurencja była zacięta. W końcu jury w składzie: Pani Małgorzata Borkowska oraz wybrani uczniowie z gimnazjum wyłonili zwycięzców. Na pierwszym miejscu w grupie wokalistów uplasowali się: Patrycja Goszczyńska w samodzielnie ułożonej piosence „To tylko sen” ex aequo z Anią Antkowiak w pięknej piosence o miłości. Drugie miejsce zajęli Daniel, Łukasz i Adrian, śpiewając „Chcę wywyższać imię Twe”, również ex aequo z kwartetem składającym się z Kasi, Roksany, Eweliny i Ani, które oczarowały nas piosenką „Chodź pomaluj mój świat” . Trzecie miejsce zdobyły Daria i Magda, śpiewając „Volveremos”. W grze na instrumencie pierwsze miejsce zdobyła Ala Hałas, drugie Paweł Majka, a trzecie Kinga Goryńska.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !

Magdalena Bartkiewicz, kl. IIa

     OGNISKO KLUBU EUROPEJSKIEGO

więcej zdjęć...

    Dnia 22 czerwca odbyło się ognisko zorganizowane przez Klub Europejski na czele z p.Agnieszką Kawińską oraz p. Marcinem Rywoltem . Wygrana klasa wraz z wychowawcą - Aleksandrą Wilk , bawiła się przy ognisku . Można było upiec sobie kiełbaskę na patyku czy też zasmakować ziemniaków z solą . Odbywały się również gry z piłką w których wszyscy chętnie brali udział . Czas można było mile spędzić w domku , który udostępnili nam państwo Januszewscy . Każdy miło wspominać będzie ten piknik , a zwycięscy byli bardzo zadowoleni ze swojej nagrody .

Jagoda Olszewska , kl III c

ZBIÓRKA NAKRĘTEK-  podsumowanie

1a        6kg

1b        1,9kg

1c        12,4kg

2a        12,2kg

2b        1kg

2c        4,5kg

3a        6,7kg

3b        nie brała udziału w zbiórce

3c        1,6kg

    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc potrzebującemu chłopcu.

pedagog szkolny  Agnieszka Kawińska

Wycieczka klas II gimnazjum - Trojmiasto - hel

więcej zjęć....

Poznań wita!

więcej zdjęć...

            Już od dawna uczniowie pierwszych klas na to czekali. Nawet ci, którzy się na nią nie wybierali. Wycieczka! Tak, warto było na nią czekać.        

Rozpoczęło się niewinnie - podróż autobusem, rozmowy. Około godziny jedenastej wycieczka zaczęła się na dobre. Dwie godziny korzystaliśmy z luksusów Aquaparku, potem zwiedzaliśmy kolejką ZOO, następnie spacerowaliśmy po starówce. Wieczorem zmęczenie nie przeszkadzało nam w dobrej zabawie. Gdy zrobiło się już całkiem ciemno, nasi opiekunowie urządzili nam niespodziankę. Nie wiedząc dlaczego, po ciemku wychodziliśmy z pokoi. Okazało się, że będziemy grać w „Mafię”. Nad rankiem gimnastyka, potem pyszne śniadanie i zwiedzanie kolejnych miejsc.  W drodze powrotnej nasz przemiły kierowca włączył film „Avatar”.

I tak oto minęła nam wycieczka. Wzbogaciła wiedzę o kilka ciekawych wiadomości i rozweseliła  twarze.

Ada Grześkowiak, kl. Ia

Wycieczka klas 5 i 6 - Wrocław

  więcej zjęć....

 

„Wspaniała wyprawa”

  więcej zdjęć...

16 czerwca uczniowie klas 0-2 byli na wycieczce w Kruszwicy i Inowrocławiu. Wszyscy weszli na Mysią Wieżą, aby podziwiać panoramę miasta i jeziora Gopło. Nie było to łatwe zadanie, bo okazało się, że niektórzy mają lęk wysokości! Na szczęście dzieci bezpiecznie pokonały wiele stopni w górę i zeszły bezpiecznie w dółJ.

Ogromne wrażenie na dzieciach wywarła także kolegiata św. Piotra i Pawła. Ten jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce zachwycił wszystkich swoją surowością i prostotą.

Kolejnym punktem na szlaku wyprawy był Inowrocław. Tutaj dzieci podziwiały piękne dywany kwiatowe, zegar słoneczny i tężnie. Rześkie powietrze solankowe ożywiło zmęczoną grupę małych turystów. Pełni wigoru wkroczyli na plac zabaw, aby pohasać na torach przeszkódJ.

To była wspaniała wyprawa!

nauczyciele klas 0-2

W mieście Kopernika

      więcej zdjęć...

16 czerwca 2010 roku uczniowie klas drugich gimnazjum pojechali na wycieczkę do Torunia. Opiekunkami grupy były pani Anna Biernacka i pani Anna Osak.

            Gdy dojechaliśmy na miejsce, udaliśmy się do planetarium, aby na 40 minut przenieść się w fascynujący świat Kosmosu. Oglądaliśmy różne doświadczenia, a także sami je wykonywaliśmy. Mogliśmy zobaczyć, jak tworzy się tornado. Sprawdzaliśmy także, ile ważymy w przestrzeni planetarnej oraz oglądaliśmy krótkie filmy o wybranych przez nas planetach i sondach kosmicznych.

            Kiedy seans dobiegł końca, przeszliśmy do pomnika Mikołaja Kopernika. Po drodze mijaliśmy ratusz. Potem dostaliśmy czas wolny. Gdy wszyscy przyszli na miejsce zbiórki, podziwialiśmy defiladę, a potem udaliśmy się do Krzywej Wieży. Oczywiście nie ominęliśmy też domu wielkiego astronoma. Po odpoczynku wróciliśmy do autobusu, aby udać się w podróż powrotną.

            Myślimy, że wszystkim się podobało, bo było naprawdę interesująco i miło.

 Agnieszka Nowogorska, kl.Iia, Marta Wrzesińska, kl.IIb

Międzyszkolny konkurs języka angielskiego

   16 czerwca 2010 reprezentacja naszej szkoły wyruszyła na półfinałowe i finałowe zmagania do Gimnazjum nr 1 w Koronowie. Aleksandra Joppek z klasy IIIc, Alicja Hałas  z IIIa i Martika Krakowska z Ic – to uczennice, które wykazały się najlepszą znajomością ortografii angielskiej podczas eliminacji szkolnych i to one właśnie zakwalifikowały się do dalszego etapu konkursu.  W Koronowie, oprócz gospodarzy konkursu, spotkaliśmy m.in. przedstawicieli gimnazjów z Żołędowa, Wudzyna, Kotomierza, Wtelna.

    Półfinaliści zasiedli do dyktanda, w którym straszyły nazwy geograficzne, takie jak: Krubera Cave, Angel Falls, czy Great Barrier Reef oraz tajemnicze zwierzę o nazwie platypus. Siedmioro uczestników konkursu o najmniejszej liczbie błędów przeszło do finału, a wśród nich Alicja i Martika.  Ostatni etap konkursu polegał na przeliterowaniu wylosowanych przez siebie słów . Znacznym utrudnieniem tego etapu był brak możliwości zapisania usłyszanych wyrazów, charakteryzujących się kłopotliwą pisownią. Walka była zacięta, poziom zawodników bardzo wyrównany a o lokatach musiały zdecydować dogrywki. Ostatecznie zwyciężyła Alicja Hałas, dając dowód świetnego panowania nad własnymi nerwami i ortografią angielską.

Congratulations!

K. Harkot

 

WYCIECZKA KLAS TRZECICH - Kaszuby-Trójmiasto-Władysławowo

więcej zdjęć...

 

KONKURS ŻYJ ZDROWO I BEZPIECZNIE

więcej zdjęć...

 

Realizacja projektu „Młodzież przyszłością powiatu bydgoskiego” w gimnazjum

 

       

W roku szkolnym 2009/2010  uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w projekcie zatytułowanym : „Młodzież przyszłością powiatu bydgoskiego”, którego celem  było wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół powiatu bydgoskiego poprzez realizację zajęć pozalekcyjnych,  rozwijających m.in. wiedzę, umiejętności z danych przedmiotów oraz zamiłowania i uzdolnienia. Projekt  był realizowany przez Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy,  współfinansowany przez Unię Europejską  z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zajęcia projektowe odbywały się w czterech modułach. Pierwszy z nich: „Tales, Pitagoras i MY” dotyczył przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, chemii oraz informatyki i  był realizowany przez czworo nauczycieli.

W zajęciach z matematyki,  prowadzonych przez panią Joannę Pytlewicz, uczestniczyło łącznie 29 uczniów I i II klasy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wiedza zdobyta podczas zajęć pomogła im w zrozumieniu trudnych treści.  Ponad 70% ankietowanych przyznało, że zajęcia spełniły ich oczekiwania. Najważniejsze jest, że uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia  w tego typu zajęciach w przyszłym roku, motywując to głownie lepszymi wynikami w nauce. dalej...

 M. Borkowska  

 

Realizacja projektu „Młodzież przyszłością powiatu bydgoskiego”

 w szkole podstawowej rok szkolny 2009/2010   klasy IV-VI

       

Moduły stanowiące projekt:

·        Kultura na czterech kółkach    - prowadzący: p. A. Trella, J. Kontna, R. Śliwa

·        Szkoła przyjazna uczniowi z dysleksją   - prowadzący: Renata Śliwa

·        Z przyrodą za pan brat – prowadzący: Agnieszka Wojna, M. Rywolt

·        Tales, Pitagoras i My – prowadzący: Anna Osak i Dariusz Strzyżewski

Moduł „Kultura na czterech kółkach” realizowany był  w roku szkolnym 2009/2010 wśród uczniów szkoły podstawowej w klasach IV-VI przez trzech nauczycieli: p. Jolantę Kontną, Renatę Śliwę  i Aleksandrę Trellę.  W I semestrze odbyło się 15 godzin zajęć, w II  było to 25 godzin. Grupę stanowiło 40 osób, które chciały poszerzyć zakres swojej wiedzy i  umiejętności w dziedzinie teatru, telewizji, filmu, muzyki i historii regionu.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, byli w Muzeum im. B. Zamojdzina w Karolewie oraz na jednodniowej wycieczce w Biskupinie i Wenecji, a także przygotowali uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. dalej...

Renata Śliwa

       

Sprawozdanie z zajęć matematycznych “Tales, Pitagoras i My” realizowanych w ramach projektu “Młodzież przyszłością powiatu bydgoskiego”

   

 Klasa I i III Szkoły Podstawowej  w Dobrczu  w roku szkolnym 2009/2010 realizowała zajęcia matematyczne w ramach projektu „Młodzież przyszłością powiatu bydgoskiego”. W klasie I przeprowadzono 45 godzin z uwzględnieniem podziału na grupy. Podziału dokonano ze względu na dużą liczebność uczniów w klasie. W klasie III przeprowadzono 20 godzin. Łącznie w projekcie wzięło udział 49 uczniów (w tym 28 z klasy I i 21 z klasy III). W klasie I w wyniku przeniesienia dzieci do innych szkół zajęcia ukończyło 25 uczniów.dalej...

 Prowadzące zajęcia

                                                                                                                                Klasa I – Beata Hałas

                                                                                                                                Klasa III – Violetta Wasilewska

 

BYLIŚMY W OPERZE „NOVA”

   więcej zdjęć...

 W ramach obchodów Dnia Dziecka uczniowie klasy I i II SP wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy.

Głównym celem wyprawy był pobyt w operze „Nova”. Dzieci obejrzały baśń baletową pt. „Kot w butach” i odwiedziły te miejsca, do których zwykle widzowie nie wchodzą. Wszyscy mogli doświadczyć emocji towarzyszących pobytowi na ogromnej, oświetlonej scenie oraz obejrzeć z bliska dekoracje i rekwizyty przechowywane w kieszeni opery (to takie pomieszczenie tuż przy scenieJ).

Wspaniała muzyka i taniec artystów przeniosły  nas do niezwykłego świata wyobraźni. Niektóre dzieci już w trakcie przerwy ćwiczyły przed lustrem układy choreograficzne podpatrzone u tancerzyJ.

W tym roku pogoda nam sprzyjała i mogliśmy pospacerować alejkami Wyspy Młyńskiej i uliczkami Starego Miasta. Dzieci przyznały, że w Bydgoszczy bywają często, ale wiele miejsc widzą pierwszy raz. Tym bardziej cieszymy się, że mogłyśmy odkryć przed nimi uroki naszego miasta.

wychowawczynie klasy I i II B. Hałas i J. Stawska

  I Wojewódzka Konferencja Dzieci pt. „Kujawsko-Pomorskie - mój mały świat”  

1 czerwca z okazji DNIA DZIECKA pojechaliśmy na  I Wojewódzką Konferencję Dzieci pt. „Kujawsko- Pomorskie- mój mały świat”  pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty.

        Konferencja odbyła się w sali sesyjnej Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z naszej szkoły udział wzięły w konferencji  4 osoby:

-Oliwia Richter (klasa 4),

- Anna Tobolewska (klasa 5b),

- Wiktoria Rasała (klasa 6),

- Rafał Krasiński (klasa 6).

Nasza szkoła niestety nie została wybrana do prezentacji, jednak  z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy inne prezentacje, które były przedstawiane w III panelach:

 • Wizja mojej małej ojczyzny,

 •  Moje bezpieczeństwo w szkole i poza nią,

 • Czy zabawa jest ważna?

           Czas spędzony na Konferencji będziemy długo wspominać, wiele zobaczyliśmy, dużo podpatrzyliśmy i na pewno wykorzystamy różne pomysły w przyszłości. Wszyscy jesteśmy zadowoleni w udziale w Konferencji, każdy otrzymał upominek, był poczęstunek. W przerwie mogliśmy porozmawiać z panią kurator Iwoną Waszkiewicz, panem wojewodą Rafałem Bruskim czy z panią Małgorzatą Rogatty, która podczas poszczególnych prezentacji paneli czytała dla nas fragmenty literatury.

                                                                                   A. Murawka

Konkurs Europejski dla Szkoły Podstawowej

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w konkursie organizowanym przez Klub Europejski. Zadaniem klas było wykonanie plakatu „Moje miejsce w Europie” i stworzenie budowli europejskiej z klocków. Po długiej naradzie, jury w składzie p.Aleksandra Zielińska i p.Aleksandra Wilk wyłoniły zwycięzców konkursu, chociaż, jak przyznały, nie było to łatwym zadaniem.  Ogłoszenie wyników już wkrótce!!!       

       Opiekunowie Klubu Europejskiego SP

 1 CZERWCA - DZIEŃ BEZ ALKOHOLU

  Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006 w sprawie ustanowienia dnia 1 czerwca Dniem Bez Alkoholu:

   Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka wzywa Rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu w dniu 1 czerwca.

Problem spożywania alkoholu jest bardzo poważny, gdyż do grona osób spożywających alkohol dołączają coraz młodsze dzieci.

Gdzie tkwi przyczyna sięgania młodzieży i dzieci po alkohol? dalej...

Czarek Migocki, kl. II a

DZIEŃ DZIECKA W OBIEKTYWIE

więcej zdjęć....

   W tym szczególnym dniu, wszystkim dzieciom - tym duzym i tym małym, życzymy spełnienia najskrytszych marzeń oraz tego, by usmiech zawsze gościł na Waszych twarzach.

Atrakcje dla najmłodszych w Suponinie

            Po krótkiej rozmowie z panią sołtys Suponina (Jolantą Zmudzinską) dowiedziałyśmy się o atrakcjach z okazji Dnia Dziecka.
            30 maja br. najmłodsi z naszej wsi i okolic mogli uczestniczyć w konkursach i zabawach, które odbyły się w miejscowej świetlicy. Póki pogoda pozwalała, dzieci bawiły się na boisku, lecz gdy przyszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku, chmury przysłoniły słońce i zaczął padać deszcz. Nikt z uczestników imprezy nie przejął się tym zbytnio, ponieważ kiełbaski upieczono na grillu. Bardzo dużo dzieci brało udział w konkursach, a każde z nich otrzymało co najmniej nagrodę pocieszenia. Nie zabrakło też konkurencji z udziałem rodziców. Musieli oni pomagać swoim pociechom na przykład przy dmuchaniu balonu i wykonywaniu latawca.
            Mamy nadzieję, że każde dziecko będące uczestnikiem tej zabawy mogło znaleźć coś dla siebie i wyszło z uśmiechem na ustach.

             Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim dzieciom (i tym małym, i tym dużym) dużo słodyczy, radości i spełnienia marzeń.

Daria Gosz i  Ada Grześkowiak, kl. Ia

 

DZIEŃ MATKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

więcej zdjęć....

KONKURS HUMANISTYCZNY - STAROŻYNOŚĆ

więcej zdjęć...

27 maja br. w Gimnazjum w Dobrczu im. Kazimierza Górskiego odbył się finał czwartej edycji szkolnego konkursu humanistycznego. W tym roku był on poświęcony starożytności. Podczas eliminacji wyłoniono jedenaścioro finalistów. (...)

Aby wyłonić pierwszą trójkę, trzeba było przeprowadzić dogrywki. Po zaciętej walce ostatecznie wygrał Paweł Brążkiewicz. Tuż za nim uplasowały się: Oliwia Bartknecht i Adrianna Grześkowiak. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. 

Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny. Komisja przyznała jedynie wyróżnienia, gdyż poziom prac plastycznych nie był na wystarczająco wysokim poziomie. Wyróżnienia otrzymali: Kamila Dudek, Marta Białkowska, Krzysztofa Jeżewska oraz Paweł Biernacki. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dużo sukcesów! cały artykuł...

Magdalena Bartkiewicz, Agnieszka Nowogorska, kl. IIa

 Turniej w Krówce Leśnej „Jestem bezpieczny- umiem pomagać innym”

   więcej zdjęć....

                   Troje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobrczu w składzie: Susanne Nowicka, Szymon Lizak i Oskar Gosz wzięło udział w biwaku dwudniowym w Krówce Leśnej w ramach II etapu turnieju „Jestem bezpieczny-umiem pomagać innym”. Opiekunem naszych uczniów był Paweł Michałowski (koordynator ds. bezpieczeństwa w ZS w Dobrczu).

Organizatorem biwaku była Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.W turnieju udział wzięło 28 szkół podstawowych. W pierwszym dniu zadaniem grupy był bieg patrolowy. Każda drużyna otrzymała mapkę z trasą biegu z zaznaczonymi punktami, w których miała do wykonania zadania praktyczne dot. m.in. udzielania pierwszej pomocy, prawidłowej reakcji na zdarzenie w ruchu drogowym, strzelanie z wiatrówki, orientacja w terenie, bieg z przeszkodami z wyposażeniem itp.. Uczniowie mieli także za zadanie przygotowanie 10 min. programu na wesoło dotyczącego tematu „Jestem bezpieczny- umiem pomagać innym”. Pod wieczór tego dnia odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz różne zabawy prowadzone przez harcerzy.

     W drugim dniu biwaku uczniowie mieli okazję obejrzeć wiele ciekawych pokazów przygotowanych przez Żandarmerię Wojskową, Maltańska Służbę Medyczną jak i Policję.Były to m.in. pokaz wyszkolenia psa patrolowego-tropiacego, pokaz sprzętu, ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz sprzętu Żandarmerii Wojskowej, a także akcja antyterrorystów z odbijaniem zakładników.Na koniec biwaku odbyło się uroczyste zakończenie turnieju oraz rozdanie nagród. Nasza drużyna zajęła 20 miejsce. Każdy z uczestników przywiózł ze sobą pamiątkę , wiele pozytywnych wrażeń i wiedzę dot. bezpieczeństwa.

                                                                               Paweł Michałowski

LISTA  DZIECI PRZYJĘTYCH DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO W DOBRCZU NA ROK 2010/2011 dalej...

LISTA   REZERWOWA DZIECI DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO W DOBRCZU NA ROK 2010/2011 dalej...

Wszystkim mamom

 

Raz w roku to święto obchodzą wszystkie mamy.
W tym dniu życzenia składa ich córcia i synek kochany.
Jest to taki dzień,

by podziękować Wam za wszystko, co robicie.
Za to, że nawet w złych dla nas chwilach nie zwątpicie.
Za ciasta, za pyszne obiady,

za wszystkie Wasze cenne rady.
Za optymizm, który w nas wlewacie,

za miłość i wiarę, którą nas obdarzacie.
Za wolę walki, którą w nas kształtujecie,
że od kołyski nas do dziś wychowujecie.
Że patriotyzmu nas uczycie
i za to, że dałyście nam życie!


W tym dniu składamy wszystkim mamom najszczersze życzenia.
Życzymy Wam także szczęścia i powodzenia.
Przyjaciół wielu, euro w portfelu:)
Niechaj czas beztrosko płynie,

 a piękny okres w życiu nigdy nie przeminie.
Niech uśmiech na twarzach w smutek się nie zmienia,

a przygnębienie odejdzie w otchłań zapomnienia.
I jeszcze jednego Wam wszystkim życzymy:

dużo miłości od Waszej rodziny!

Magdalena Bartkiewicz, kl. IIa

 

 

Moja Mama

 

 Wiecznie zabiegana, zawsze zajęta, ciągle coś załatwia albo komuś pomaga. To słowa, które opisują spędzanie wolnego czasu przez moją mamę – panią Olę Gosz. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem sklepu z ubraniami. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi i pomimo swojego zabieganego życia zawsze znajdzie chwilę na miłą rozmowę. Jej ulubionym kolorem jest błękitny. Nie ma rzeczy, z którą nie dałaby sobie rady. Lubi, kiedy otacza ją porządek. Od zawsze marzy o podróży w najciekawsze zakątki świata. Lubi słuchać muzyki. Jest otwarta na ludzi. Z każdym potrafi się dogadać. Marzy o tym, żeby nauczyć się grać na fortepianie i skrzypcach,

 Z okazji nadchodzącego Dnia Matki życzę jej i wszystkim innym mamom szczęścia i zadowolenia z dzieci oraz dużo, dużo uśmiechu.

                                   Daria Gosz, kl. I a

Gospodyni ciepła rodzinnego

Moja mama nie jest ani aktorką, ani piosenkarką, ani sławną projektantką mody. Jest mamą trójki dzieci, jest moją mamą. I choćby się wydawało, że to takie proste zajęcie, wcale nim nie jest. Pobudki w ciągu nocy (bo dziecko jest chore), robienie posiłków ( no bo kto robi lepszy obiad niż mama), pranie ubrań (by jej pociecha zawsze wyglądała schludnie), sprzątanie (przecież bałagan zawsze robi się sam) i cała masa innych. Pomimo tych wszystkich obowiązków potrafi znaleźć czas, by podpowiedzieć mi temat pracy domowej i pobawić się z moją czteroletnią siostrą. W tym samym czasie dba, aby w naszym domu nie zabrakło ciepła i miłości rodzinnej. Jak ona to wszystko robi? Nie mam pojęcia, ale podziwiam ją za to i mam nadzieję, że kiedyś, w przyszłości, będę mogła być taką mamą dla swoich dzieci, jaką ona jest dla mnie i mojego rodzeństwa.

Ada Grześkowiak, kl. Ia

WIELKA WODA

więcej zdjęć...

Od wielu dni każdy z nas śledzi dramatyczne relacje dotyczące powodzi. W tej chwili aż 14 województw jest nią dotkniętych.

Ludzie dzień i noc walczą o życie. Setki zatopionych domów, zwierząt, pól uprawnych. Nie wszyscy chcą opuszczać swoje domostwa. Towarzyszy im strach, że nie będą mieli dokąd wrócić. Strażacy i wojsko nocą patrolują opuszczone domy, a w dzień dostarczają powodzianom jedzenie, wodę pitną i inne niezbędne rzeczy. Wielki niepokój wzbudzają zalane cmentarze, wysypiska śmieci, stacje benzynowe.

Ludzie, którzy stracili dorobek całego życia, będą odbudowywali się latami, a pomoc będzie potrzebna jeszcze bardzo długo.

Poniższe zdjęcia przedstawiają tereny zalane w naszej okolicy: Zła Wieś, Chełmszczonka, Strzelce Dolne. Na szczęście u nas sytuacja nie jest taka zła. Zdjęcia były jednak robione 21.05.2010, a wiadomo, że sytuacja mogła się już zmienić.

Czarek Migocki kl. IIa

 

PODZIĘKOWANIE

 W imieniu własnym oraz Mateuszka Zająca i jego rodziców - dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za ogromny wkład w zbiórkę „nakrętek”. Przekazałam je w dniu 18.05.2010r. tacie Mateuszka, p. Mariuszowi, który nie krył radości oraz łez. Z całego serca kazał przekazać przeze mnie podziękowanie wszystkim, którzy dzięki swojej dobroci i zaangażowaniu przyczynili się do tego, iż mogą pojechać z Matuszkiem do Hamburga na operację, a ta zbliża go do normalniejszego życia.  DZIĘKUJĘ!

                                               Alina Murawka

 Podziękowanie ukaże się, także na stronie Mateuszka (http://mateuszzajac.pl)

"Metamorfoza"

             Dnia 19 maja w Domu Kultury w Dobrczu odbył się spektakl pt. "Metamorfoza".

W aranżacji brały udział dwie osoby. Problem dotyczył pewnego nastolatka i jego babci - Stasi. Główną rolę grał Maciek. Był on "zagubiony" w świecie. Nie zdawał sobie sprawy z tego, co robi. Wyśmiewał się ze swojej koleżanki. Natomiast babcia chłopca chciała jak najlepiej, ale nie umiała tego okazać. Wychowywała Maćka od dziecka, gdyż jego rodzice zginęli w wypadku. Pewnego dnia sprzątaczka szkolna porozmawiała z chłopcem i Stasią. Wytłumaczyli sobie wszystko, a później było już dobrze.

Na koniec, pani przeprowadziła krótką prelekcję na temat tego spektaklu.  Moim zdaniem, to przedstawienie było ciekawe i pouczające, w niektórych momentach zabawne. Myślę, że zapamiętamy je na długo.

 Kasia Olech, kl. Ib

 

PLAYBACK SHOW   Oj działo się…….

    więcej zdjęć...

Dnia 13.05.2010 roku odbył się III etap Wielkiego Konkursu Europejskiego. Każda z klas miała za zadanie zaprezentowanie piosenki w danym języku narodowym. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością. Jednak najlepsza okazała się klasa IIc. Drugą pozycje zajęła klasa IIIa, a trzecie miejsce IIIc. Jurorzy wyróżnili także Pawła Majkę, Kamilę Winowska, Wojtka Różyckiego i Bartka Wrzesińskiego. Podsumowując ten etap był bardzo udany, każda z klas pokazała się z jak najlepszej strony. Takie dni  z pewnością zapadną długo w naszej pamięci!

 Sandra Kruk - Klub Europejski

Francja w Ia

   więcej zdjęć...

            W klasie Ia przygotowania do trzeciego etapu konkursu europejskiego rozpoczęły się dość wcześnie. Każdy z nas odnalazł swoją rolę w przygotowanym scenariusza.

            Nie było w naszej klasie osoby, które nie zaangażowała się w przygotowania w żaden sposób. Nawet nasz wychowawca ciężko z nami ćwiczył. Chcieliśmy ukazać Francję w zabawny sposób  jako najciekawszy kraj w Europie. Mogliście podziwiać umięśnionych i wysportowanych piłkarzy, atrakcyjne modelki, wyrafinowaną restaurację, kelnera i znanego pianistę, smakosza wina, smaczne zielone żaby, raperów i energiczne wokalistki.

            Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście, my mieliśmy spory ubaw, przygotowując ten występ. Oczywiście gratujemy zwycięzcom.

Ada Grześkowiak i Daria Gosz, kl. Ia

 

Konkurs Europejski w Ib

więcej zdjęć...

                Dnia 13 maja odbył się III etap Konkursu Europejskiego. Napisz,ę jak przygotowała się klasa Ib.

                Klasa ta miała za zadanie przygotować piosenkę hiszpańską. Wybraliśmy : „Me gustas tu”. Do playbacku podeszliśmy luźno. Przedstawiliśmy w nim, jak jest w Hiszpanii – plaża, słońce... W konkursie udział wzięła większość klasy.

                Niestety, Ib zajęła ostatnie miejsce, ale nie przejmujemy się. Za rok pójdzie nam lepiej.

Katarzyna Olech

 

KONKURS EUROPEJSKI W II a

więcej zdjęć...

W klasie II a przygotowania do konkursu zaczęły się poważnie tydzień przed jego rozpoczęciem. Sam pomysł przedstawienia wymyśliła Magda Bartkiewicz, a potem kilka osób zaangażowanych w występ go udoskonaliło. Następnie zaczęły się próby, które organizowaliśmy na świetlicach lub na lekcji godziny wychowawczej. Maciej Brucki, Oktawian Kuźniewski, Adrian Pusowski i ja byliśmy Beatlesami. W grupie rockowej była Magda Bartkiewicz, Marta Białkowska i Monika Pancek. Jako człowiek następnego pokolenia występował Jakub Pacek, przypadkowymi widzami byli Marcin Kulaszewski i Kacper Dolata, a ochroniarzami byli Marek Majka, Czarek Migocki i Kamil Brążkiewicz. Reszta klasy trzymała za nas kciuki na konkursie. Chociaż zajęliśmy .6 miejsce, to i tak wszyscy znakomicie się bawili.

 Krystian Rogacki, kl. IIa

„Dbamy o bezpieczeństwo!”

więcej zdjęć...

Pod tym hasłem upłynął dzieciom klas młodszych dzień 13 maja.

Dzięki uprzejmości Komendanta KMP w Bydgoszczy i staraniom rodzica- pana P. Rogonia do szkoły przyjechało kilku policjantów. Odbyły się spotkania z zakresu bezpiecznego zachowania się na drodze oraz w czasie kontaktu z psem. Dzieci rozwiązywały krzyżówki tematyczne, a najlepsi zostali obdarowani upominkami. Uczniowie zachwycali się pokazem tresury psa policyjnego oraz sprzętu wykorzystywanego do poszukiwania przestępców.

Ciekawe zajęcia przybliżające pracę policjanta rozbudziły wśród dzieci zainteresowanie tym zawodem. Mamy nadzieję, że wszystkie dobre rady udzielone przez funkcjonariuszy, będą zawsze wykorzystywane przez dzieci w życiu codziennymJ

nauczuciele klas 0-3

Dziewczynki z Dobrcza na „6”!!!

 10 maja 2010r. w Dobrczu odbył się półfinał Kujawsko – Pomorskich Igrzysk Młodzieży „Szkolnej w „Piłkarskich Piątkach” dziewcząt. Dziewczęta z Dobrcza wygrały zawody powiatowe w Solcu i reprezentowały Powiat Bydgoski w półfinale wojewódzkim. Oprócz drużyny z Dobrcza w turnieju udział wzięły dziewczęta z SP w Wylatowie, SP w Czaplach oraz SP 37 w Bydgoszczy. Grano systemem „każdy z każdym” dalej...

Robert Mądry

Wielki półfinał!

            10 maja w naszej hali grały w piłkę nożną uczennice ze szkół podstawowych w Czapli, Wylatowie, Bydgoszczy i Dobrczu.

 Według Kasi z Czapli poziom na zawodach powiatowych był bardzo wysoki. Z kolei dziewczyny z Bydgoszczy twierdziły, że nie było aż tak źle. Dla wszystkich drużyn pierwszy mecz był ciężki, ponieważ obycie się z  boiskiem i poznanie  możliwości przeciwniczek na pewno zajęło  kilka minut. Dziewczyny z Dobrcza miały szczęście zagrać w hali, którą dobrze znały. Każda z grup była nastawiona pozytywnie. Przynajmniej na początku… Później to się zmieniało. dalej...

Daria Gosz i Ada Grześkowiak, kl Ia

Uczniowie klas 4-6 w poniedziałek ubierają koszulki.

 W poniedziałek  (10 maja br.) na Orliku o godzinie 10:00 odbędzie się półfinał Kujawsko-Pomorskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w  Piłkarskich Piątkach dziewcząt  ze szkoły podstawowej. W zawodach wezmą udział cztery szkoły: SP w Czaplach, SP w Wylatowie, SP nr 37 w Bydgoszczy oraz SP z Dobrcza. Uczniowie tych szkół przyjadą kibicować na trzeciej, czwartej i piątej lekcji. Obowiązują koszulki z logo szkoły.

Magdalena Bartkiewicz, kl. IIa

   DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

        Dniem Zwycięstwa nazywamy święto państwowe obchodzone 8 maja. Upamiętnia ono zakończenie II wojny światowej. W latach 1946-1990 było dniem wolnym od pracy (ale obchodziło się je wtedy 9 maja). Określenie „zwycięstwo” odnosi się do wygranej nad faszyzmem i wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej.

            Na świecie dwie daty uznawane są za moment zakończenia wojny. Od niedawna w Polsce to święto obchodzi się właśnie 8 maja. Tego dnia w 1945 roku o godzinie 15:00 ogłoszono koniec wojny. 7 maja Niemcy podpisały swą kapitulację, ale Rosjanie zażądali od nich osobnego podpisania tego aktu. Nastąpiło to o północy z 8 na 9 maja. Według czasu moskiewskiego był już 9 maja, dlatego Rosja obchodzi to święto dzień po nas.

            Ostatnio media podały informację, że pojawiła się prośba, aby na obchody Dnia Zwycięstwa posprzątano i zapalono znicze na grobach radzieckich żołnierzy, poległych w czasie II wojny światowej.

Agnieszka Nowogorska, kl. 2a

Dzień św. Floriana, patrona strażaków

Międzynarodowy Dzień Strażaka

 Co roku 4 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Tego dnia ludzie, którzy muszą stawiać czoła przeróżnym zagrożeniom, tragicznym chwilom, obchodzą swoje święto. Ci ludzie działają w jednej intencji: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wśród nas jest wielu strażaków. Postanowiłyśmy zadać kilka pytań naszemu woźnemu, panu Wojtkowi, który jest członkiem Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej:

  Kiedy wstąpił Pan do OSP? Co Pana do tego nakłoniło?

- Do OSP wstąpiłem 25 lat temu. Nakłoniła mnie chęć pomocy innym.

Wiemy, że jest to ciężka, a także odpowiedzialna praca. Czy odczuwa Pan strach, kiedy wyrusza na akcję? (...)

Wszystkim strażakom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia. cały artykuł...

Ania Antkowiak i Marta Wrzesińska, kl. IIb

Święto Flagi Narodowej

       Dnia 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Narodowej.

       Święto zostało ustanowione 20 lutego 2004r.  Przeprowadziłam małą ankietę na ten temat. Pytałam kilku uczniów, czy podczas tego dnia u nich została wywieszona flaga. Niestety, u większości z nich nie zawisła, ponieważ jej nie mają. Na szczęście są takie osoby, które to zrobiły, gdyż czują się patriotami i nie wstydzą się Polski. Niektóre osoby wywiesiły flagę, dlatego że tak należy.

       Mam nadzieję, że wkrótce coraz więcej ludzi będzie wywieszać flagi.   

                                                                       Katarzyna Olech, kl. Ib

Rzeź dla przyjemności!

            Coraz więcej koni jest wywożonych na rzeź. Są to zwierzęta przeważnie młode
i zdrowe. Ten problem stał się naprawdę poważny. Chociaż organizowanych jest wiele akcji, te ssaki i tak za nim umrą, muszą przeżyć długą i męczącą drogę.

Zabójczy transport

            Kiedy konie są transportowane, a trwa to kilka dni, często nie są nakarmione, napojone, ani nawet wypuszczone na świeże powietrze. Z tego powodu tratują same siebie. Często giną w tych męczarniach. Z przeładowania duszą się nawzajem. W większości przypadków jest to rzecz normalna. Jeżeli taki koń padnie, to już nie wstanie. Jest zadeptywany i spadają na niego odchody innych koni.dalej...

Kasia Olech, 1b

Walka, ułani, konie!

            Co roku, w każdą pierwszą niedzielę września w miejscowości Krojanty odbywa się inscenizacja „Szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich”. W ubiegłym roku również ją zaprezentowano.

Znowu będzie padał deszcz?

         Rozpoczęły się przygotowania do pokazu. Ludzie zgromadzeni na polu nie mogą doczekać się tego wspaniałego widowiska. Zastanawiają się, czy znowu nie zacznie padać deszcz, który prawie co roku psuje humory widzom. Nagle nad naszymi głowami przelatuje samolot, który wywołuje wielkie zainteresowanie wśród tłumu.

Nadszedł czas wielkiej próby

            Kiedy zza górki wyłonili się ułani na swych koniach, słychać było głosy widzów: „Jak ich dużo. Jak ślicznie to wygląda”. Popierałam te opinie. Dwieście koni idących w równym tempie, w równych odstępach, to naprawdę niesamowity widok. Z drugiej zaś strony można było ujrzeć Niemców. Mieli oni ze sobą różne rodzaje broni, a jednak nie zauważyli nadciągających ułanów. dalej...

Agnieszka Nowogorska, kl.2a

 

219 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

więcej zdjęć...

70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

więcej zdjęć...

 Dnia 29 kwietnia 2010 w naszej szkole odbyła się uroczystość pn. „Hołd Ofiarom Katynia”. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście:  Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Bydgoszczy pani Izabela Montowska, przedstawiciel Koła Kombatantów pan Marian Szymczak oraz mój dziadek, wnuk Franciszka Witkowskiego, przodownika PP, zamordowanego w Miednoje, Zbigniew Kowalski. Swą obecnością zaszczycił nas także Wójt Gminy Dobrcz – pan Krzysztof Szala. dalej...

 Kacper Dolata, kl. II a

29.04.2010 – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA (ang. International Dance Day, World Dance Day)taniec nowoczesny w pruszkowie, taniec jazzowy , taniec współczesny w pruszkowie, siłownia w pruszkowie, fitness, wellness pruszków

Co roku 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto tańca zostało ustanowione przez UNESCO 1982 roku. Każdego roku jedna ze słynnych osób związanych z tańcem przekazuje swoje przesłanie.

 Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument - ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się - to znaczy tańczyć.

                                                                                                                                  Aleksandra Wilk

 

Mistrzostwa Gminy Dobrcz   „PIŁKARSKIE PIĄTKI” dziewczęta   -   Dobrcz, 24.04.2010r.

  więcej zdjęć...

(...)

Lp.

Szkoła

Mecze

Punkty

Bramki

Miejsce w turnieju

1.

DOBRCZ

4

12

15 – 0

I

2.

KOTOMIERZ

4

4

2 – 6

IV

3.

KOZIELEC

4

1

1 – 12

V

4.

STRZELCE GÓRNE

4

4

3 – 9

III

5.

WUDZYN

4

7

8 – 2

II

 

Najskuteczniejsza zawodniczka – Anna Tobolewska 7 br.

Najlepsza bramkarka – Dominika Tikwińska

Najlepsza zawodniczka – Wiktoria Rasała

Skład zwycięskiej drużyny – Dominika Tikwińska (bramkarka), Wiktoria Rasała (4br.), Anna Tobolewska (7br.), Paulina Kaszubowska, Suzanne Nowicka, Angelika Saganowska, Monika Białkowska, Natalia Wawrzyniak.

Trenerem zespołu z Dobrcza jest nauczyciel w – f , pan Robert Mądry.

Zespół z Dobrcza został Mistrzem Gminy Dobrcz. cały artykuł...

 

Robert Mądry

 

Mistrzostwa Gminy Dobrcz   „PIŁKARSKIE PIĄTKI” chłopcy  -   Dobrcz, 23.04.2010r.

wiecej zdjęć...

(...)Kolejność końcowa turnieju

1.     DOBRCZ

2.     BORÓWNO

3.     KOTOMIERZ

4.     KOZIELEC

5.     STRZELCE GÓRNE

6.     WUDZYN

7.     STRONNO

Skład zwycięskiej drużyny: Szymon Gawron (br.), Mateusz Lengling ( 2 bramki zdobyte w turnieju), Łukasz Jaruszewski (6 br.), Bartosz Kaszubowski (1 br.), Marcin Brzeziński (2 br.), Dominik Wójcik (1 br.), Sebastian Wójcik (3br.), Rafał Krasiński, Eryk Barański, Michał Klimczak.

Opiekunem zwycięskiej drużyny jest nauczyciel w – f w Zespole Szkół w Dobrczu Robert Mądry.

Najskuteczniejszy zawodnik: Jakub Andrykowski (7br.) Borówno

Najlepszy bramkarz: Szymon Gawron

Najlepszy zawodnik: Bartosz Kaszubowski. cały artykuł...

Robert Mądry

 

CZAS EGZAMINÓW - TRZYMAMY KCIUKI

więcej zdjęć...

TUŻ PRZED EGZAMINEM…

Najlepsze porady dotyczące powtórek:

Istnieje wiele sposobów uczenia się i powtarzania, jednak psychologowie uważają, ze aby dobrze przyswoić materiał należy:

 

 • czytać swoje notatki,
 • zakreślać kolorowym flamastrem najważniejsze fakty, które musisz znać,
 • swoimi słowami przedstawić na głos wcześniej wyuczony materiał,
 • przeczytać przerobiony rozdział jeszcze raz w celu upewnienia się, ze zawarte w nim informacje zostały przez ciebie dobrze zapamiętane.dalej...

P O W O D Z E N I A!!!

pedagog Agnieszka Kawińska

Nowi czytelnicy

    więcej zdjęć...


            Dnia 22 kwietnia odbyło się pasowanie na czytelnika. W imprezie uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej, pani dyrektor, pani Hałas i dziewczęta z klas I gimnazjum.

            Gdy dzieci przyszły do czytelni, pani bibliotekarka ( Ewa Krawczyk) przywitała je gorąco. Następnie gimnazjalistki zaprezentowały krótkie przedstawienie na temat książek. Potem każdy z nowych czytelników został pasowany wielką księgą. Dzieci otrzymały drobne upominki.  Pani dyrektor wpisała się do kroniki bibliotecznej.

            Myślę, że nikt z uczestników tej uroczystości nie zapomni tego dnia. Wszyscy świetnie się bawili.       

Ada Grześkowiak, kl Ia 

W GRADZIE I ŚNIEGU…

Po wygranych zawodach gminnych w piłkę nożną z reprezentacją gimnazjum w Kotomierzu nasze dziewczyny wraz z trenerem-p.Pawłem Michałowskim wybrały się na czwartkowe (22.04.2010r.) zawody powiatowe, ale w takich warunkach jeszcze nie grały…

            Niestety, nie poszło tak dobrze, jak w gminie. Po rozegranych trzech meczach wyniki przedstawiały się następująco:

Dobrcz-Dąbrowa Chełmińska                      0:1

Dobrcz-Białe Błota                                       5:0

Dobrcz-Koronowo                                         0:0

 Ostatecznie nasza szkoła zajęła 5. miejsce w klasyfikacji obu grup.

Największe wrażenie zrobiła na nas pogoda. W ostatnim meczu zaczął padać deszcz, co nie było dużym zaskoczeniem, bo wszyscy spodziewali się opadów. Po dwóch minutach obsypało nas przelotnym śniegiem, a zaraz później zaczął  „walić” grad. „Walić”, bo wiatr kierował go prosto na nasze twarze, co bardzo utrudniało grę. Na szczęście nie wpłynęło to szczególnie na wynik meczu.

Z boiska wszyscy zeszli zadowoleni i podekscytowani warunkami gry, mimo tego, że nie zajęłyśmy wysokiego miejsca.

                                                                                              Oliwia Bartknecht, IIb

 

PIELGRZYMKA   NA  JASNĄ  GÓRĘ

więcej zdjęć...

     Dnia 16.04.2010 r. odbyła się pielgrzymka III klas gimnazjalnych do Częstochowy. W tym roku wzięło w niej udział 38 uczniów.

O godz. 24.00 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły i chociaż wielu z nas zaopatrzyło się w poduszeczki, a nawet śpiwory, o spaniu jednak nie było mowy…  O godz.7.00 wzięliśmy udział we Mszy św., która odprawiana była m.in. w naszej intencji : o pomyślne zdanie egzaminów gimnazjalnych,  mądry wybór szkoły, jak również w tych bardziej osobistych intencjach.

   Na Jasnogórskich Wałach odprawiliśmy drogę  krzyżową, podczas której, pomimo ogromnego zmęczenia, większość z nas zdobyła się na chwilę powagi i refleksji. Tutaj również modliliśmy się w intencjach , o które nas proszono, jak również za tych, którzy na pielgrzymce  być  nie mogli lub nie chcieli.  Pani przewodnik w interesujący sposób przedstawiła  nam historię klasztoru jasnogórskiego.     W Sali Rycerskiej wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.  Nasz pobyt na Jasnej Górze zakończyliśmy obecnością przed obrazem Matki Bożej.   Bardzo zmęczeni fizycznie, ale podbudowani duchowo, o godz. 14.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Dobrcza.

Myślę, że ten szczególny wyjazd,  w wielu z nas na długo pozostanie w pamięci.  Opiekę nad uczniami podczas tegorocznej pielgrzymki  do Częstochowy sprawowały panie : J. Pytlewicz, A. Kaszyńska, E.Bizoń i B. Migocka.

                                                                                                                                                                 Barbara Migocka

CZULIŚMY BÓL, NIEDOWIERZALIŚMY 

            14 kwietnia 2010 roku na lekcji języka polskiego uczniowie klasy II a  pisali o tym, co czuli, gdy dowiedzieli się o tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku. Każdy wyrażał swoje zdanie, ale powtarzały się niektóre opinie. Większość z nas odczuwała ból, smutek, zaskoczenie, przerażenie, żal, pustkę. Nie mogliśmy uwierzyć w to, co się stało. Tylko jedna osoba z klasy stwierdziła, że nic nie odczuła w obliczu tak wielkiej tragedii. Do niektórych, jak wynika z ich słów, ta wiadomość jeszcze nie dotarła.

A oto niektóre nasze wypowiedzi :  (...)  „Gdy dowiedziałem się, że prezydent zginął, doznałem szoku, strachu i byłem zdekoncentrowany. Usłyszałem, że parlamentarzyści zginęli razem z nim. Łzy cisnęły się do oczu same”.

Jakub Pacek

dalej...

BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ !

 

13 kwietnia, we wtorek, w naszej szkole odbył się uroczysty apel w związku z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Mają one na celu uczczenie pamięci prawie 22 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, którzy zostali zamordowani przez NKWD.

W tym roku rocznica ta miała szczególny charakter  ze względu na to, co wydarzyło się 10 kwietnia o godz. 8.56 – katastrofa samolotu w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób.

W całej Polsce trwa żałoba narodowa.                                   

Coraz więcej osób wywiesza polskie flagi z kirem. Dziesiątki, setki zapalonych zniczy…

Najtrudniej jednak wyrazić to, co chyba każdy z nas przeżywa w sercu...

Czarek Migocki, kl. IIa

KONKURS HUMANISTYCZNY STAROŻYTNOŚĆ

 W finale szkolnego konkursu humanistycznego będą brali udział następujący uczniowie:

1. Daria Gosz, kl. I a

2. Adrianna Grześkowiak, kl. I a

3. Aleksander Trella, kl. I a

4. Katarzyna Olech, kl. I b

5. Oskar Tabuła, kl. I b

6. Jagoda Konefał, kl. I c

7. Oliwia Bartknecht, kl. II b

8. Katarzyna Gielewska, kl. III a

9. Paweł Brążkiewicz, kl. III b

10. Paweł Nowosad, kl. III b

11. Dawid Trojan, kl. III c

 

 

       więcej zdjęć...

  W związku z żałobą narodową na pierwszej lekcji odbędzie się apel okolicznościowy . Prosimy wszystkich uczniów o przybycie w strojach apelowych.

 

   

 Całe grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Dobrczu i społeczność uczniowska łączĄ się w głębokim bólu i żałobie z rodzinami i bliskimi osób, które zginĘły w katastrofie LOTNICZEJ w Smoleńsku.

 

KONKURS NA GAZETKĘ POŚWIĘCONĄ PAMIĘCI POMORDOWANYM W KATYNIU

 

CIEKAWE ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE- INNE NIŻ ZWYKLE….

 

„Dobry człowiek woli sam cierpieć,niż na cierpienie drugich patrzeć”    P. Skarga

                           Ta myśl, stała się inspiracją do przygotowania innych zajęć świetlicowych niż zwykle, podczas których uczniowie klasy 4 mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności recytatorskich przedstawiając scenkę „Rozprawa przeciwko przemocy”.

                                                                                                                                             A. Murawka

„Ludzie ludziom zgotowali ten los...”

Przeżyłem większość swoich lat w ubiegłym wieku, który przyniósł  wiele bólu, cierpienia, a przede wszystkim szkód materialnych i psychicznych. Doktryny oparte na nienawiści do drugiego człowieka spowodowały zatracenie wszystkich wartości, które niegdyś budowały świat.

Miniony wiek pozostawił nam łzy, rozpacz i bezsilność wobec nieodwracalnej tragedii, pozbawił miliony osób swych najbliższych i najukochańszych. Z pewnością największą tragedią XX wieku była II wojna światowa, której ofiarami padło 60 milionów osób.

Dla nas - Polaków najbardziej bolesnym i kontrowersyjnym wydarzeniem były zbrodnie ludobójstwa popełnione na obywatelach Polski przez Sowietów. W latach 1939-1940 z Kresów Wschodnich wywieziono na wschód, w ramach 4 deportacji: w lutym, kwietniu, czerwcu 1940 i czerwcu 1941 roku, ponad milion osób. Do tej liczby należy dodać ponadto blisko 250 tysięcy jeńców wojennych, 150 tysięcy osób przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej oraz 250 tysięcy aresztowanych indywidualnie. W sumie w łagrach sowieckich przebywało w nieludzkich warunkach (głód, choroby, mrozy, ciężka praca) ponad 1700 tysięcy przedwojennych obywateli polskich. Kilkanaście tysięcy Polaków Sowieci rozstrzelali podczas ewakuacji Lwowa, Wilna oraz innych miast na Kresach Wschodnich po agresji III Rzeszy na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Ofiarami NKWD padło również ponad 15 tysięcy polskich oficerów i funkcjonariuszy policji przetrzymywanych w obozach w: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Piatichatkach i Twerze.

W Ostaszkowie osadzono 6,5 tysiąca osób: policję, żandarmerię, służby więzienne, straż graniczną, sędziów i prokuratorów, ludzi, którzy stali na straży przestrzegania prawa w II Rzeczypospolitej.

Wśród nich był mój dziadek, starszy przodownik PP Franciszek Witkowski...  dalej...

Zbigniew Kowalski

Mord w Katyniu na naszych ekranach

Film pt. „Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy powstał na motywach powieści Andrzeja Mularczyka pod tytułem „Post Mortem". Scenariusz filmu opracowali: Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski i Przemysław Nowakowski. Muzykę skomponował Krzysztof Penderecki, natomiast zdjęcia wykonał Paweł Edelman. O kostiumy zadbała Magdalena Biedrzycka. Mundury i militaria przygotował Andrzej Szejnach, a scenografię opracowała Magdalena Dipont. Montaż wykonała Milena Fiedler.

            Akcja filmu rozgrywa się od 1939 roku do 1945 roku na terenie Polski i Związku Radzieckiego. Tematem jest mord polskich oficerów podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu, a także nadzieja ich rodzin na powrót bliskich. Na tym tle ma miejsce kłamstwo, walka o prawdę i pamięć oraz wolność. dalej...

Ada Grześkowiak, kl I

 

JUŻ PO SPRAWDZIANIE

 

 

Dnia 13 kwietnia 2010 r. (wtorek)  od godz. 15.00 do 18.00 w sali klasy ,,0”, odbędą się zapisy do punktu przedszkolnego dzieci 3- 5 letnich oraz do oddziału przedszkolnego  dzieci 6-letnich.

      Proszę o zabranie ze sobą kserokopii dowodów osobistych rodziców (prawnych opiekunów) oraz kserokopii aktu urodzenia dziecka 6- letniego.

 

 

Przyjaciołom i Sympatykom

naszej szkoły

życzymy radosnych Świąt Wielkiej Nocy,

miłych spotkań w gronie najbliższych

oraz pogody w sercach i „za oknem”. 

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Zespołu Szkół w Dobrczu

 

Przypominamy!

 
             Trwa akcja zbierania nakrętek, dzięki którym sfinalizowana zostanie operacja małego Mateuszka. Potrzebne są plastikowe nakrętki różnego rodzaju- te małe i te duże. Na koniec kwietnia każda klasa odda swoje zbiory, które będą zważone i przekazane dla chorego chłopca. Nie bądźmy obojętni na jego los.

Pomóżmy!

Piąta rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia przypada piąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Ojciec Święty był pierwszym polskim papieżem.

W tym roku rocznica śmierci wypada w Wielki Piątek. Msze święte za papieża odprawiane będą 10 kwietnia. Karol Wojtyła wspominany będzie na drodze krzyżowej na ulicach wielu miast. W szkołach imienia Jana Pawła II odbędą się apele. Wiele milionów Polaków kochało papieża.  Młodzież Go uwielbiała. Po Jego śmierci wiele tysięcy osób nie chciało w to uwierzyć. W Polsce ogłoszono żałobę narodową.

Na pewno każdy chciałby, żeby ten wspaniały Człowiek jeszcze z nami był.

Katarzyna Olech

 

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

więcej zdjęć...

             30 marca w naszej szkole odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw należało poprawnie odpowiedzieć na 25 pytań w formie testu. Uczniowie szkół podstawowych mieli do rozwiązania test  „jednokrotnego wyboru", a gimnazjaliści - „wielokrotnego". Druga część polegała na praktycznym sprawdzeniu umiejętności poruszania się na rowerze.

            W konkursie udział wzięło 6 drużyn ze szkół podstawowych i 3 drużyny ze szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Dobrcz. W komisji sędziowskiej zasiedli:
* Wiesław Orman - sędzia główny

* Arkadiusz Stasiak

* Zinaida Ignaczak dalej...

 

UWAGA GIMNAZJALIŚCI!

Zapraszamy uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie plastycznym:„STAROŻYTNE POSTACIE I ICH ATRYBUTY”

Prace należy wykonać dowolną technika (farby, mozaika, wyklejanka) w formacie A-3 lub większym do końca kwietnia.

                                                                                       A. Kaszyńska- Łoboda

 

KONKURS EKOLOGICZNY JUŻ ZA NAMI

29 marca w naszej szkole odbył  się konkurs ekologiczny imienia M. Duszyńskiej. Była to już jego  9.edycja. Ja brałem w nim udział po raz czwarty. W latach ubiegłych konkurs  ten  przeprowadzany był na zasadach „ Jeden z dziesięciu”. Być może taka forma była bardziej widowiskowa, ale dla nas – uczestników tegoroczne zasady były dużo mniej stresujące.

Może dlatego w tym roku zgłosiło się dużo więcej zawodników. Ja co prawda nie doszedłem do finału, ale  to nic. Wiem, że wygrali po prostu lepsi. Myślę, że pierwsze miejsce, które zajęła Patrycja,  było w pełni zasłużone. Była ona naprawdę bardzo dobrze przygotowana. Zresztą, przyznam szczerze, że jej wiedza była imponująca już na zajęciach  prowadzonych przez panią  Violettę Wyrzykowską, które przygotowywały nas do tego konkursu.

Teraz trzymamy kciuki za wszystkich finalistów, którzy reprezentować będą naszą szkołę na kolejnym etapie konkursu  w Świeciu.

 

Czarek Migocki, kl. IIa

KONKURS EKOLOGICZNY IM. MIROSŁAWY DUSZYŃSKIEJ

  więcej zdjęć...

29 marca w Zespole Szkół w Dobrczu odbyła się IX edycja Konkursu Ekologicznego im. Mirosławy Duszyńskiej.

W tym roku zmieniła się formuła konkursu, co wpłynęło na większe zainteresowanie wśród uczniów. Ze szkoły podstawowej wzięło udział aż 16 osób, a z gimnazjum 15.

Głównym sponsorem wszystkich edycji jest pan Roman Duszyński, mąż tragicznie zmarłej nauczycielki, która przez wiele lat rozbudzała w uczniach postawy proekologiczne. Tegoroczne nagrody dla uczestników ufundował również pan Jerzy Gotowski, właściciel firmy „Transand”.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:

·        Wójt Gminy Dobrcz – Pan Krzysztof Szala,

·        przedstawiciel Referatu do spraw ochrony środowiska w Urzędzie Gminy - Jagoda Matczyńska - Mucha,

·        entuzjasta ochrony przyrody, będący przez wiele lat pracownikiem Urzędu Gminy do spraw środowiska – Janusz Szabłowski,

·        sołtys wsi Kozielec, inicjatorka powstania ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej - Alfreda Adasiak,

·        przedstawicielka Rady Rodziców – Anna Drążkiewicz.

Turniej podzielony był na pięć etapów, w wyniku którego wyłoniono trójkę finalistów:

w szkole podstawowej :

I miejsce – Wiktoria Rasała  zdobywając 18 na 19 możliwych do zdobycia,

II miejsce – Rafał Krasiński 15 punktów,

III miejsce – Izabela Dzikowska 13 punktów,

w gimnazjum:

I miejsce – Patrycja Goszczyńska zdobywając 20 punktów na 21 możliwych,

II miejsce – Katarzyna Olech 19 punktów,

III miejsce – Karol Andrzejewski 17 punktów.

Wiktoria i Rafał oraz Patrycja, Katarzyna i Karol będą reprezentowali naszą szkołę
17 kwietnia w Świeciu, podczas XXVII Konkursu „Przyroda regionu i ochrona środowiska”

Agieszka Wojna

KONKURS EKOLOGICZNY JUŻ ZA NAMI

29 marca w naszej szkole odbył  się konkurs ekologiczny imienia M. Duszyńskiej. Była to już jego  9.edycja. Ja brałem w nim udział po raz czwarty. W latach ubiegłych konkurs  ten  przeprowadzany był na zasadach „ Jeden z dziesięciu”. Być może taka forma była bardziej widowiskowa, ale dla nas – uczestników tegoroczne zasady były dużo mniej stresujące.

Może dlatego w tym roku zgłosiło się dużo więcej zawodników. Ja co prawda nie doszedłem do finału, ale  to nic. Wiem, że wygrali po prostu lepsi. Myślę, że pierwsze miejsce, które zajęła Patrycja,  było w pełni zasłużone. Była ona naprawdę bardzo dobrze przygotowana. Zresztą, przyznam szczerze, że jej wiedza była imponująca już na zajęciach  prowadzonych przez panią  Violettę Wyrzykowską, które przygotowywały nas do tego konkursu.

Teraz trzymamy kciuki za wszystkich finalistów, którzy reprezentować będą naszą szkołę na kolejnym etapie konkursu  w Świeciu.

Czarek Migocki, kl. II

 Reading Competition

   

26 marca 2010 odbył się w naszej szkole konkurs głośnego czytania w języku angielskim Reading Competition. Najpierw umiejętnością czytania popisywali się uczniowie gimnazjum. Po krótkim przygotowaniu odczytali wylosowane przez siebie różnorodne teksty: o aparatach cyfrowych, lunatykach, była też historia mężczyzny, który nie mógł pozbyć się czkawki przez 68 lat. Poznaliśmy historię muzyki rap i hip-hop oraz wiele innych intrygujących opowieści. Jury (p. Aleksandra Zielińska, p. Aleksandra Wilk i p. Katarzyna Harkot) oceniało wymowę, intonację i płynność czytania.

Spośród 20 uczniów gimnazjum biorących udział w konkursie, pierwsze miejsce zajęła Alicja Hałas z klasy IIIa (gratulacje!), drugie miejsce przypadło Aleksandrze Joppek z klasy III c, a trzecie Sylwii Langowskiej z klasy IIIb (brawo!).

Szkoła podstawowa przystąpiła do konkursu w drugiej kolejności. Uczniowie poznali wcześniej teksty, więc mogli się do czytania przygotować. Spośród grona 13 uczestników konkursu jury wyłoniło pierwsza trójkę. I miejsce zajęła Susanne Nowicka z klasy Va, II miejsce Izabela Dzikowska z klasy VI, a III miejsce Nicole Halada z klasy Vb.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!

                                                                                              K. Harkot

U W A G A!!!

 6 maja 2010r. na 5 i 6 lekcji

III etap Wielkiego Konkursu Europejskiego

 PLAYBACK SHOW

Zadaniem każdej klasy jest wykonanie piosenki wylosowanego państwa w języku narodowym.

Oceniane będzie:

 • sposób prezentacji nawiązujący do danego państwa – 3pkt.
 • zaangażowanie klasy – 3pkt
 • pomysłowość, oryginalność – 4pkt.

 Nagrania (audio lub MP3 na płytach CD lub PenDrive) prosimy dostarczać do 16.04.2010 do Oliwii Bartknecht z klasy 2b.

IV etap Wielkiego Konkursu Europejskiego

 17 maja (poniedziałek)

 Każda klasa wyznacza 3 uczniów, którzy w tym dniu rozwiążą test z wiedzy o państwach Unii Europejskiej.Materiały dostępne od 20 kwietnia na stronie internetowej naszej szkoły (zakładka Klub Europejski).

  Już po raz dziewiąty...

W poniedziałek 29.03.2010r. odbędzie się kolejna edycja Konkursu Ekologicznego im. Mirosławy Duszyńskiej, tragicznie zmarłej nauczycielki, która przez lata rozwijała w uczniach pasje przyrodnicze.

Konkurs jest nietypowym etapem szkolnym, który ma na celu wyłonić reprezentantów do konkursu organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego pt.: „Przyroda regionu i ochrona środowiska”.

Od godziny 1000 będą zmagali się uczniowie szkoły podstawowej, a od 1200 gimnazjaliści. W tym roku zmieniliśmy formę konkursu. Ciekawe czy się spodoba?!

Zmagania uczestników będą obserwować czcigodni goście. Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Nie zabraknie pytań do publiczności, więc się przygotujcie!!!  Uczniom biorącym udział w konkursie życzymy powodzenia. 

Prowadzące: Violetta Wyrzykowska i Agnieszka Wojna

      60 minut dla Ziemi!!!

W najbliższą sobotę 27 marca o 2030 odbędzie ogólnoświatowa akcja organizowana przez WWF - Godzina dla Ziemi WWF.

Godzina dla Ziemi to największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się jednemu
z największych zagrożeń dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

„W Polsce udział w tegorocznej Godzinie dla Ziemi WWF zadeklarowały władze 33 miast, w tym 15 wojewódzkich. Do akcji przyłączyli się także politycy, w tym premier Tusk i prezydent Kaczyński. Zgasną słynne obiekty w całej Polsce, m.in. Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki i Zamek Królewski w Warszawie, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie, Spodek w Katowicach, Katedra Gnieźnieńska w Gnieźnie, Ossolineum we Wrocławiu, Dwór Artusa i Bazylika Mariacka w Gdańsku, Pałac Poznański w Łodzi oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. W Godzinie dla Ziemi WWF udział biorą szkoły z całej Polski. Akcję wspiera 60 znanych osób polskiego show biznesu. Firmy będące partnerami Godziny dla Ziemi WWF gaszą iluminacje swoich siedzib oraz wysyłają informacje do swoich pracowników. O 20.30 w sobotę zgasną światła w studiach radiowych; „zgaśnie” także strona główna portalu Onet.pl.”

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.wwf.pl/godzinadlaziemi

 Przyłącz się! Wyłącz światło!

Zapisz się na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi

Reading competition

Pod takim hasłem  26 marca 2010 r. odbył się konkurs czytania po angielsku. Brało w nim udział 21 uczestników, których oceniało jury w składzie:  p. A. Zielińska, p. A. Wilk oraz p. K.  Harkot.
            Konkurs przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze. Każdy kolejno losował kartkę z numerem symbolizującym kolejność i numer tekstu. Materiały miały bardzo podobną długość, więc nie można było się skarżyć na niesprawiedliwość. Sala - udekorowana w brytyjskie barwy.
            Już niedługo rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród. Czekamy cierpliwie na wyniki.

Ada Grześkowiak, kl. I a

JUŻ WIOSNA !

 

    Tegoroczna wiosna dała na siebie czekać bardzo długo, ale w końcu przyszła. 20 marca o godz. 18.32 skończyła się astronomiczna zima i zaczęła wiosna. Każdemu z nas znudził się już obraz zaśnieżonych ulic i chodników.  Wystarczyło jednak kilka ciepłych dni, a przyroda obudziła się do życia. Obserwować już       możemy pierwsze wiosenne kwiaty. Niezawodne wierzby już od jakiegoś czasu obsypane są puchatymi „baziami”. W świecie zwierząt również rozpoczął się pracowity okres. Ptaki szykują gniazda, a koty szukają spokojnego miejsca, w którym mogłyby urodzić swoje kocięta.

   Czarek Migocki IIa

"Otwórzmy dziecku drzwi na świat, którego ono samo jest ważną i wartościową częscią." - Małgorzata Małyska

więcej zdjęć...

 
    Dnia 23.03.2010 roku uczniowie klasy pierwszej po raz drugi w tym roku szkolnym wystawili dla swoich rodziców nową sztukę teatralną pt. "Odwaga w życiu pomaga" opartą na motywach baśni "Kopciuszek" według Hanny Januszewskiej. W przedstawieniu wzięli udział prawie wszyscy pierwszoklasiści. Dzieci rzeczywiście wykazały się odwagą wystąpienia publicznego. Doskonale poradziły sobie z tremą i strachem. Grały z wielką swobodą, rozbawiając co chwilę publiczność. Łatwo było można zauważyć w trakcie występu wspaniałą współpracę między nimi, odpowiedzialność i koleżeńskość. Główna bohaterka- Kopciuszek- przełamała swój lęk, przyjęła odważną postawę i zmieniła swój nieszczęśliwy los w szczęśliwe życie.

                                                                                                                                                    Beata Hałas

 

18 marca br. przeprowadziliśmy pierwszy etap konkursu humanistycznego STAROŻYTNOŚĆ.

Pisało w sumie 165 gimnazjalistów. Zdobyli oni łącznie 743 punkty na 1815 możliwych. Przeciętnie wypadło 4,5 pkt. na 11.  Słabo… Policzyliśmy średnią punktów w poszczególnych klasach. Zdecydowanie najlepsze okazały się klasy pierwsze oraz klasa III b. Cały ranking przedstawia się tak:

1.      klasa I c – średnio 6,27 pkt. na ucznia;

2.      klasa I a -= średnio 5,74 pkt.

3.      klasy I b i III b – średnio 4,61 pkt.

4.      klasa II a – średnio 4,11 pkt.

5.      klasa III a – średnio 4,06 pkt.

6.      klasa II b – średnio 3,72 pkt.

7.      klasa III c – średnio 3,44 pkt.

8.      klasa II c – średnio 3,41 pkt.

Podczas eliminacji wyróżniły się wiedzą humanistyczną następujące osoby:

Klasa I a: Krystian Drobienko, Daria Gosz, Adrianna Grześkowiak, Krzysztof Klimczak, Aleksander Trella;

Klasa I b: Łukasz Kister, Katarzyna Olech, Oskar Tabuła;

Klasa I c: Jakub Andrzejewski, Jagoda Konefał, Martika Krakowska, Adrian Muszyński, Przemysław Zwara;

Klasa II b: Oliwia Bartknecht;

Klasa II c: Adrian Joppek;

Klasa III a: Katarzyna Gielewska, Alicja Hałas;

Klasa III b: Paweł Brążkiewicz, Paweł Nowosad;

Klasa III c: Dawid Trojan.

Gratulujemy!

TEST ELIMINACYJNY

Wiosna w Dobrczu

  więcej zdjęć...

22 marca przywitaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę. Na nasze spotkanie zaprosiliśmy panią dyrektor Z. Ignaczak. Uczniowie klas O-III Szkoły Podstawowej z ogromnym zainteresowaniem oglądali przedstawienie, pt. "Odwaga w życiu pomaga" przygotowane przez p. B. Hałas i uczniów klasy I. Następnie każda klasa prezentowała piosenki o wiośnie. Wspólnie rozwiązywaliśmy wiosenną krzyżówkę przygotowaną przez p. Ewę Bizoń. Wiele radości sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek. Przy okazji naszego spotkania p. V. Wasilewska ogłosiła wyniki konkursu pt. "Sport to zdrowie". Najwyższe uznanie zdobyły prace:

 • Katarzyny Śliwy z kl. III (I miejsce)

 • Wanessy Kiełczyńskiej z kl. I (II miejsce)

 • Natalii Rogoń z kl. II (III miesjce)

      Nagrodami w tym konkursie były: zestaw pisaków, flet oraz piórnik.

 Przyznane zostały także wyróżnienia dla:

 • Wiktorii Jędrzejewskiej z kl. III

 • Mileny Krasińskiej z kl. III

 • Jagody Kloska z kl. II

 • Łukasza Białkowskiego z kl. II
   

a nagrodą był słodki upominek.   Aby wiosna zagościła u nas na dobrem pożegnaliśmy zimę. W obecności wychowawców i pani dyrektor spaliliśmy Marzannę- symbol odchodzącej zimy. Rozśpiewani, w radosnych nastrojach wróciliśmy do klas.

                                                                                       Violetta Wasilewska

POWITANIE WIOSNY W GIMNAZJUM

więcej zdjęć...

ŚWIĘTO POEZJI

 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Nasza koleżanka użyczyła nam swój wiersz jako przykład młodzieżowej poezji.

 Oto jej wiersz:

Chcę cofnąć czas, by móc przeżyć jeszcze raz

Te wspaniałe chwile, lecz teraz już nas nie ma, to trwało tylko chwilę.

Lub zapomnieć chociaż o sercu złamanym, o chłopaku tak kochanym.

Bez wzajemności. Już radość w mym sercu nigdy nie zagości.

Bo ty o mnie zapomniałeś. Ty o mnie nigdy nie pamiętałeś! dalej...

 

WIOSNA TUŻ TUŻ!!!

 PRZYPOMINAMY WSZYSTKIM GIMNAZJALISTOM O POWITANIU WIOSNY! 

 PONIEDZIAŁEK (22.03) JEST DNIEM KOLORÓW!

 Oto kolory dla poszczególnych klas:

 I A – BIAŁY

I B – POMARAŃCZOWY

I C – NIEBIESKI

II A – ZIELONY

II B – CZERWONY

II C – ŻÓŁTY

III A – BRĄZOWY

III B – RÓŻOWY

III C – FIOLETOWY

 Zapraszamy wszystkich do zabawy!!! Przebrani nie będą pytani!!!

                                                                                                                       Opiekunowie SU

UWAGA GIMNAZJALIŚCI!!!

         
Za parę dni upragniona wiosna!!! Z tej okazji SU organizuje dzień kolorów, który będzie miał miejsce 22.03 w poniedziałek. W najbliższy czwartek 18.03 odbędzie się losowanie kolorów dla każdej klasy. Wszyscy Ci, którzy w pierwszy dzień wiosny (a właściwie drugi dzień wiosny - 22.03) będą mieli na sobie ubrania w wylosowanym kolorze, będą zwolnieni z odpowiedzi!
                                                                                                                                                                                                                                              Opiekunowie SU

 Rap, Peja i Zielona Góra…

12 września 2009 r. podczas wielkiej Zielonogórskiej imprezy „Winobranie” odbył się koncert znanego rapera Pei, czyli Ryszarda Andrzejewskiego. Miał wtedy miejsce bardzo kontrowersyjny i poruszający incydent.

 Do zdarzenia doszło podczas sobotniego koncertu. W trakcie jednej z piosenek Peja krzyknął do tłumu:  „Wiecie, co macie robić”. Dotyczyło to jednego z chłopaków, który rzekomo pokazał raperowi  jakiś wulgarny gest. Raper wpadł wówczas w szał i zamiast zignorować piętnastoletniego ‘fana’, postanowił rękami swoich słuchaczy wymierzyć sprawiedliwość. Ofiara została zaatakowana
i brutalnie pobita.

Winny czy poszkodowany?

Na takie pytanie zapewne próbowało odpowiedzieć sobie wiele osób.  Sprawdzając  na forach internetowych, dowiedziałyśmy się, że zdania ludzi dzielą się na dwie kategorie.dalej...

Ania Antkowiak i Marta Wrzesińska, kl. IIb

DZIENNIKARZ MUSI UMIEĆ PISAĆ REPORTAŻ

            W środę, 10 marca 2010 roku odbyły się warsztaty dziennikarskie poświęcone sztuce pisania reportażu. Poprowadziła je pani Małgorzata Borkowska. Na zajęciach pojawiło się dziewięcioro dziennikarzy, więc zostaliśmy podzieleni na 3 zespoły.

            Na samym początku naszej pracy układaliśmy wyrazy z liter zawartych w słowie REPORTAŻ. Następnie dowiedzieliśmy się, jak należy pisać tę formę wypowiedzi oraz przeczytaliśmy wzorcowy tekst. Oczywiście nie zabrakło ćwiczeń. Otrzymaliśmy również zadanie do domu. Mamy napisać reportaż, który będzie poświęcony tematowi wybranemu przez nas samych.       

            Dzięki tym warsztatom mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę o tej formie wypowiedzi. Ta umiejętność przyda nam się w naszej pracy w kole dziennikarskim.

Agnieszka Nowogorska, kl.IIa

DRODZY UCZNIOWIE!

Pomóżmy małemu Mateuszkowi!

 Jedna plastikowa zakrętka znaczy tak niewiele, a małemu chłopcu pomoże normalnie żyć.

Każda klasa może włączyć się w akcję zbiórki plastikowych nakrętek. Wystarczy w klasie wystawić karton, do którego wrzucamy zakrętki.

 Włączmy się do akcji- nie zostańmy obojętni na los innych!

 Akcję rozpoczynamy od poniedziałku ( 15.03.2010 r.)

 A. Murawka

Rekolekcje w obiektywie...

więcej zdjęć...

W środę o reportażu …

W środę 10 marca w godzinach 10.30 – 12.00 odbędą się warsztaty dziennikarskie poświecone sztuce pisania reportażu. Zapraszam wszystkich członków koła.

                                                                                       M. Borkowska

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w minikoszykówce CHŁOPCÓW

   W piątek, 5 marca br, nasi chłopcy wrócili z Mistrzostw Powiatu Bydgoskiego w minikoszykówce ze złotym medalem.

Skład naszej reprezentacji był następujący:

 • Mateusz Lengling
 • Łukasz Jaruszewski
 • Bartosz Kaszubowski
 • Szymon Gawron
 • Marcin Brzeziński
 • Jakub Konefał
 • Rafał Krasiński
 • Szymon Krasiński
 • Sebastian Wójcik
 • Dominik Wójcik
 • Michał Klimczak
 • Eryk Barański

 

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w minikoszykówce DZIEWCZĄT

     

    3 marca br. nasze uczennice wróciły z pucharem za I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w minikoszykówce, które odbyły się w Koronowie.

    Oto skład drużyny:

 • Wiktoria Rasała z kl. 6
 • Paulina Kaszubowska, kl. 5a
 • Susanne Nowicka, kl. 5a
 • Natalia Duda, kl. 5a
 • Dominika Tikwińska, kl.5b
 • Anna Tobolewska, kl. 5b
 • Izabella Dzikowska, kl. 6
 • Iwona Gawron, kl.5a
 • Angelika Saganowska, kl. 5b
 • Monika Białkowska, kl. 5a
 • Weronika Kopańska, kl. 5b

Dzień Patrona na sportowo.

   więcej zdjęć...

2 marca, to dzień urodzin patrona naszej szkoły, Kazimierza Górskiego.

Uczniowie klas I-III ubrani w czerwone koszulki z logo naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego zatytułowanego „Sport to zdrowie”. Ponieważ  prace, zarówno grupowe, jak i indywidualne były bardzo interesujące komisja postanowiła, iż wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami.

Kolejnym punktem programu obchodów Dnia Patrona były zmagania sportowe mieszanych drużyn, w skład których wchodziło po troje zawodników z każdej klasy. Szanse były wyrównane, gdyż każdy uczeń mógł zmierzyć się w zdrowej, sportowej rywalizacji. Nagrodami za udział i niezwykłe poświęcenie podczas współzawodnictwa były: dwa komplety do gry w kometkę oraz piłka do siatkówki.

Na zakończenie odbył się konkurs recytatorski „Sport w wierszu i piosence”. Tym razem mimo niezwykle wyrównanego poziomu artystycznego udało się komisji wyłonić po trzech finalistów z każdej klasy. Byli to: A.Brążkiewicz (kl.1), W.Wroniszewska (kl.1), J.Szala (kl.1), M.Kwaśnik (kl.2), N.Rogoń (kl.2), W.Borkowski (kl.2), M.Nowak (kl.3), M.Krasińska (kl.3), M.Kopańska (kl.3).

Dzień Patrona spędziliśmy w miłej atmosferze. Szczególnie cieszyły nagrody zespołowe i indywidualne, które wręczyła pani dyrektor Z. Ignaczak.

 

                                                        V. Wasilewska

 

PODSUMOWANIE KONKURSÓW POŚWIĘCONYCH TEMATYCE  ZWIĄZANEJ Z NASZYM PATRONEM -  KAZIMIERZEM GÓRSKIM

Pod koniec wczorajszej uroczystości z okazji Dnia Patrona szkoły, czyli 2 marca 2010 roku zostały nagrodzone klasy za gazetkę o Kazimierzu Górskim:

1 miejsce w szkole podstawowej - klasa 6

1 miejsce w gimnazjum – klasa I a

Następnie nagrodzono klasy za prace dotyczące Kazimierza Górskiego:

Szkoła podstawowa:

- plakat(portret)Kazimierza Górskiego

1 miejsce – 5 a

2 miejsce - 6

3 miejsce – 5 b

- praca dotycząca życia Kazimierza Górskiego (oś czasu lub zegar)

1 miejsce – 6

2 miejsce – 5 a

3 miejsce – 4 dalej...

Krystian Rogacki, kl. II a

Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły

        2 marca 2010 roku w naszej szkole odbywała się uroczystość z okazji Dnia Patrona. Jest nim Kazimierz Górski. Imprezę rozpoczął apel poświęcony właśnie jemu.
            Bogumiła Sudoł i Daniel Goszczyński z klasy Ic prowadzili całą uroczystość. Najpierw poprosili przewodniczącą szkoły o zdanie raportu, a następnie uczniowie gimnazjum i podstawówki odśpiewali hymn narodowy.  Następnie pani dyrektor przedstawiła gości przybyłych na tę okazję. Byli to: wójt gminy Dobrcz – pan Krzysztof Szala, kierownik ZAPO – pan Krzysztof Lafert, przewodniczący Rady Rodziców - pan Dariusz Dutkiewicz oraz przedstawiciele banku BZ WBK. Powiedzieli nam kilka słów od siebie.
dalej...

Ada Grześkowiak, kl Ia

PIERWSZY DZIEŃ PATRONA W OBIEKTYWIE

  więcej zdjęć...

DZIEŃ PATRONA W Ib

            Dnia 2 marca szkoła w Dobrczu obchodziła rocznicę urodzin swojego patrona. Najpierw odbył się uroczysty apel, a później całe gimnazjum musiało wykonać trzy zadania związane z Kazimierzem Górskim.

              Ib zadania robiła w sali nr 11. Klasa podzieliła się na grupy, które wykonywały poszczególne zadania.  Najpierw powstał portret naszego patrona. Zrobiony został pastelami. Powstały także piosenki, z których reszta klasy wybrała najlepszą. Tak jak inne klasy, zrobiliśmy również zegar czasu dotyczący Kazimierza Górskiego. Dostaliśmy drugie miejsce za ułożenie piosenki. Myślę, że w tym dniu wszystkie klasy dobrze się bawiły.

Kasia Olech

Dzień Patrona w kl.Ia

W klasie Ia ten dzień przebiegł niezwykle przyjemnie.

 Po uroczystym apelu udaliśmy się do sali nr 4, gdzie wykonywaliśmy trzy zadania konkursowe. Pierwszym z nich było narysowanie portretu Kazimierza Górskiego. Drugim poleceniem  okazało się wykonanie osi czasu, w której należało zaznaczyć ważne wydarzenia z życia patrona. Trzecią pracą na konkurs było napisanie piosenki, wiersza lub fraszki o Kazimierzu Górskim. Na początek rozdzieliliśmy zadania i w grupach je wykonywaliśmy.dalej...

Daria Gosz kl.Ia

 

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

   

   26 lutego rozstrzygnięty został konkurs na gazetkę poświęconą patronowi naszej szkoły - Kazimierzowi Górskiemu. Wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum podjęły się trudu udekorowania klasy. Komisja miała ogromny problem w dokonaniu wyboru. Po przeliczeniu punktacji, komisja w składzie: p. Z.Ignaczak, p. A. Kawińska, p. A.Murawka i p. E.Krawczyk postanowiła przyznać pierwsze miejsca klasie VI i Ia.                                          

 E.Krawczyk

TURNIEJ KOSZYKÓWKI

             26 lutego odbył się turniej koszykówki. Zawody rozpoczynały się o 13:35. Brało w nich udział 8 drużyn: 3 drużyny chłopców,  4 dziewcząt oraz nauczyciele. (...)

            Każdy mecz trwał 10 minut, wszystko przebiegło zgodnie z planem, bez żadnych kontuzji. Oto wyniki i poszczególne miejsca.

 CHŁOPCY:

Lipton Team - Emeryci                                17-6

Strzeleckie Orły - Nauczyciele                    2-12

Lipton Team - Strzeleckie Orły                   25-8

Emeryci - Nauczyciele                                  8-14

Lipton Team - Nauczyciele                          4-18

Emeryci - Strzeleckie Orły                           2-8

 

I miejsce: Nauczyciele

II miejsce: Lipton Team

III miejsce: Strzeleckie Orły

IV miejsce: Emeryci

 

DZIEWCZĘTA:

Gumisie - Hardcory                          2-14

Diabełki - Małpki                             4:20

Gumisie - Diabełki                            12:4

Hardcory - Małpki                            8:24

Gumisie - Małpki                              6:4

Hardcory - Diabełki                          9:2

 

I miejsce: Małpki

II miejsce: Hardcory

III miejsce: Gumisie

IV miejsce: Diabełki

              Jednym poszło troszeczkę lepiej, innym troszeczkę gorzej, ale myślę, że dla wszystkich liczyła się dobra zabawa. ;) W końcu „sport to zdrowie". cały artykuł...

 Agnieszka Szmudanowska 

Kuchenne szaleństwo

więcej zdjęć...

26 stycznia 2010 roku odbył się drugi etap Konkursu Europejskiego. Tym razem zadaniem klas było zaprezentowanie popularnego lub tradycyjnego dania wylosowanego kraju.

Klasa IIa , która wylosowała Wielką Brytanię, przygotowała tradycyjne danie „Fish and Chips”, czyli rybę z frytkami. Mimo iż nie zajęliśmy pierwszego miejsca, to jesteśmy z siebie zadowoleni.

Kacper Dolata, kl. IIa

Europejskie przysmaki

  więcej zdjęć...

 

W Zespole Szkół w Dobrczu 25 lutego 2010 roku  odbył się II etap Konkursu Europejskiego.

Po pierwszej lekcji miłym akcentem powitała nas klasa IIIc. Podanym polskim daniem był bigos. Przedstawienie  potrawy wzorowało się na programie telewizyjnym „Ewa gotuje”.
            Kolejną klasą była IIa. Ich kraj to Wielka Brytania. Podali oni rybę z frytkami, a na deser mufiny.
            IIb podała paróweczki i kartofel salat. Kuchnię niemiecką scharakteryzowali za pomocą prezentacji multimedialnej.
            IIc z Austrią zaserwowała kawę, a do niej sernik, oczywiście wiedeński.(...)

Wszystkie  klasy podjęły się trudu ugotowania narodowej potrawy każdego z wylosowanych krajów. II etap Konkursu Europejskiego możemy zaliczyć do udanych. Mamy nadzieję, że jurorzy będą smacznie wspominali ten dzień. cały artykuł...

Daria Gosz i Ada Grześkowiak, kl Ia

 

    II   ETAP KONKURSU EUROPEJSKIEGO JUŻ ZA NAMI

    Dnia 25.02.2010 roku odbył się II etap Konkursu Europejskiego.Jako pierwsza wystąpiła klasa IIIc. Zaprezentowali historię polskiej kuchni oraz reklamę mieszanki wedlowskiej. Głównym daniem był bigos, który wszystkim smakował.

Kolejna klasa czyli IIa podała jury rybę z frytkami oraz muffinki. Opowiedzieli krótko o kuchni Wielkiej Brytanii. Natomiast IIb podała sok jabłkowy rozcieńczony z wodą gazowaną, paróweczki i kartoffelsalat. Opisali co przeważnie jada się w Niemczech na śniadanie, obiad i kolacje. IIc upiekła sernik wiedeński, który podano wraz z kawą i bitą śmietaną. Jednak największą atrakcją był malutki pożar. Klasa Ia zaprezentowała kuchnię francuską. Jury zachwycało się przystawkami, zupą cebulową, a do popicia był sok porzeczkowy. Następna klasa Ic podała sałatkę, którą je się razem z focaccia we Włoszech. Po klasie Ic była klasa Ib. Odegrali scenkę, w której opowiedzieli co się jada w Hiszpanii. Głównym daniem było potato an salsa verale. Klasa IIIa przedstawiła kuchnię rumuńską. Podali sałatkę z rybą i frytkami oraz ryż na mleku. Potem IIIb przygotowała zapiekankę, która występuje w kuchni maltańskiej. Podsumowując: wszystkie dania były bardzo smaczne i elegancko podane.  Więcej o wynikach...

 Sandra Kruk

CZYTELNICZY KONKURS WALENTYNKOWY

 12 lutego odbył się w bibliotece szkolnej „CZYTELNICZY KONKURS WALENTYNKOWY”, w którym udział wzięło 9 gimnazjalistów. Za prawidłowo rozwiązany test można było uzyskać 30 pkt. Trzy osoby z największą ilością punktów otrzymało nagrody:

                                               1. Adrianna Grześkowiak

                                               2. Oliwia Barthnecht

                                               3. Patrycja Goszczyńska

Reszta uczestników otrzymała nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy. Nad przebiegiem konkursu czuwały : p. A. Murawka i p. E. Krawczyk.

  Alina Murawka , Ewa Krawczyk

 

Podsumowanie konkursów i rozdanie nagród

więcej zdjęć...

17 lutego odbył się dla uczniów klas 4 – 6 SP apel, podczas którego ogłoszono wyniki dwóch konkursów: KONKURSU EUROPEJSKIEGO i GÓRA GROSZA.

Opiekunki Klubu Europejskiego -  panie: Aleksandra Wilk i Aleksandra Zielińska dokonały podsumowania tegorocznego konkursu na najciekawszą prezentację i wystrój sali. I miejsce zdobyła klasa 4, II – klasa 5b, III – klasa 6, IV – 5a. Pochwalono wkład pracy oraz  pomysłowość wszystkich uczniów, toteż pani Dyrektor wręczyła przewodniczącym upominki dla każdej z klas. Specjalną nagrodą dla klas 4 i 5b będzie udział w koncercie.

Z kolei pani Alina Murawka poinformowała, że najwięcej pieniędzy zebrała i zarazem zwyciężyła w konkursie klasa 5b.

                                                                                                       AB

ZBIERAMY FUNDUSZE NA SZTANDAR

  więcej zdjęć...

Podczas tegorocznej zabawy karnawałowo - walentynkowej  udało nam się zebrać nieco pieniążków dzięki sprzedaży fantów, różyczek oraz licytacji.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej imprezy oraz wykazali się hojnością podczas loterii i licytacji, serdecznie dziękujemy.

                                                                                                          Dyrekcja ZS w Dobrczu

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Dnia 17.02.2010 obchodzony jest Światowy Dzień Kota.

Jest to dzień mający podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. W Polsce pierwszy raz to święto obchodzone było w 2006 roku. W starożytnym Egipcie kot był święty i zabicie go groziło śmiercią. Do ciekawostek można zaliczyć również fakt, że koci szkielet składa się z około 40 kości więcej niż u człowieka. Przebywanie z kotem zmniejsza stres i łagodzi napięcie. Koty mają swój uniwersalny język i rozumieją się niezależnie od tego, z jakich części świata pochodzą. Według statystyk koty są najpopularniejszymi zwierzakami domowymi i w co trzecim domu znajduje się ten właśnie zwierzak. Nasz kraj jest na trzecim miejscu pod względem liczby tych zwierząt w domach. Nasze pupile lubią broić i drapią nam najczęściej kanapę. Koty dzielą się na rasowe i tzw. dachowce. Jednak i te, i te potrafią być tak samo kochane i słodkie. W ten dzień sprawmy naszym kotom przyjemność, chociażby poświęcając im trochę więcej czasu niż zwykle.

Magdalena Bartkiewicz, kl. II a i Katarzyna Olech, kl. I b

 

POCZTA WALENTYNKOWA

więcej zdjęć...

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

więcej zdjęć...

Dnia 10.02.2010 r. odbyła się dla uczniów Szkoły Podstawowej DYSKOTEKA WALENTYNKOWA. Wszyscy świetnie się bawili, humory dopisywały, uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach i wspólnych zabawach oraz tańcach. W czasie zabawy zostały rozdane kartki, które były zbierane do skrzynki „walentynkowej” od kilku dni.

                                                                                           Samorząd Uczniowski

KOCHAMY WAS CAŁYM SERCEM

więcej zdjęć...

Bal karnawałowy w oddziale przedszkolnym

 

11 lutego w oddziale przedszkolnym pod przewodnictwem Kowbojki (p. Katarzyny Antkowiak) odbył się bal przebierańców. Dzieci były poprzebierane za : wróżki, spidermany, Ben10. Prosto z Hogwartu na swojej miotle przyleciała Hermiona Grangers. Niestety nie zabrała ze sobą swojego przyjaciela, słynnego Harry`ego Pottera. Maluchy brały udział w licznych konkursach, za które były nagrody, a także uczestniczyły w loterii fantowej. Przedszkolaki zajadały się przeróżnymi słodyczami i świetnie się bawiły.

Ania Antkowiak  i Marta Wrzesińska kl IIb

ALE BYŁA ZABAWA!!!

  więcej zdjęć...

Dzieci klas młodszych spędziły razem popołudnie bawiąc się przy muzyce. W środę odbył się walentynkowy bal karnawałowy. Biletem wstępu na imprezę były własnoręcznie przygotowane serduszka ze swoim imieniem. Symbolizowały one chęć do wspólnej zabawy w przyjaznej atmosferze.

Było bardzo wesoło. Zabawy integracyjne, pląsy i tańce ze śpiewem sprawiły wszystkim wiele radościJ. Szerokie uśmiechy widać na każdym zdjęciu. Zobaczcie sami...

nauczyciele klas 0-3

CEGIEŁKI NA RADIOWĘZEŁ

 Podczas dyskoteki karnawałowej dla uczniów Gimnazjum, można było zakupić cegiełki

na radiowęzeł szkolny. Oto lista gimnazjalistów, którzy taką cegiełkę zakupili:

 Daria Gosz kl. I A

Adrianna Grześkowiak kl. I A

Paweł Biernacki kl. I A

Mikołaj Chilewski kl. I A

Kinga Smerlińska kl. I A

Oliwia Sznajdrowska kl. I A

Łukasz Chabowski kl. I B

Mateusz Leśniak kl. I B

Ewelina Czepiel kl. I B

Adrian Duda (x2) kl. I B

Oskar Tabuła kl. I B

Krystian Drobinko (x2) kl. I

Magdalena Bartkiewicz kl. II A

Marta Białkowska kl. II A

Marta Kępińska kl. II B

Jagoda Drzycimska kl. II C

Kamila Winowska kl. II C

 Spośród uczniów, którzy zakupili cegiełkę, zostanie wyłoniona jedna osoba,

która otrzyma nagrodę. Losowanie odbędzie się na najbliższym apelu!

 Przypominamy, że cegiełki na radiowęzeł szkolny w cenie 2 zł, można zakupić

u opiekunów SU – p. Aleksandry Wilk lub p. Marcina Rywolta.

                                                                                        Opiekunowie SU (M. Rywolt, A. Wilk)

KONKURS KLUBU EUROPEJSKIEGO DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  więcej zdjęć...

 8.02.2010 odbył się konkurs dla uczniów klas 4-6 na najładniejszy wystrój sali związany z wylosowanym państwem europejskim. Komisja w składzie: p. Aleksandra Bazylczuk, p. Aleksandra Zielińska oraz p. Aleksandra Wilk oceniały między innymi: dekoracje i prezentację państwa. Wysoki poziom konkursu pozytywnie zaskoczył jury!

 Serdecznie dziękujemy za przepiękne prezentacje i wysiłek włożony w przedstawienie wylosowanego kraju!!!

 Ogłoszenie wyników odbędzie się na najbliższym apelu, ale już teraz serdecznie gratulujemy wszystkim klasom!!!

                                                         Opiekunowie Klubu Europejskiego (A.Zielińska, A.Wilk)

ROZGRYWKI SIATKÓWKI

    więcej zdjęć...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODZIALE PRZEDSZKOLNYM 6- LATKÓW

  więcej zdjęć...

..Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas, na każdy smutek mają słodkie rozwiązanie, znają radę na każde zmartwienie… Kto to? – Babcia i Dziadek.

 Dzień Babci i Dziadka to szczególny dzień, w którym wnuczki i wnuczkowie wyrażają wdzięczność swoim Babciom i Dziadkom za trud, poświęcenie, miłość i pomoc w ich wychowywaniu

 W czwartek 04 lutego sześciolatki pod kierunkiem wychowawczyni, przygotowały zaproszonym gościom najpiękniejsze piosenki, wiersze i tańce. Dzieci pięknie występowały, a Babcie i Dziadkowie przy słodkim poczęstunku gromkimi brawami oklaskiwali swoje pociechy mówiąc, że nic nie cieszy ich serc, jak z radością i uczuciem powiedziany wierszyk czy zaśpiewana piosenka.

Na twarzach babć i dziadków gościł uśmiech, gdy podziwiali talenty swoich wnucząt. A dzieci cieszyły się, że mogły ugościć swoich najbliższych, którzy nie zawiedli i przybyli gromadnie. Uścisków i całusów było moc.

Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości - dzień, który na długo pozostanie w naszych sercach.

Ewa Bizoń

 

WIELKIE ODŚNIEŻANIE

więcej zdjęć...

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

     amor.gif       5 lutego 2010 roku odbyła się dyskoteka walentynkowa. Pomimo zimowej pogody wszyscy uczestnicy dojechali na zabawę .

            Czas umilał nam DJ Zipka. Muzyka była świetna. Atmosfera również. Każdy wyszedł z sali  zadowolony. Pilnującymi nauczycielami byli : Aleksandra Wilk, Aleksandra Zielińska, Joanna Pytlewicz i Marcin Rywolt. Serdecznie im dziękujemy za poświęcony nam czas.

            Dyskotekę  uważamy za udaną. Przypominamy, że od poniedziałku rusza poczta walentynkowa.

Ada Grześkowiak i Daria Gosz, Ia

 

ZAPRASZAMY

na   LODOWISKO

przy SZKOLE w DOBRCZU obok ORLIKA

 

UWAGA UCZNIOWIE SP!

 Przypominamy, że  Klub Europejski ogłosił konkurs na najładniejszy wystrój sali związany z wylosowanym państwem europejskim. Przed feriami przewodniczący wylosowali następujące państwa dla swoich klas:

Klasa 4 – Wielka Brytania

Klasa 5a – Szwajcaria

Klasa 5 b – Francja

Klasa 6 – Holandia

8.02 (poniedziałek) przedstawiciele poszczególnych klas oprowadzą komisję po swoim europejskim państwie, a oceniać będziemy:

-         gazetkę poświęconą danemu krajowi

-         oryginalność i pomysłowość

-         ogólny wystrój sali.

 Życzymy powodzenia!!!

Opiekunowie Klubu (A. Wilk, A. Zielińska)

HARMONOGRAM PREZENTOWANIA POTRAW NARODOWYCH

II ETAP KONKURSU EUROPEJSKIEGO   25 LUTEGO 2010

Przerwy:

po 1 lekcji – klasa 3c sala 27

po 2 lekcji – klasa 2a (sala 3), klasa 2b (sala 5)

po 3 lekcji – klasa 2c (sala 27), klasa 1a (sala 21)

po 4 lekcji – klasa 1b (sala 3), klasa 1c (sala 1)

po 5 lekcji – klasa 3a (sala 27), klasa 3b (sala 28)

 

WAŻNE INFORMACJE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO!!!

 DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

 Przypominamy, że już 5 lutego odbędzie się długo oczekiwana dyskoteka karnawałowa. Zgodę od rodziców  na uczestnictwo w dyskotece prosimy przynosić niezwłocznie po feriach do Oliwi Bartknecht. Na dyskotece organizujemy akcję charytatywną. Nabyć można będzie cegiełki, z których dochód przeznaczony będzie na radiowęzeł szkolny.

 ZBIÓRKA FANTÓW NA ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ

 Chcemy również przypomnieć klasom gimnazjalnym i ich przewodniczącym o zbiórce fantów na loterię fantową, która odbędzie się w czasie tegorocznej  zabawy karnawałowej dla rodziców. Poszperajcie  w domu wśród swoich rzeczy  albo poproście rodziców o fanty. Mogą to być : np. maskotki, puzzle, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, przybory do pisania i rysowania, biżuteria, słodycze - drobiazgi. Zbiórka fantów trwać będzie do piątku ( 5 luty).
Nie mogą to być przedmioty zniszczone lub zepsute!!!Dla klasy , która  zbierze najwięcej fantów przewidziana jest bardzo atrakcyjna nagroda.

Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy, którzy podczas XVIII Finału WOŚP jak i na terenie naszej szkoły zbierali pieniądze na szczytny cel – zakup sprzętu medycznego do wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci.

 Opiekunowie SU

Uwaga uczniowie klas piątych!!!

             W lutym 2010r. odbędą się eliminacje do  zawodów o miano „Matematycznego Orła”. Konkurs polega na rozwiązaniu kilku zadań, które sprawdzą Wasze talenty, umiejętności a przede wszystkim pomysłowość.     

          Serdecznie zapraszam  zainteresowanych  do udziału w szkolnych zawodach matematycznychJ

Anna Osak

NA GUBAŁÓWCE

Od dnia 16 do 25 stycznia 2010 r. na Gubałówce trwał turnus rekreacyjno-wypoczynkowy zorganizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Było to dziesięć dni ferii przeznaczonych na odpoczynek.

Opiekunami z naszej szkoły byli panowie: R. Mądry i D.Strzyżewski. Pomimo siarczystych mrozów, które panują nie tylko na terenie kujawsko-pomorskim, w górach mogliśmy jeździć na nartach, sankach i chodzić na spacery. Można było zejść do Zakopanego i zobaczyć skocznię. W naszej 25-osobowej grupie zawsze panowała miła atmosfera. Jeździliśmy na różne wycieczki i robiliśmy dużo zdjęć. Odbywały się również konkursy. Śniegu było wystarczająco dużo, aby można się na nim świetnie bawić.

Moim zdaniem, każdy uczestnik tego turnusu jest zadowolony i mam nadzieję, że za rok też będzie taki wyjazd.

Kasia Olech

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zapraszamy uczniów l. 4-6 Szoły podstawowej i 1-3 gimnazjum do wzięcia udziału w konursie fotograficznym "Sport w obiektywie".  Zdjęcia tematyczne związane ze sportem prosimy dostarczać do 10 lutego do pań : A,Kawińsiej i A. Kaszyńskiej.

Turniej piłki nożnej halowej

22 stycznia w Dobrczu odbyły się rozgrywki piłki halowej chłopców z naszego gimnazjum. Mieszane drużyny grały systemem ‘każdy z każdym’. W sumie było ich 6, a rozgrywanych meczów 15. Organizatorami turnieju byli nauczyciele, którzy również brali w nim udział: p.Mariusz Modry, p. Paweł Michałowski oraz p. Marcin Rywolt.  Wyniki cząstkowe, końcowe i punkty każdej z drużyn przedstawiały się następująco:

 

Lp.

Drużyny

Punkty

Miejsca końcowe

1.

3A ZESPÓŁ

3

3

3

3

3

15

I

2.

NAUCZYCIELE

0

3

3

1

3

10

II

3.

STRZELCE

0

0

0

0

0

0

VI

4.

LIPTON TEAM

3

0

3

1

0

7

IV

5.

BORÓWNO

0

3

0

0

0

3

V

6.

MAŁOLACI TEAM

3

0

0

3

3

9

III

 

Kolejność i wyniki rozegranych meczów:

3A ZESPÓŁ – NAUCZYCIELE                    2 : 0 (...)

Wszyscy doskonale się bawili. Gratulujemy zwycięzcom! cały artykuł...

Oliwia Bartknecht, klasa IIb                                                       

 Ferie, ferie i… jeszcze ferie!!!

  W pierwszym tygodniu ferii szkoła zorganizowała wyjazdy: na lodowisko, na basen i do kina.Właśnie kino cieszyło się najwyższą frekwencją! Uczniowie z opiekunami wybrali się na film „Sherlock Holmes”.

Oto krótka recenzja filmu:  Sherlock Holmes i jego wierny przyjaciel dr Watson zostają poddani kolejnej próbie. (...)Mnie film się podobał. Myślę, że innym uczniom także! Serdecznie polecam.

Przed nami jeszcze kilka dni ferii, a więc cieszmy się każdą chwilą. cały artykuł...

 

Czarek Migocki, kl. IIa

WYJAZD DO KINA

21 stycznia chętni uczniowie pojechali do kina, aby obejrzeć film „Sherlock Holmes”. Film okazał się bardzo ciekawy. Opowiada o znanym detektywie rozwiązującym bardzo trudną zagadkę. Wszystkim film się podobał. Serdecznie polecam. Moim zdaniem, wycieczka była bardzo udana.

 Daria Gosz,  I a

WYJAZD  BASEN I LODOWISKO - 19.01.2010 r.

    więcej zdjęć...

Wyjazd na lodowisko

Na czas ferii nasza szkoła zorganizowała kilka atrakcji. Jedną z nich był wyjazd na kryte lodowisko w Fordonie.

Jeżdżąc na łyżwach, można rozmawiać, śmiać się i świetnie bawić. Ślizganie powoli można nazwać relaksem, szybsze - daje niezłą frajdę. Nasza grupa na pewno nie zapomni tego wyjazdu.

Niektórzy wrócili do domu z małymi siniakami, ale na pewno z szerokimi uśmiechami na twarzy.

Ada Grześkowiak, Ia
 

NAJLEPSI UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W I SEMESTRZE ROKU SZK.  2009/2010

 Klasa 1: Aleksandra Brążkiewicz, Julia Jasińska, Helena Kiedrowicz, Aleksandra Majewska, Monika Pasińska, Aleksandra Serafin,

Jakub Szala, Szymon Tabuła, Wanda Wroniszewska, Kacper Żurek.

Klasa 2: Wiktor Borkowski, Łukasz Białkowski, Jagoda Kloska, Natalia Rogoń, Klaudiusz Szeliga, Natalia Kuśmierek.

Klasa 3: Kamil Gruszka, Wiktoria Jędrzejewska, Marta Kopańska, Milena Krasińska, Andżelika Pasińska, Sandra Prus, Mateusz Spionkowski, Martyna Stala, Michał Starzec i Katarzyna Śliwa.

KLASY 4-6:

Wiktoria Rasała, kl. 6 – średnia 5,25; zach. wzorowe

Izabela Dzikowska, kl. 6 – średnia 5,0; zach. wzorowe

Rafał Krasiński, kl. 6 – średnia 5,0; zach. wzorowe

Mateusz Wernerowicz, kl. 6– średnia 5,0; zach. wzorowe

Oliwia Richter, kl. 4 – średnia 5,0; zach. wzorowe

 Ponadto wyróżnili się:

Wiktoria Dutkiewicz, kl. 5 a – średnia 4,91; zach. wzorowe

Susanne Nowicka, kl. 5 a – średnia 4,91; zach. wzorowe

Anna Serafin, kl. 4 – średnia 4,9; zach. wzorowe

Patrycja Jaworska, kl. 4– średnia 4,82; zach. bardzo dobre

Paulina Kaszubowska, kl. 5 a – średnia 4,82; zach. wzorowe

Radosław Serafin, kl. 6 – średnia 4,75; zach. bardzo dobre

NAJLEPSI UCZNIOWIE GIMNAZJUM  W I SEMESTRZE ROKU SZK.  2009/2010

 Patrycja Goszczyńska, kl. III c – średnia 5,26; zach. wzorowe

Adrianna Grześkowiak, kl. I a – średnia 5,21; zach. wzorowe

Oliwia Bartknecht, kl. II b – średnia 5,13; zach. wzorowe

Alicja Hałas, kl. III a  – średnia 5,1; zach. wzorowe

Aleksandra Joppek, kl. III c – średnia 5,0; zach. wzorowe

Ponadto wyróżnili się:

 Paulina Gąsior, kl. II c – średnia 4,93; zach. wzorowe

Magdalena Goryńska, kl. III c – średnia 4,86; zach. bardzo dobre

Bartłomiej Wrzesiński, kl. III a – średnia 4,8; zach. wzorowe

Katarzyna Olech, kl. I b – średnia 4,79; zach. wzorowe

Bogumiła Sudoł, kl. I c – średnia 4,78; zach. wzorowe

Agnieszka Nowogorska, kl. II a – średnia 4,71; zach. wzorowe

Monika Pancek, kl. II a – średnia 4,67; zach. wzorowe

Marta Wrzesińska, kl. II b – średnia 4,67; zach. wzorowe

Krystian Rogacki, kl. II a – średnia 4,67; zach. bardzo dobre

Karol Andrzejewski, kl. I a – średnia 4,5; zach. bardzo dobre

Martika Krakowska, kl. I c – średnia 4,5; zach. dobre

 

WYNIKI NAUCZANIA W I SEMESTRZE ROKU SZK.  2009/2010

 KLASY 4-6  SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

 1. Klasa 4 – średnia ocen 4,12

 2. Klasa 5 a – średnia ocen 3,97

 3. Klasa 5 b -  średnia 3,69

 4. Klasa 6 – średnia 3,34

 

GIMNAZJUM:

1.      Klasa III a średnia ocen 3,60

2.      Klasa III c – średnia ocen 3,55

3.      Klasa II a – średnia ocen 3,54

4.      Klasa III b – średnia ocen 3,31

5.      Klasa I a – średnia ocen 3,27

6.      Klasa I c – średnia ocen 3,27

7.      Klasa I b – średnia ocen 3,10

8.      Klasa II c – średnia ocen 3,10

9.      Klasa II b – średnia ocen 3,00

 

NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĘ UZYSKAŁY KLASY:

 Klasa 6      - 94%

Klasa 5 b  – 93,9%

 Klasa II c – 93,9%

Zebranie z rodzicami

więcej zdjęć...

15 stycznia w Zespole Szkół w Dobrczu odbyło się zebranie podsumowujące pracę w I semestrze. Frekwencja była znakomita. Rodzice mogli nie tylko dowiedzieć się o postępach swoich pociech w nauce, ale i mieli okazję zobaczyć ich występy. Zaprezentowały się grupy taneczne pani Beaty Hałas, pani Aleksandry Wilk oraz nasze szkolne cheerleaderki, które przygotowały panie: Anna Biernacka i Violetta Wyrzykowska.

Aleksandra Bazylczuk

 

 Świętujemy dzień Babci i Dziadka

   więcej zdjęć...

W pamięci mamy jeszcze niedawne kolędowanie, składanie noworocznych życzeń, a już niebawem kolejne święto. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka uczniowie klasy III SP postanowili zaprosić swoich najbliższych na przedstawienie przygotowane na motywach baśni H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”.

Wszyscy pamiętamy tę smutną historię. Nasze przedstawienie jednak nie kończy się tragicznie. Dzień Babci i Dziadka to przecież bardzo wesoły dzień. W naszej inscenizacji do umierającej z zimna dziewczynki z zapałkami w ostatniej chwili przybywają postacie z ulubionych bajek . To właśnie Wilk z Czerwonym Kapturkiem, Śnieżka ze Złą Królową , Jaś z Małgosią oraz Piękna z Bestią zabierają ją do pięknego pałacu na Wigilię, gdzie wszyscy w taki dzień są dla siebie dobrzy i mili.

Mimo szczęśliwego zakończenia, zakręciła się łezka w oczach niektórych naszych gości. Bardzo było nam miło, gdy otrzymaliśmy po naszym przedstawieniu nie tylko brawa od Babć i Dziadków, lecz także cukierki od dziadka Mateusza Nowaka. Bardzo dziękujemy!

V. Wasilewska

Szykuje się wielkie „lanie”, no bo w piątek jest zebranie…

15 stycznia o godzinie 17.00 rodzice wreszcie będą mogli dowiedzieć się o naszych wynikach w nauce. Przy tej okazji zobaczą oni, ile wysiłku i pracy włożyły ich pociechy w przygotowanie kilku występów. Zaprezentują się: chór, grupa taneczna p. Wilk, Czarotki oraz Wiolinki, a także (po raz pierwszy) szkolne cheerleaderki. Wszyscy mamy nadzieję, że wesołe tańce i śpiewy złagodzą złość rodziców za nasze oceny :-). Serdecznie zapraszamy.

Ania Antkowiak i Marta Wrzesińska, kl. IIb

„Karnawał trwa...”

  więcej zdjęć...

W czwartek uczniowie klas 0-III z ochotą wcielili się w role popularnych postaci bajkowych i tańczyli na balach zorganizowanych przez wychowawczynie klas młodszych.

 Na parkiecie królowały wróżki, księżniczki, damy dworu, wesołe skrzaty i motylki. Chłopcy przygotowali kostiumy zmieniające ich w wojowników, rycerzy, sportowców, policjantów i kucharzy.

Zabawy integracyjne przy muzyce zachęcały wszystkich do radosnych pląsów. W czasie przerw tanecznych odbywały się konkursy i pokazy niezwykłych umiejętności. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla swoich pociech. Zabawa była bardzo udanaJ

Może ją powtórzymy?

                                            nauczyciele klas 0-3

Zwycięstwo Małpek

    więcej zdjęć...

13 stycznia 2010 roku odbyły się rozgrywki międzyklasowe dziewcząt  w siatkówce.

 Gra była zacięta. W niektórych przypadkach wynik nie podlegał dyskusji, kiedy indziej o wygranej decydował tie-break.
            Ze starcia zwycięsko wyszły Małpki, czyli reprezentacja klas II gimnazjum. Walczyły o pierwsze miejsce z klasą III a . Jest to dowód na to, że starszy nie zawsze znaczy lepszy. Dziewczyny w czasie meczu świetnie się rozumiały i były dobrze przygotowane technicznie.
dalej...

Ada Grześkowiak, I a

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

10 stycznia odbył się XVIII finał WOŚP.

Przez jeden dzień mogłam zrobić coś dla innych. Straszny mróz nie był w stanie przeszkodzić w tak ważnej akcji, bowiem przemiła atmosfera ogrzewała serca każdego. Wraz z moją koleżanką chodziłyśmy w okolicach kościoła i zbierałyśmy pieniądze na szczytny cel, który (po raz drugi już) był poświęcony onkologii dziecięcej. Niestety, nie dotarły do nas serduszka, ale mieszkańcom Dobrcza to nie przeszkadzało. Dzięki hojności ludzi udało mi się zebrać aż 249,02 złotych.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku także uda mi się wziąć udział w tej akcji. Niesamowite wspomnienia na długo zostaną w mojej pamięci.

Oliwia Bartknecht, kl. II b

JUŻ KONIEC I SEMESTRU !

Wystawione są już końcowe oceny na I semestr. Wszyscy z niecierpliwością czekają na ferie.

Każdy z nas chce trochę wypocząć. Uczniowie podczas wolnych dni będą mogli skorzystać z różnych wyjazdów proponowanych przez szkołę. Najpierw musimy uporać się z ocenami, które nie zawsze są takie, jak byśmy chcieli. Zostało nam jeszcze drugie półrocze. Niedługo odbędzie się również zebranie z rodzicami, na którym pojawią się występy wykonywane przez uczniów.

Mam nadzieję, że będzie dużo śniegu podczas wolnych dni i każdy będzie zadowolony.

Kasia Olech  

RADIOWĘZEŁ  SZKOLNY

 W wielu szkołach radiowęzeł szkolny spełnia funkcję edukacyjną, powstają kółka zainteresowań - /szkolna rozgłośnia radiowa/. Młodzież emituje swoje programy, prowadzi swoją listę przebojów, wywiady z nauczycielami, w trakcie przerw organizowane są koncerty życzeń. Radiowęzeł pomaga również dyrektorom szkół - /przykładowo raz w tygodniu emitowane są ogłoszenia dyrekcji – bez potrzeby organizowania uciążliwych apeli/. Szkoła zradiofonizowana jest również szkołą bezpieczniejszą – radiowęzeł spełnia funkcję alarmową.

Jeśli chcecie aby i wasze przerwy były wypełnione dobrą, wpadającą w ucho muzyką. Jeśli jesteście trochę przytłoczeni szarością codziennego życia  i chcecie na chwilę oderwać się od rzeczywistości, sprawcie aby jak najszybciej w naszej szkole pojawił się radiowęzeł.

Na najbliższej dyskotece karnawałowej ( 5 luty) zachęcamy całą społeczność gimnazjum o wsparcie finansowe i przyłączenie się do akcji „ Cegiełka na radiowęzeł”

 SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

INFORMACJA DLA WOLONTARIUSZY 

XVIII FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

         Zebranie informacyjne dla wolontariuszy odbędzie się w piątek

         ( 8 stycznia) o godzinie 15.00 w GOK w Dobrczu.

 

Kolejny  sukces!

        Oskar Gosz – uczeń klasy szóstej zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkoły podstawowej.  Gratulujemy i  życzymy powodzenia J

                                                                                                              Anna Osak

 

Wesołych świąt Bożego Narodzenia,

pełnych ciepła, spokoju i miłości.

Niech wigilijna gwiazdka przyniesie wszystkim radość i spełnienie marzeń,

niech będzie zapowiedzią dobrego i pełnego sukcesów Nowego Roku

życzą

członkowie i opiekunki koła dziennikarskiego

 

„Bosi na ulicach świata, nadzy na ulicach świata, głodni na ulicach świata...”

    więcej zdjęć...

Właśnie to przesłanie towarzyszyło jasełkom, odbywającym się w Zespole Szkół w Dobrczu im. Kazimierza Górskiego.

 Młodzi aktorzy w sugestywny sposób pokazali nam, że w dzisiejszych czasach ludzie są tak samo obojętni na losy naszych bliźnich ze swojego otoczenia, jak  kiedyś dla Maryi i Józefa. W naszym przedstawieniu największą troskę i miłosierdzie dla świętej rodziny okazali bezdomni, czyli ci, którzy sami na co dzień doświadczają przykrych sytuacji. Oliwia wcieliła się w postać poetki, która poszukuje wrażeń i natchnienia w mieście narodzin Chrystusa. Jednak w Betlejem panuje taka sama sytuacja jak dwadzieścia wieków temu. Bezduszni ludzie, strażnicy i wiele innych złych doświadczeń. dalej...

Magdalena Bartkiewicz, kl. II a

 

Uwaga uczniowie klas IV-VI!

 Do drugiego etapu konkursu ortograficznego „O złote pióro dyrektora szkoły” zapraszamy:

 1. Oliwię Richter klasa IV
 2. Agatę Orman klasa IV
 3. Annę Serafin klasa IV
 4. Weronikę Szefler klasa Va
 5. Wiktorię Dutkiewicz klasa Va
 6. Monikę Białkowską klasa Va
 7. Dawida Marszyckiego klasa Vb
 8. Ewelinę Holtz  klasa Vb
 9. Wiolettę Bronikowską klasa VI
 10. Izabelę Dzikowską klasa VI
 11. Rafała Krasińskiego klasa VI

 Drugi etap już wkrótce! Czekajcie na dalsze wiadomości.

                                                                                              Renata Śliwa

Wigilia w II C

  więcej zdjęć...

           Wigilia w klasie II C była niezwykle wesoła, a to za sprawą Gwiazdora Piotra, który obdarował prezentami wszystkich, którzy byli w tym roku grzeczni.  Dodatkowo, gość specjalny - pani Aleksandra Bazylczuk, słodkości na stole oraz świąteczne piosenki i kolędy dopełniły wigilijny nastrój. Najedzeni i zadowoleni, wróciliśmy do domów, by z radością rozpocząć upragnioną przerwę świąteczną!
Cała klasa II C wraz z wychowawczynią życzą wszystkim Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego, Nowego 2010 roku!!!

                                                         

   Aleksandra Wilk

Wigilia w IIa

 22 grudnia wszystkie klasy naszej szkoły zorganizowały wigilie klasowe.

Uczniowie klasy IIa razem z wychowawczynią- panią Joanną Pytlewicz przygotowali wieczerzę w sali numer 28. Na czwartej godzinie lekcyjnej udaliśmy się na jasełka. Po zakończeniu tego pięknego przedstawienia wróciliśmy do klasy i zaczęliśmy ucztować. Na naszym wigilijnym stole nie zabrakło barszczu z uszkami. Pojawiły się tez różne rodzaje ciast oraz paszteciki. Całą świąteczną zastawę przygotowali poszczególni uczniowie i nasza wychowawczyni. Na wigilię zaprosiliśmy również gościa specjalnego. Była nim pani Magdalena Głowik, która obdarowała nas słodyczami. Po zjedzeniu potraw przyszedł czas na prezenty. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni  ze swoich upominków. Mikołaj oczywiście nie zapomniał o pani Asi i pani Madzi. Atmosfera była bardzo świąteczna.

            W imieniu całej klasy IIa i wychowawczyni składam najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Agnieszka Nowogorska, kl. IIa

WIGILIA W KLASIE I b

               22 grudnia w gimnazjum na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej odbyły się wigilie klasowe.

                W I b gościem, którego zaproszono, była pani Basia Migocka. Zaskoczyła nas, robiąc upominek całej klasie.  My także wręczyliśmy jej prezent. Na tę uroczystość każdy przynosił coś do jedzenia lub picia. Najważniejszy był opłatek. Wszyscy składaliśmy sobie życzenia. Z niecierpliwością czekaliśmy na otworzenie prezentów. Ważna była także miła i sympatyczna atmosfera, która panowała w tej grupie. Zrobiliśmy też zdjęcie klasowe na pamiątkę.

                Myślę, że każdy był zadowolony. Klasa I b zdobyła tytuł na najładniej przystrojoną salę w gimnazjum.

Katarzyna Olech, kl. Ib 

Wigilia klasowa w I a

   

 

 W klasie Ia tegoroczna wigilia była wyjątkowa, ponieważ miała miejsce po raz pierwszy w takim składzie. Święto było nadzwyczaj specyficzne, bo przebiegało  w siłowni. Te warunki nie przeszkodziły nam w przeżywaniu świątecznej atmosfery. W przygotowaniu poczęstunku wzięła udział cała Ia. Tegorocznym gościem naszej klasy był p. Robert Mądry. Wszyscy otrzymali drobne upominki. Bardzo podobała nam się ta pierwsza wspólna wigilia.

Daria Gosz i Ada Grześkowiak, kl.Ia

Przygotowania do Jasełek

więcej zdjęć...

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

  

        17 grudnia 2009 roku podczas drzwi otwartych dla rodziców, kolejny raz zorganizowany został kiermasz świąteczny.

            Rodzice i nauczyciele mogli zakupić ozdoby choinkowe oraz kartki świąteczne, które zostały wykonane przez dzieci i młodzież w czasie zajęć świetlicowych pod opieką p. A.Murawki  oraz pod opieką współorganizatorek: p. A. Biernackiej i p. E. Krawczyk.

            Kiermasz przebiegał sprawnie i cieszył się zainteresowaniem dorosłych. W sprzedaży pomagali uczniowie gimnazjum: Alicja Hałas (kl. III a), Magdalena Kolarz (kl. III a) i Paweł Brążkiewicz (kl. III b).Ogółem zebrano 146,00 zł. Cała ta kwota zasili fundusz zakupu SZTANDARU SZKOŁY.

                                               A. Biernacka,  A.Murawka, E. Krawczyk

II ETAP KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO 2009/2010

10 grudnia odbył się II etap, w którym uczestniczyło dziesięć osób: Katarzyna Olech, Martika Krakowska, Agnieszka  Nowogorska, Oliwia Bartknecht, Agnieszka Szmudanowska, Angelika Trykowska, Martyna Bachurzyńska, Alicja Hałas, Anna Gorzycka i Patrycja Goszczyńska.

Oto tekst dyktanda: Szelmostwa Hermesa uczyniły go bogiem złodziei.... cały tekst dyktanda

Do finału, który odbędzie się w czwartek, zakwalifikowały się dwie uczennice:  Martika Krakowska,Alicja Hałas.

 

Przekonali nas w pięć minut !

więcej zdjęć...

         10 grudnia 2009 odbył się pierwszy etap konkursu europejskiego dla gimnazjum. Polegał na zachęceniu jurorów do odwiedzenia wybranego przez klasę miejsca w wylosowanym kraju.
            Wszyscy pokazali się z jak najlepszej strony. Uczestnicy, dzięki świetnym pomysłom na scenki i prezentacje multimedialne, zachęcili do odwiedzenia danego kraju. Najlepiej sprostała zadaniu klasa IIIc . Sprawili, że od dziś wszyscy chcą jechać do Wieliczki.
            Jurorzy wyróżnili Piotra Rupińskiego za rolę świeżo upieczonej żony, Anię Gorzycką, przepiękną Murzynkę, oraz chłopców z Ia tańczących kankana.
            Na koniec imprezy pani dyrektor (przewodnicząca jury) pozytywnie podsumowała pracę uczestników.
            Wszystkim klasom życzymy powodzenia w następnym etapie konkursu – „Potrawy kuchni narodowej”.

Daria Gosz i Ada Grześkowiak, kl Ia

WYNIKI I ETAPU KONKURSU EUROPEJSKIEGO

„Bombki, bombeczki...”

         więcej zdjęć...

Przepięknie zdobione ozdoby choinkowe mogli podziwiać uczniowie klas młodszych podczas wycieczek, które odbyły się w miniony poniedziałek i wtorek. Wyjazd do zakładu pracy „Sopel” w Bydgoszczy stał się okazją do poznania procesu produkcji bombek i innych świątecznych dekoracji.

Dzieci zachwycały się ręcznie malowanymi ozdobami w kształcie zwierząt, pojazdów, postaci bajkowych oraz tradycyjnych Mikołajów i aniołków. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę strojne bombki ze swoim imieniem. Kolorowe kulki zawieszone na choince przypominać będą o tej ciekawej, przedświątecznej wyprawieJ.

NAUCZYCIELE KLAS 0-3

Mikołajkowe upominki

więcej zdjęć...

7 grudnia szkołę w Dobrczu odwiedził Święty Mikołaj.

            Dla wszystkich klas nasz gość miał worek słodyczy. Mikołaj wraz ze Śnieżynką pukali do sal  i rozdawali słodkie czekolady. Niestety, przez brak śniegu renifery siwobrodego musiały zostać w zagrodach, a on sam z pomocniczką przyjechali zapewne motorem. Oni zawsze są przygotowani na każdą sytuację.

            Dziękujemy Mikołajowi  za te upominki i zapraszamy do naszej szkoły w przyszłym roku.

Ada Grześkowiak, kl. I a

„Mistrz Arytmetyki”

5 grudnia w sobotę uczniowie: Paulina Kaszubowska z klasy 5a, Rafał Krasiński i Oskar Gosz z klasy 6 wzięli udział w Powiatowym Konkursie  Matematycznym „Mistrz Arytmetyki” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Ostromecku. Była to 7 edycja tego konkursu. Nasza szkoła brała w nim udział po raz pierwszy. Zadaniem każdego z uczestników było rozwiązanie 100 przykładów w czasie 120 minut. Nie było to łatwe ! 

Zmagań z działaniami arytmetycznymi podjęło się 103 uczniów z 19 szkół. Dla nas było to miłe doświadczenie. Mamy zamiar wystartować w 8 edycji.

Anna Osak

 

SPOTKANIE Z PANEM ROBERTEM LUBRANTEM

   Czwartego grudnia przyjechał do naszej szkoły pan policjant...

Zajęcia z nim odbywały się w hali sportowej na czwartej, piątej i szóstej godzinie lekcyjnej.

Szczerze mówiąc, wszyscy myśleli, że będzie to wykład dotyczący narkotyków i przepisów o ruchu drogowym, lecz ku naszemu zdziwieniu było zupełnie inaczej. Pan Robert zagospodarował czas tak, że nikt się nawet przez chwilę nie nudził.

Na samym początku naszego spotkania był konkurs na podstawie telewizyjnego programu „Familiada”. Rodzina Kiepskich, z tatą Ferdkiem na czele, zmierzyła się z rodziną Norków, gdzie kapitanem drużyny była mama Alina. dalej...

Agnieszka Nowogorska i Magdalena Bartkiewicz,kl. IIa

 

Nietypowy, piątkowy dzień

    więcej zdjęć...

 4 grudnia w naszej szkole zawitał pan Robert Lubrant, z którym udało nam się przeprowadzić krótką rozmowę:

 -Jak podobała się Panu nasza publiczność?

Publiczność fantastyczna, młodzież z gimnazjum w Dobrczu przeszła siebie. Myślałem, że gimnazjaliści nie będą się tak świetnie bawić, a się okazało, że byli fantastyczni.

- Dlaczego wybrał Pan akurat taką pracę?

Ja wcześniej odkryłem parę talentów i dlatego... Jeśli chodzi o moją pracę zawodową, to was zaskoczę, bo przez dwadzieścia lat byłem policjantem. A dzisiaj robię zupełnie co innego.

- Długo się Pan do tego wszystkiego przygotowywał?dalej...

Rozmawiały: Ania Antkowiak i Marta Wrzesińska, kl.IIb

Egzamin z języka angielskiego

Dnia 3 grudnia 2009 roku  w hali sportowej w Dobrczu odbył się egzamin z języka angielskiego, który pisały klasy trzecie gimnazjum. Przeprowadziłam wywiad na ten temat z dziewczynami z kl. III a.

K.O.:  Co sprawiło Wam największą trudność w tym teście ?

Dz.: Naszym zdaniem najbardziej trudne były zadania ze słuchania.

K.O.:  Co was zaskoczyło, kiedy pisałyście ten egzamin ?

Dz.: Zaskoczyły nas pytania z młodszych klas.  Niestety wszystkiego nie dałyśmy rady zapamiętać.

K.O.:  Co jeszcze musicie powtórzyć ?dalej...

Dziękuję za rozmowę

                                                       Kasia Olech

 

 

Część matematyczno-przyrodnicza już za nimi.

 3 grudnia gimnazjaliści zmagali się z próbnym egzaminem z części matematyczno-przyrodniczej. Przeprowadziłam wywiad z Bartkiem z IIIa.

Jak Twoje samopoczucie po teście?

- Czuję się dobrze, jednak jestem zaniepokojony wynikiem.

Na co zwracałeś szczególną uwagę, przygotowując się do części matematyczno-przyrodniczej?

- Szczerze mówiąc, nie przygotowywałem się zbyt wiele.

Jak oceniasz test? Czy był on trudny? dalej...

 
 

Rozmawiała: Marta Wrzesińska, kl. IIb

 
EGZAMINY PRÓBNE
 
  więcej zdjęć...
 
  Dnia 2.12.2009 roku klasy trzecie gimnazjum pisały próbny test z części humanistycznej. Po egzaminie przeprowadziłem wywiad z moimi koleżankami. 
 
Kacper Dolata: Jak czujecie się po sprawdzianie?
 
Jagoda i Agnieszka: Czujemy się dobrze, ale jesteśmy trochę zdenerwowane.
 
KD: Jak oceniacie egzamin? dalej...
  Kacper Dolata

 Próbne zmagania szóstoklasistów

Photograph of a student

1 grudnia 2009 roku uczniowie ze szkoły w Dobrczu pisali próbny test na zakończenie  szóstej klasy.
            Zapytane przez nas osoby zgodnie stwierdziły, że  zadania  nie były bardzo skomplikowane, wystarczyło pomyśleć. Chociaż  nie osądzają  z góry swojego wyniku. W porównaniu do roku ubiegłego zagadnienia matematyczne nie sprawiły wiele trudności. W tym roku formami wypowiedzi były powitanie i zawiadomienie.  Dzięki przygotowaniom na lekcjach i powtórzeniom w domu tym poleceniom także sprostali. Tegorocznym tematem głównym  był Grunwald.
            W imieniu koła dziennikarskiego życzymy szóstoklasistom wysokich wyników z testu próbnego oraz napisania dobrze zasadniczego sprawdzianu.      

Daria Gosz, Ada Grześkowiak, kl. I a

1 grudnia- Światowy Dzień Walki z AIDS

Akcja ta trwa już od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się konferencje oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki AIDS/HIV. Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. „Staying Alive” - zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przypinają Czerwoną wstążkę.

                                                                               Czarek Migocki, kl. IIa

DYSKOTEKA ANDRZEJSKOWA

   więcej zdjęć...

           Dnia 27 listopada 2009 r. odbyła sie dyskoteka andrzejkowa dla uczniów Szkoły Podstawowej. Wszyscy chętnie uczestniczyli w wielu konkursach i wróżbach. Podczas dyskoteki zostali wybrani MISS i MISTER, którymi zostali: Anna Tobolewska i Oskar Gosz. Uczestnicy miło wspominają dyskotekę i mają nadzieję, że za rok będzie ona tak samo udana.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

DOBRCZ – wicemistrzem Powiatu Bydgoskiego

więcej zdjęć...

25 listopada 2009r. odbyły się w Łochowie Mistrzostwa Powiatu Bydgoskiego w mini piłce ręcznej chłopców. W zawodach udział wzięło 5 drużyn, z: Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Wtelna, Wojnowa oraz Łochowa.Chłopcy grali systemem „każdy z każdym” 2 x 8 minut. (...)

Chłopcy z Dobrcza grali w składzie: Szymon Gawron (bramkarz), Mateusz Lengling, Łukasz Jaruszewski (8 bramek w turnieju), Bartosz Kaszubowski (6 br.), Rafał Krasiński (8 br.), Eryk Barański, Marcin Brzeziński (1 br.), Jakub Konefał, Dominik Wójcik, Sebastian Wójcik, Szymon Krasiński, Robert Bronikowski (1 br.), Michał Klimczak. Opiekunek chłopców jest Robert Mądry. cały artykuł...

  Robert Mądry

    DARY PANI JESIENI

  więcej zdjęć...

Jak każdego roku o tej porze uczniowie klas I-III dużo uwagi poświęcają zmianom dokonującym się w przyrodzie. Dzieci poznają wiersze, piosenki, ciekawostki związane z przygotowaniem ludzi, roślin i zwierząt do zimowej pory. Temat ten jest wspaniałą okazją do wspólnego spotkania i przedstawienia swoich umiejętności rówieśnikom.

W tym roku przygotowany program artystyczny dzieci zaprezentowały również swojej rodzinie. 25 listopada, przed zebraniami rodziców z wychowawcami, zaproszeni goście udali się do hali sportowej. Tam czekała już PANI JESIEŃ. Wszyscy od razu ją zauważyli ukrytą wśród kolorowych liści, korali jarzębiny, bukietów z warzyw i owoców.  Tylko Gapcio, przybysz z kosmosu, miał trudności z jej odszukaniem. Humorystyczne przedstawienie przeplatane piosenkami, układami rytmicznymi i wierszami przypomniało wszystkim o pięknie polskiej jesieni. Dzieci bardzo się ucieszyły, że efekt ich pracy spodobał się gościom J. Świadczyły o tym gromkie brawa i wyrazy podziękowania składane przez panią dyrektor i rodziców.

nauczycielki klas I-III

 

UWAGA!!!

PIERWSZY ETAP KONKURSU  EUROPEJSKIEGO

ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY NA 10 GRUDNIA 2009 ROKU ( 6-7 LEKCJA)

 Agnieszka Kawińska, Marcin Rywolt

 

IX FESTIWAL ARTYSTYCZNY GIM-ART

więcej zdjęć...


        Dnia 21.11.2009 w Gimnazjum nr 29 w Bydgoszczy odbył się IX Festiwal Artystyczny Gim-Art. Młodzież z wielu szkół prezentowała się w różnorodnych kategoriach, m.in. teatr, taniec, muzyka, plastyka, literatura. Nasze gimnazjalistki: Patrycja Goszczyńska, Anna Gorzycka, Dagmara Siudut, Sandra Kruk oraz występująca gościnnie Julita Remblewska, zaprezentowały układ taneczny, który bardzo spodobał się publiczności. Pomimo tremy towarzyszącej podczas występu, dziewczyny spisały się na przysłowiową "piątkę z plusem". Gratuluję udanego występu i życzę dalszych, wytańczonych sukcesów!

                                                                                                                                                                                 Aleksandra Wilk

 

Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej


  Akcja” „Góra Grosza”  rozpocznie się 23 listopada i trwać będzie do 4 grudnia bieżącego roku.
Zgodnie z dotychczasową tradycją patronat nad Akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentowane przez Panią Minister Katarzynę Hall.

Mamy nadzieje, że i w tym roku i razem uda nam się pobić ubiegłoroczny rekord (2.354 057,30 zł).

Przez ostatnie lata wspólnie udało nam się uzbierać ponad 13 milionów złotych! Pokazuje to, jak bardzo z punktu widzenia społecznego potrzebne są monety groszowe! Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego, od swoich najbliższych. W tym roku również liczymy na Wasz aktywny udział w akcji i mamy nadzieje, że, w listopadzie, oprócz książek i zeszytów, również przyniesiecie drobne monety groszowe – jeden grosz na „przysłowiowe” szczęście dla dzieci z domów dla dzieci.

 Zachęcamy wszystkie klasy do włączenia się do akcji. Klasy, które uzbierają najwięcej pieniędzy zostaną wyróżnione.

Zbieramy monety 1- 50 groszy.

 Opiekunowie

Samorządu Uczniowskiego

WYNIKI ELIMINACJI DO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO W GIMNAZJUM

 

Do kolejnego etapu, który odbędzie się w przyszłym tygodniu, zapraszamy następujące osoby:

 1. Krzysztof Klimczak, kl. I a
 2. Katarzyna Olech, kl. I b
 3. Martika Krakowska, kl. I c
 4. Agnieszka Nowogorska, kl. II a
 5. Oliwia Bartknecht, kl. II b
 6. Agnieszka Szmudanowska, kl. II b
 7. Angelika Trykowska, kl. II c
 8. Martyna Bachurzyńska, kl. III a
 9. Alicja Hałas, kl. III a
 10. Anna Gorzycka, kl. III c
 11. Patrycja Goszczyńska, kl. III c
 12. Dagmara Siudut, kl. III c

 

Gratulujemy!

M. Borkowska, I. Nadolna i A. Bazylczuk

tekst dyktanda  

To już 20 lat!

20 listopada tego roku przypada dwudziesta rocznica przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Już od dwóch dziesięcioleci dzieci na całym świecie mogą się powoływać na dokument, w którym zapisano ich niezbywalne prawo do godności.

W związku z tą rocznicą nasza wychowawczyni przeczytała nam nasze prawa. Jak wiemy, to jak jesteśmy wychowywani, wpływa na naszą przyszłość. Świadomość własnych praw pozwala uzmysłowić sobie, jak ważne jest także szanowanie praw innych. Kiedy wiemy, że nikt nie ma prawa nas bić ani obrażać- sami nie wyrządzamy krzywdy innym.

 Marta Wrzesińska, kl. II b

We wtorek odbył się organizacyjny apel.

    

 Pani Dyrektor przekazała nam informacje o sukcesach sportowych gimnazjalistek, które zdobyły złoty medal w zawodach powiatowych w piłkę ręczną, oraz zaprezentowała informacje o uczniach, którzy odnieśli sukces na kuratoryjnych konkursach i przeszli do etapu rejonowego. Są to:

Oskar Gosz z kl. 6 – konkurs matematyczny,

Wiktoria Rasała, kl. 6 – konkurs przyrodniczy,

Aleksandra Joppek z kl. III c – konkursy matematyczny i polonistyczny,

Alicja Hałas, kl. III a – konkurs matematyczny.

Oczywiście, wszyscy będziemy trzymali za nich kciuki.

Dalsza część apelu już nie była tak miła, ponieważ pani Dyrektor mówiła o tym, że uczniowie nie przestrzegają regulaminów szkolnych i niszczą mienie szkoły. Konsekwencją tego będzie zakaz zorganizowania zabawy andrzejkowej. Dotyczy to tylko gimnazjalistów. Uczniowie podstawówki będą mogli się bawić.

Na koniec pani Dyrektor przypomniała o zasadach postępowania, które mogą nam pomóc uniknąć zachorowania na grypę.

 

Aleksandra Bazylczuk

Grypa szaleje…

Coraz więcej osób skarży się na ból gardła, kaszel, uczucie zmęczenia i osłabienia, bóle głowy, dreszcze i wysoką temperaturę – to tylko niektóre objawy grypy.

W szkole w różnych miejscach można znaleźć ulotki, które informują, jak można się ustrzec przed tą chorobą wirusową. Warto sięgnąć po nie.

Autorzy tej ulotki proponują, żeby w przypadku złego samopoczucia zostać w domu.dalej...

  Czarek Migocki, kl. II a    19.11.2009

ZNAM SWOJĄ OKOLICĘ

  więcej zdjęć...

             Dnia 17.11.2009 r. grupa sześciolatków wyjechała do przedszkola w Borównie. Dzieci uczestniczyły w konkursie pt. ,,Znam swoją okolicę”. Zmagały się z pytaniami związanymi z terenem swojego zamieszkania. Zadania dotyczyły również znajomości herbu naszej gminy i mapy Polski. Dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem układając symbole herbu z puzzli. Maluchy wróciły pełne wrażeń i zadowolone z możliwości kontaktu z rówieśnikami. Otrzymane upominki dostarczyły im wiele radości.

Ewa Bizoń 

Złote medalistki z Dobrcza

 

 

16 listopada 2009 roku w Łochowie odbyły się mistrzostwa powiatu bydgoskiego w piłce ręcznej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Zespół z Dobrcza na tych mistrzostwach okazał się najlepszy. Dziewczęta dzięki swojej dobrej grze w obronie, skutecznej grze w ataku wygrały wszystkie swoje mecze i w rezultacie wywalczyły złote medale mistrzostw powiatu bydgoskiego w piłce ręcznej.Sukces tym większy, iż nasz zespół to przede wszystkim dziewczęta z klas pierwszych i drugich. Gimnazjum im.Kazimierza Górskiego w Dobrczu reprezentowały:

Joanna Dombek, Monika Pancek, Paulina Gąsior (K), Oliwia Bartknecht, Patrycja Goszczyńska, Agnieszka Szmudanowska, Alicja  Hałas, Adrianna Grześkowiak, Paulina Sarnecka, Kamila Jaruszewska, Jagoda Konefał, Marta Piwowarczyk. dalej....

  Paweł Michałowski

 

TURNIEJ O MISTRZOSTWO GMINY DOBRCZ „MINI PIŁKA RĘCZNA” szkoły podstawowe

Dobrcz, 17.11.2009r.

 Chłopcy grali systemem „każdy z każdym” 2 x 8 min. Dziewczynki rozegrały tylko jeden mecz. Zwycięskie drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Dobrczu grały w następujących składach:

Dziewczęta – Dominika Tikwińska (bramka), Iwona Gawron, Paulina Kaszubowska, Monika Białkowska, Anna Tobolewska, Angelika Saganowska, Wiktoria Rasała, Natalia Duda, Natalia Wawrzyniak, Weronika Kopańska.

Chłopcy – Szymon Gawron (bramka), Mateusz Lengling (2 bramki w turnieju), Łukasz Jaruszewski (15 br.), Bartosz Kaszubowski (9 br.), Marcin Brzeziński (1 br.), Rafał Krasiński (12 br.), Eryk Barański (1 br.), Dominik Wójcik, Sebastian Wójcik.

Opiekunem drużyn z Dobrcza jest nauczyciel Zespołu Szkół w Dobrczu Robert Mądry. więcej...

Robert Mądry

Gminne zawody w piłce ręcznej

                    14 listopada 2009 r. w hali sportowej w Dobrczu rozegrano gminne zawody w piłce ręcznej chłopów i dziewcząt szkół gimnazjalnych. W turnieju chłopców udział wzięły drużyny z Kotomierza, Wudzyna oraz Dobrcza. Wśród dziewcząt rywalizował tylko Kotomierz z Dobrczem.    Zawody rozpoczęły się od meczu chłopców : Dobrcz- Wudzyn.  Zawodnicy naszej szkoły bez większych problemów pokonali swoich rywali. Mecz zakończył się wynikiem 17: 4 dla Dobrcza. Niestety w drugim swoim meczu nasi chłopcy nie sprostali rywalom z Kotomierza  przegrywając po bardzo wyrównanym i zaciętym meczu 14:16. W trzecim ostatnim meczu chłopców zespół z Kotomierza wygrał z Wudzynem 11:7.  dalej...

  Paweł Michałowski

Przygotowania do Wielkiego Konkursu Europejskiego

 Choć do pierwszego etapu Konkursu Europejskiego zostały jeszcze dwa tygodnie, przygotowania idą pełną parą. Każda z klas musi zaprezentować najciekawsze miejsce w wylosowanym przez siebie kraju. Spytałam kilku uczniów o ich plany w związku z tym konkursem.

 Oliwia Bartknecht: Na pewno zaangażujemy w to całą klasę, wszyscy zawsze chętnie współpracują. Jest przy tym dużo śmiechu, ale myślę, że praca zaowocuje.

Postanowiłam zapytać doświadczonych zawodników, biorących udział w tym konkursie już trzeci raz, czyli uczniów klas III.dalej...

Ada Grześkowiak, kl Ia

Lekcja historii

więcej zdjęć...

 10 listopada - w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty apel zorganizowany przez klasę III c i panią Jolantę Kontną. Przygotowano akademię, która przybliżyła nam wydarzenia z 1918 roku. Nie zabrakło również naszego wspaniałego chóru, prowadzonego przez panią Aleksandrę Trellę. Atmosfera w hali była bardzo uroczysta i podniosła. Wszyscy zgromadzeni tam uczniowie uważnie wsłuchiwali się w słowa wypowiadane przez naszych kolegów i koleżanki.

Naszym zdaniem była to bardzo ciekawa lekcja historii.

Agnieszka Nowogorska i Magdalena Bartkiewicz, kl. IIa

 

Jestem patriotą – chcę wiedzieć, chcę znać

  więcej zdjęć...

            Uczniowie z naszej szkoły brali udział w wojewódzkim konkursie literackim pod nazwą „Jestem patriotą – chcę wiedzieć, chcę znać”, który zorganizował Zespół Szkół w Łubiance oraz tamtejsze stowarzyszenie rozwoju gminy. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie patriotyzmu poprzez twórczość literacką uczniów.

Wysłaliśmy siedem prac, z których dwie zostały nagrodzone. Sandra Trepkowska z klasy IIIa zajęła II miejsce w grupie młodzieży gimnazjalnej, a Rafał Krasiński z klasy VI wyróżnienie wśród uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. 10 listopada byliśmy na spotkaniu laureatów i uroczystym rozdaniu nagród oraz wyróżnień w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. Wracaliśmy stamtąd zadowoleni i usatysfakcjonowani, gdyż na 320 nadesłanych prac aż dwie z naszej szkoły zostały nagrodzone.

Brawo Sandro i Rafale! Jesteśmy z Was dumni. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy brali udział w tym konkursie i życzę kolejnych prób, bo warto! Jeśli nie wierzycie, zapytajcie naszych laureatów.

                                                                                      Renata Śliwa

Dla mego wnuka Kacpra... i nie tylko.

Aby zawsze pamiętał.

Dzień Niepodległości

      Jak co roku, jesień nastraja mnie melancholijnie. Lubię jej magiczny nastrój jakiegoś przemijania, jakiejś zadumy nad tym, co było, co już przeszło, co nigdy nie wróci w takiej samej postaci.
Lubię patrzeć na drzewa osnute babim latem, na krople porannej mgły zawieszonej na srebrnych niteczkach pajęczej przędzy, połyskujących w nieśmiałych promieniach wschodzącego słońca zakrytego oparami jesiennej mgły.
Listopad, listopadowe rocznice...
Za komuny trzeba było obchodzić rocznicę rewolucji bolszewickiej. Zawsze miałem dylemat, dlaczego nazywała się październikowa, a nie listopadowa. To było jeszcze w szkole podstawowej i wtedy byłem jeszcze na bakier z tym kalendarzem juliańskim.
W naszym domu w dniu 11 listopada było zawsze święto, na fortepianie ojciec, Twój pradziadek, zawsze stawiał wtedy miniaturkę naszej flagi, a wieczorem szliśmy na cmentarz zapalić świeczki na grobach naszych żołnierzy z września i na grobie powstańca styczniowego z 1863 roku .dalej...

 Tekst przekazał nam pan Zbigniew Kowalski – dziadek Kacpra

Konkurs Polonistyczny!

 4 listopada o godzinie 14.30 odbył się Konkurs Polonistyczny. Brało w nim udział aż 19 osób i dlatego pisano w dwóch salach: 27 i 28. Test składał się z dwóch części, pracy z tekstem oraz gramatyki i ortografii.  Po rozwiązaniu owego testu większość uczestników była przekonana, że nie uda im się uzyskać dużej ilości punktów, gdyż niektóre zadania były bardzo trudne.

 Jak się później okazało, nie wypadł on jednak najgorzej. Do kolejnego etapu udało się dostać Aleksandrze Joppek, której oczywiście serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Marta Wrzesińska, kl. IIb

Konkurs biologiczny

     Dnia 3 listopada 2009 roku o godz. 10:00 w gimnazjum w Dobrczu odbył się konkurs  biologiczny. Nauczycielem nadzorującym była pani Wioletta Wyrzykowska, która po udzieleniu wskazówek rozdała testy. Następnie wszyscy zaczęli rozwiązywać zadania. W konkursie brało udział czternaście osób. Szkolny etap już za nami.

Do dalszego przeszły cztery osoby, które zdobyły najwięcej punktów. Były to : Patrycja Goszczyńska, Adrianna Grześkowiak, Aleksandra Joppek oraz Katarzyna Olech.Moim zdaniem test zawierał dużo trudnych pytań związanych z ekologią. W gimnazjum zostało zorganizowanych dużo innych konkursów, w których każdy mógł wziąć udział.

                                              Katarzyna Olech, Ib

 

KONKURS DLA UCZESTNIKÓW KLUBU EUROPEJSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

   więcej zdjęć...             
Dnia 9.11.2009 odbył się konkurs dla uczestników Klubu Europejskiego ze Szkoły Podstawowej. Uczniowie zmagali się z zagadnieniami dotyczącymi stolic oraz flag państw należących do Unii Europejskiej. Najlepsza okazała się Wiktoria Rasała z klasy 6, a zaraz za nią Agata Orman z klasy 4. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów!


                                                                 
Aleksandra Zielińska
                                                                 Aleksandra Wilk

 

BEZPIECZEŃSTWO  DZIECI  I MŁODZIEŻY  W GOSPODARSTWIE  ROLNYM

                               

Dnia  5.11.2009 na szóstej godzinie lekcyjnej odbyła się pogadanka przeprowadzona przez przedstawicieli  KRUS-u na temat różnego rodzaju niebezpieczeństw, na jakie mogą być narażone  dzieci i młodzież w gospodarstwie rolnym. Dowiedzieliśmy się, jakie prace młodzież może wykonywać, a czego  jej bezwzględnie robić nie wolno.  Na pewno niejeden z nas zdziwił się, że do szesnastego roku życia nie wolno obsługiwać ciągników ani żadnych innych maszyn samobieżnych. dalej...

Czarek Migocki, kl. IIa

dyskoteka halloweenowa

więcej zdjęć...

29 października 2009 roku odbyła się dyskoteka halloweenowa dla uczniów klas gimnazjalnych.

Samorząd Uczniowski zorganizował kilka ciekawych konkursów. Jednym z nich było obwinięcie (złapanego wcześniej) partnera  papierem toaletowym. Następna konkurencja polegała na uśmiechnięciu się szeroko po wypiciu soku z cytryny. Dyplom za najciekawsze przebranie halloweenowe otrzymała Dominika Redzimska.

Myślę, że dyskoteka podobała się wszystkim, którzy na niej byli, ponieważ można było się świetnie bawić przy głośniej muzyce i zabawnych konkursach.

Ada Grześkowiak, kl. Ia

SUKCES GIMNAZJALISTEK

 Wczoraj, czyli 28 października 2009 roku Paulina Gąsior i Marta Jeziorska zajęły pierwsze miejsce w „Mistrzostwach Powiatu Bydgoskiego w Tenisie Stołowym Drużynowym Szkół Gimnazjalnych”. Opiekunem mistrzyń był pan Mariusz Modry.

            W imieniu koła dziennikarskiego składam serdeczne gratulacje i życzę dalszych sukcesów w tej dziedzinie sportu.

Agnieszka Nowogorska,. kl.IIa

Warsztaty Gospel

  więcej zdjęć...

Gospel – rodzaj chrześcijańskiej muzyki, z języka angielskiego oznacza ewangelię.

17 i 18 października odbyły się IV warsztaty gospel w Bydgoszczy. Zebrało się na nie ponad 100 osób, a między innymi uczniowie gimnazjum w Dobrczu, tacy jak: Patrycja Goszczyńska, Daniel Goszczyński, Kamila Winowska oraz  ja - Ania  Antkowiak. Wraz z nami pojechała nasza nauczycielka muzyki p. Aleksandra Trella. Po dwóch dniach ciężkiej pracy warsztaty zostały zakończone koncertem finałowym.  Mnóstwo ludzi przyjechało posłuchać  tego, czego przez dwa dni dokonał Brian Fentress, znany muzyk i dyrygent. Te warsztaty były niesamowitą i niezapomnianą lekcją religii.                                                   

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

więcej zdjęć...

W tym roku nasza biblioteka szkolna kolejny raz zorganizowała Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło święta brzmi: „Biblioteki szkolne : Pełen obraz”.

Z tej okazji 26.10.2009 roku przeprowadzono spotkania z uczniami klas I-III. Młodzież gimnazjalna odwiedzała bibliotekę w czasie przerw. Wszyscy goście zostali  poczęstowani słodyczami.dalej...

Katarzyna Olech, Ib

Halloween

– święto zwane wcześniej All Hallow’s Eve obchodzone jest 31 października w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA. Ludzie a szczególnie  dzieci bawią się w tym dniu dla tradycji i ludowych zwyczajów. Ze względu na zbliżającą się zimę chcą wypełnić zabawą i śmiechem długie ciemne wieczory. Urządzają więc wspaniałe imprezy, na które przychodzą w przedziwnych, ale zarazem zabawnych strojach. Uczestniczą w specjalnych grach, np. ‘bobbing for apples’ : do ogromnej wanny nalewają wodę i wrzucają tam jedne z jesiennych owoców – jabłka. Zadaniem zawodników jest wyciągnąć zębami jabłko z zawiązanymi oczyma i trzymając ręce za plecami. Gra czasami jest bardzo trudna, a uczestnicy często kończą grę bardzo mokrzy, ale jednocześnie bardzo rozbawieni. Na tego typu przyjęciach nie jest zbyt jasno. Oświetleniem są wykonane jack o’lanterns z jesiennych warzyw. Są to wydrążone w środku dynie na zewnątrz z wyciętymi oczyma, nosem i ustami, w środku jest zapalona świeca. Innym zwyczajem jest dziecięca gra trick or treating’. Dzieci przebierają się za czarownice i duchy i chodzą od domu do domu z zapytaniem ‘trick or treat? co oznacza, że gospodarz musi zdecydować czy zgadza się na psikus czy też podaruje im słodycze. Takim psikusem może być na przykład obrzucenie  domu  jajkami.

 S.U.

WIELKI KONKURS EUROPEJSKI

 Tradycją w naszej szkole jest obchodzony co roku konkurs o tematyce europejskiej. Wszystkie klasy gimnazjum przez cały rok szkolny zmagają się w różnych konkurencjach. Tak też będzie i teraz.

       Zespół Klubu Europejskiego przygotował   następujące etapy:

1. „ Przekonaj nas w 5 minut”

2. „Potrawy kuchni narodowej”

3. „ Playback show do piosenki w języku wylosowanego państwa”

4. „ Test wiedzy o państwach Unii Europejskiej”

Pierwszy z nich rozstrzygnie się 26 listopada  ( 6-7 lekcja), a zadaniem każdej z klas jest przygotowanie i zaprezentowanie materiału na temat najciekawszego miejsca w danym państwie. Na prezentacje macie max. 5 min. Sposób wykonania i przedstawienia jest dowolny. Jury będzie oceniało oryginalność i pomysłowość oraz realizacje tematu.

Do zdobycia 10 punktów !

Zespół Klubu Europejskiego

Odkrywamy świat osób niepełnosprawnych

   

 Od 15 października w kujawsko-pomorskich Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim osoby niepełnosprawne z całej Polski brały udział w zajęciach poprawiających i wzmacniających sprawność fizyczną i psychiczną.

 „Moja rehabilitacja to…” – taki tytuł nadano tegorocznej akcji organizowanej przez Fundację Arka Bydgoszcz, pomagającej w rozwijaniu pasji osobom niepełnosprawnym.  Mogli oni pogłębiać swoją wiedzę w różnych dziedzinach, m.in. w dziennikarstwie, tańcu, fotografii oraz w śpiewie. Dzięki tym warsztatom ich pasje łączą się z rehabilitacją. Służą one głównie integracji zdrowych i chorych ludzi – powiedziała nam główna organizatorka spotkania, pani Barbara Olszewska. Zorganizowanie takiego spotkania wymaga jednak nie lada wysiłku.dalej...

Marta Wrzesińska i Oliwia Bartknecht, klasa II b

PASOWANIE NA UCZNIA

  więcej zdjęć...

Po prawie dwóch miesiącach uczęszczania do szkoły nadszedł dla pierwszaków bardzo ważny dzień: UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA. Zanim, w obecności dostojnych gości, rodziców, nauczycieli oraz starszych uczniów złożyli pierwszoklasiści ślubowanie, musieli przejść mały egzamin. Zdali go oczywiście znakomicie! Wykazali się bardzo dobrą wiedzą, sprawnością fizyczną, a także poczuciem humoru. Wielkim przeżyciem dla moich wychowanków było pasowanie  na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane licznymi upominkami. Uważam, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości.

                                                                                                             Wychowawczyni Beata Hałas

 

      HALLOWEN PARTY     

 

29.10.2009 r. odbędzie się dyskoteka dla uczniów gimnazjum. Mile widziane wszelkie przebrania, które oceniane będą podczas konkursu w trakcie zabawy.

Wampiry, strzygi, duchy i wszelkiego rodzaju stwory- wstęp wolny!    

 

Dzień Nauczyciela

więcej zdjęć...

Jak co roku  14 października obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Nie był on jednak takim zwykłym dniem. Uczniowie musieli zjawić się w szkole w czerwonych koszulkach. Wraz z wychowawcą każda klasa uczestniczyła w akademii poświęconej właśnie temu dniu. Po przyjściu do hali wszystkich uroczyście przywitał Bartłomiej Wrzesiński . Uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie, które uświetnił także występ naszego szkolnego chórku.  Najwięcej entuzjazmu wśród uczniów wzbudził występ „Białych Murzynów”. Na koniec  młodzi aktorzy w imieniu wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Dobrczu  złożyli piękne życzenia nauczycielom pracującym w naszej szkole.

                                                                       Anna Antkowiak i Marta Wrzesińska

 

Tydzień Pisania Listów

Od 9 do 15 października obchodzimy Tydzień Pisania Listów. Obecnie ta forma komunikacji właściwie nie istnieje, ponieważ nadeszła epoka komputerów i telefonów komórkowych. Należy zatem przypomnieć, iż list jest to:

Pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Tradycyjny list to wiadomość zapisana na kartce (kartkach) papieru i zapieczętowana lub wysłana do adresata w kopercie.

Historia listu

List jest prawdopodobnie tak stary, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w  Starożytnym Egipcie... dalej...

Krystian Rogacki, kl.  IIa

Nagrodzeni w Dniu Nauczyciela

    Przy okazji Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole Samorząd Uczniowski gimnazjum postanowił przyznać nagrody wyróżniającym się na co dzień nauczycielom. Uczniowie głosowali na swoich faworytów w poszczególnych konkurencjach.

    Miano "Sokolego Oka", "Strażnika Dyscypliny" oraz "Mikrofonu Roku" przyznano pani Ani Biernackiej. Pani Basia Migocka okazała się szczęśliwą posiadaczką "Złotego Serca". Pani Jolanta Kontna otrzymała nagrodę "Złotego Wykładowcy" i "Propagatora Humoru". Miano "Diamentowej Piły" trafiło do pani Marty Olszewskiej, a "Gorący Uśmiech" do pana Marcina Rywolta. "Strażnikiem Poprawnej Polszczyzny" została pani Małgorzata Borkowska. Tegoroczną "Złotą Katarynkę" otrzymała pani Jolanta Kontna, a miano "Najsympatyczniejszego Nauczyciela roku 2009/2010" przyznano panu Marcinowi Rywoltowi.

    Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych owocnych lat pracy.

Oliwia Brtknecht, klasa IIb

Biegiem do sukcesu

   

       7 października dziesięć reprezentujących naszą szkołę dziewcząt pojechało na gminne biegi sztafetowe do Kotomierza. Spotkanie zakończyło się naszym sukcesem, dzięki czemu dziewczęta mogły reprezentować nas również na sztafecie powiatu bydgoskiego w Solcu Kujawskim, która odbyła się na drugi dzień - 8.10.2009. Walka tam okazała się bardzo zacięta, a emocje sięgały zenitu. Na szczęście, po powrocie dobrskie biegaczki mogły się pochwalić zaszczytnym drugim miejscem w powiecie. Lepszą drużyną okazały się reprezentantki Białych Błot.

                           Oliwia Brtknecht, klasa IIb

DZIEŃ PAPIESKI

   więcej zdjęć...

W naszej szkole obchodziliśmy kolejny - jedenasty już Dzień Papieski, a jego hasło brzmiało "Jan Paweł II - papież wolności.

Uczniowie gimnazjum w Dobrczu razem ze swoją katechetką, panią Barbarą Migocką, przygotowali akademię przybliżającą postać Jana Pawła II jako papieża wolności. Mieliśmy dwa występy - w kościele i w szkole. Widzowie wsłuchiwali się uważnie w słowa oraz piosenki, które śpiewaliśmy i graliśmy na gitarach. Wspomiane były również słowa Jana Pawła II kierowane do ludu.

Na koniec naszych występów wszyscy nagrodzili nas ogromnymi brawami. Myślimy, że mimo tremy, jaka nam towarzyszyła, daliśmy z siebie wszystko.

Agnieszka Nowogorska, Magdalena Bartkiewicz, kl. II a

OTRZĘSINY KLAS I GIMNAZJUM

  więcej zdjęć...

6 października w naszej szkole odbył się chrzest pierwszych klas gimnazjum. Organizatorami były drugie klasy wraz ze swoimi wychowawczyniami. W komisji zasiedli: dyrektor szkoły – pani Zinaida Ignaczak, przewodnicząca samorządu uczniowskiego – Patrycja Goszczyńska i przewodniczące klas drugich – Marta Mientkiewicz, Marta Wrzesińska i Jagoda Drzycimska. Prowadzącymi byli: Oliwia Bartknecht, Krystian Rogacki i Piotr Rupiński.

Po dzwonku „kociaki” przybyły na halę. Usiedli klasami razem z wychowawcami. Na początku każda z klas musiała się zaprezentować. Gdy prezentacja dobiegła końca, nadszedł czas na konkurencje: dalej...

Agnieszka Nowogorska, kl. IIa

Otrzęsiny klas pierwszych

Dnia 6 października 2009 r. odbyło się kotowanie pierwszych klas gimnazjum. Otrzęsiny przygotowywali uczniowie klas drugich. W uroczystości brała udział pani dyrektor.

Jedna z konkurencji polegała na przystrojeniu nauczyciela w krepę, jeszcze inna na wypiciu mleka z butelki ze smoczkiem. Na koniec było odcinanie ogonków. W konkursach pierwsze miejsce zajęła klasa I c, drugie – klasa I a, a trzecie - klasa I b.

Moim zdaniem drugie klasy wymyśliły bardzo ciekawe  konkurencje. Jestem bardzo zadowolona z tego, że straciłam swój ogonek i nie jestem już kotem.

                                                                                                                      Kasia Olech

Spotkanie I klas gimnazjum w domu kultury

W poniedziałek 5 października pierwsze klasy gimnazjum uczestniczyły w spotkaniu o charakterze profilaktycznym, które odbyło się w Domu Kultury w Dobrczu.

Poprowadził je pan Sławek, który opowiadał różne historie ze swojego życia i jego znajomych. Niektóre były przykre, bo dotyczyły uzależnień. Przekonywał nas, że naprawdę nie warto sięgać po narkotyki czy alkohol, gdy mamy problemy. Opowiadał nam też o muzyce, jaką lubi. Grał na gitarze oraz na harmonijce.

Myślę, że pan Sławek wybił nam z głowy różne, nieciekawe pomysły i uczniowie zapamiętają to jako przestrogę. Moim zdaniem takie spotkanie mają sens.

Kasia Olech

BIWAK INTEGRACYJNY KLAS I GIMNAZJUM

  więcej zdjęć...

W dniach 1-2 października klasy pierwsze wyjechały na biwak integracyjny do Kręgla.

Na miejscu zorganizowano wiele ciekawych atrakcji. Pierwszą z nich było pieczenie przy ognisku. Po posiłku świetnie bawiliśmy się na dyskotece. Następnego dnia braliśmy udział w różnych konkurencjach sportowych. Po obiedzie wróciliśmy do swoich domów. Wszyscy pierwszoklasiści uważali, że był to świetny biwak, pomimo że pogoda nie była wymarzona.

 

Ada Grześkowiak i Daria Gosz, Ia

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WEGETARIANIZMU

             1 października obchodzimy międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Został on ustanowiony 29 listopada 1977roku przez Międzynarodową Unię Wegetariańską.   W Polsce Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu organizują: Stowarzyszenie Empatia oraz Fundacja Viva!. W Polsce obecnie jest około 2 milionów wegetarian. dalej...

Agnieszka Szmudanowska, kl. II b

Dzień Chłopaka w klasie II A gimnazjum

więcej zdjęć...

2 października 2009 roku klasa II a zorganizowała Dzień Chłopaka. Prezenty były dość nietypowe, ale (jak widać na zdjęciach) chłopcy się cieszyli. Organizacją zajęłyśmy się wraz z Agnieszką Nowogorską i Karoliną Ziółkowską.

Były następujące konkursy:

-         taniec na gazecie,

-         uzupełnienie brakującej nazwy klubu sportowego,

-         teleturniej jeden z dziesięciu,

-         jedzenie jogurtu łyżeczką, którą dziewczyny z zawiązanymi oczami podawały chłopakom,

-         odgadywanie znanych postaci realistycznych i fantastycznych.

To święto przebiegło w miłej i zabawnej atmosferze. Wszystkim się bardzo podobało.

Magdalena Bartkiewicz, kl.IIa

 

Klasowy dzień chłopaka!

      29 września w klasie IIb obchodzony był dzień chłopaka. Dziewczyny przygotowały chłopcom prezenty w postaci żołnierzyków i lizaków owiniętych w zieloną krepę. Po wręczeniu owych prezentów nadszedł czas na konkursy. Pierwszym z nich był konkurs w którym trzeba było odgadnąć jaka dziewczyna jest na zdjęciu. Nie było to takie proste gdyż zdjęcia te były z dzieciństwa lub też nieco przekształcone. dalej...

więcej zdjęć...

 

DZIEŃ CHŁOPAKA  W IA

W związku z Dniem Chłopaka dziewczyny z każdej klasy przygotowywały dla „swoich mężczyzn" parę niespodzianek. Postanowiłam  przeprowadzić wywiad z Darią Prus i zorientować się jakie mają plany.

A.G.  -Co przygotowałyście dla chłopaków z waszej klasy?

D.P. -Razem z dziewczynami zrobiłyśmy niewielką gazetkę dotyczącą tego święta. Prezenty musieli znaleźć sami, a po ich rozpakowaniu brali udział w różnych zabawnych konkursach. dalej...

Ada Grześkowiak, Ia

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Do Samorządu Uczniowskiego kandydowało 10 osób. Wszyscy kandydaci zaprezentowali się na apelu, przedstawiając swoje plany na zmiany w szkole oraz zachęcając do głosowania na nich.

Wybory odbyły się 28 września 2009. Uczestniczyli w nich wszyscy obecni tego dnia uczniowie.  Nad sprawnym przebiegiem zliczania głosów czuwała pani Aleksandra Wilk oraz pan Marcin Rywolt.

Tegoroczną przewodniczącą SU została: Patrycja Goszczyńska, jej zastępcą: Oliwia Bartknecht natomiast stanowisko skarbnika przypadło: Adrianowi Dudzie.

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów.

Marta Wrzesińska, kl. IIb

 

 

WYWIAD Z PANIĄ MAŁGORZATĄ ROHDE

Od początku roku szkolnego w naszej szkole uczy nowa nauczycielka religii - pani Małgorzata Rohde. Przeprowadziliśmy z nią króciutki wywiad:

- Dzień dobry! Jestem przedstawicielką naszego szkolnego koła dziennikarskiego. Czy mogłabym zadać Pani pytanie. Obiecuję, że nie zajmie to dużo czasu.
- Oczywiście! Proszę pytać.

- Na początek, jako nowy nauczyciel, może powie coś Pani o sobie?  dalej...

             Z p. M. Rohde rozmawiała: Oliwia Bartknecht, klasa IIb

WYWIAD Z UCZENNICĄ MARTĄ JEZIORSKĄ

     Dnia 17 września przeprowadziłam wywiad z Martą Jeziorską, uczennicą, która trafiła do naszej szkoły ze Strzelec i chodzi do I klasy gimnazjum.

- Jakie jest Twoje samopoczucie w naszej szkole ?

- Bardzo dobrze się tu czuję.

- Czy poznałaś już  uczniów, którzy chodzili do tej szkoły wcześniej ?

- Tak, są bardzo mili.  dalej...

Kasia Olech

 

KANDYDACI DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM

1. Marta Kępińska

2. Oliwia Barknecht

3. Marta Wrzesińska

4. Maciej Brucki

5. Adrian Duda

6. Bogumiła Sudoł

7. Alicja Hałas

8. Magdalena Kolarz

9. Błażej Jeliński

10. Patrycja Goszczyńska

 

Sprzątanie świata

 18 września nasza szkoła zorganizowała akcję sprzątania świata. Klasa IIa  poszła sprzątać pobocza drogi do Paulin. Naszym opiekunem była pani Magdalena Głowik. Na wykonanie swojej pracy mieliśmy dwie godziny lekcyjne. Uzbieraliśmy cztery worki śmieci, segregując je na plastik, metal, szkło i papier. Do szkoły wszyscy wrócili w świetnych humorach.

Myślę, że każdy z nas był zadowolony z tego, że chociaż trochę mógł pomóc naszej przyrodzie.

Agnieszka Nowogorska, kl .IIa

           18 września nasza szkoła zorganizowała akcję „Sprzątanie świata”. Klasy I gimnazjum miały oczyścić z odpadów tereny jeziora. Gdy wszystkie pierwsze klasy znalazły się na miejscu, zostaliśmy podzieleni. Dwie klasy podzieliły się brzegiem, natomiast pozostali zajęli się okolicami. Wszyscy czynnie uczestniczyli w akcji. Była to nie tylko satysfakcja płynąca z pomagania przyrodzie, ale i zabawa. Myślę, że wszyscy dobrze się spisali.


                                                                                                                               Daria Gosz, Ia

MAMY  NOWYCH OPIEKUNÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  

15.09.2009r. w naszej szkole zostali wybrani nowi opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Najwięcej głosów w szkole podstawowej  uzyskali: pan Robert Mądry  i pani Alina Murawka. Uczniowie gimnazjum  na swoich opiekunów wybrali: pana  Marcina Rywolta i panią Aleksandrę Wilk.

W  imieniu koła dziennikarskiego serdecznie dziękuję dotychczasowym opiekunom SU , czyli pani Jolancie Kontnej i panu Mariuszowi Modremu. Nowo wybranym nauczycielom  gratulujemy i liczymy na ciekawe pomysły z  ich strony.

                                                                                            Czarek Migocki, kl. IIa

 

My na Święcie Śłiwki

6 września 2009 roku formacja tańca nowoczesnego, pod opieką pani Aleksandry Wilk, wystąpiła na Święcie Śliwki w Strzelcach Dolnych.

Niestety, padał deszcz. „Pomimo ciężkich warunków daliśmy radę" – mówiła jedna z tancerek. Publiczność zachwycała się występem. Taniec nowoczesny wymaga dużo pracy, dlatego długo się przygotowywaliśmy. Na próbach zawsze jest wesoło, jednak każdy koncentruje się, jeśli sytuacja tego wymaga.

Taniec to świetna forma spędzania wolnego czasu, dlatego bardzo wszystkich zachęcam.

Ada Grześkowiak, kl. Ia

Bycie nowym uczniem w nowej szkole...

Bycie nowym uczniem w nowej szkole to nie lada zadanie. Niejeden 'pierwszak' nie przespał nocy z powodu strachu przed pierwszym dniem w szkole. Wszystkim nasuwały się pytania: Jaką będę miał klasę ? Jakiego wychowawcę? Z kim usiądę w ławce? Jakie będą nowe przedmioty? A przede wszystkim jak zareagują na mnie nowi koledzy i jacy oni będą? Jednak każdy z nich przekonał się, że gimnazjum jest równie ciekawe jak szkoła podstawowa! Każda z pierwszych klas jest pewna, że to ich wychowawca jest najlepszy! Każdy z pierwszoklasistów w swojej klasie już się zaaklimatyzował i myślę, że wszyscy są zadowoleni z podziału klas.


Daria Gosz, Ia

Pierwszy apel po wakacjach

    więcej zdjęć...

2 września w naszej szkole odbył się pierwszy w nowym roku szkolnym apel organizacyjny. Miał on na celu podsumowanie uroczystości nadania imienia szkole. Panie Dyrektor i Wicedyrektor pokazały nam prezenty, jakie nasza szkoła otrzymała od gości zaproszonych na ową uroczystość. Najczęściej wymienianymi przez panie przedmiotami były piłki, z których najbardziej ucieszyli się ci, którzy lubią sport :-). W tym dniu zostały również rozdane nagrody i podziękowania osobom, które dzielnie pomagały podczas uroczystości pierwszego września. Byli to m.in. Oliwia Bartknecht, Alicja Hałas, Sandra Trepkowska, dziewczyny prezentujące koszulki, osoby składające za nas uroczyste ślubowanie oraz witające gości. Nie zapomniano także o grupie tanecznej pani Wilk i cheerleaderkach. Chociaż apel ten zabrał nam jedną przerwę, to myślę, że wszystkim się podobało.

Marta Wrzesińska, kl. IIb

1 WRZEŚNIA...

1 września pozostanie na długo w mojej pamięci... W tym dniu spotkał mnie ogromny zaszczyt. Moje logo, które opracowałam do szkolnego konkursu, wygrało! Było to dla mnie miłym zaskoczeniem, ponieważ prace przygotowane przez moje koleżanki i kolegów były bardzo ciekawe. To ogromne wyróżnienie móc reprezentować naszą szkołę przez wiele lat.

Ada Grześkowiak, kl Ia

 

Kazimierz Górski naszym patronem

  

 więcej zdjęć...

 Dnia 1 września 2009 roku, po inauguracji roku szkolnego i uroczystej mszy świętej, Zespole Szkół w Dobrczu nadano imię Kazimierza Górskiego oraz otwarto kompleks boisk Orlik .

            Uroczystość ta była bardzo wyjątkowa, gdyż brali w niej udział m. in.  pan Dariusz - syn patrona szkoły - wraz z żoną, wojewoda województwa kujawsko-pomorskiego - Rafał Bruski,poseł PO - Paweł Olszewski i przedstawiciele lokalnych władz. dalej...

    Katarzyna Olech

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

1 września wróciliśmy w mury naszej odnowionej szkoły. Tego dnia wszyscy mieli bardzo dużo pracy. My miałyśmy bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ wraz z Bogusią, Danielem, Bartkiem oraz Błażejem musieliśmy doprowadzać gości na wyznaczone miejsca. Mieli oni przyjechać na uroczystość nadania szkole imienia Kazimierza Górskiego oraz otwarcia nowego boiska. Pomimo stresu, który przez cały czas nam towarzyszył, było wesoło. Goście okazali się bardzo mili nawet wtedy, kiedy kilka razy pytaliśmy ich o godność. Dzięki naszej pracy mogliśmy poznać i zobaczyć takie osoby jak „Orły Górskiego”. Naszym zdaniem, ten dzień można zaliczyć do udanych i nie pozostaje nic innego, jak polecić się na przyszłość.

Marta Wrzesińska, kl. IIb  i Agnieszka Nowogorska, kl. IIa

 

      

 

 

 

Zestawy podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2009/2010

SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW - SZKOŁA PODSTAWOWA

SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW- GIMNAZJUM

 

ROK SZKOLNY 2008/2009

 

 

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wspaniałych, bezpiecznych wakacji, pełnych ciekawych przygód oraz wypoczynku.

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

SZKOŁA PODSTAWOWA

więcej zdjęć...

GIMNAZJUM

więcej zdjęć...

UROCZYSTOŚĆ UKOŃCZENIA GIMNZAJUM KLAS III

  więcej zdjęć...

 

KONKURS WIEDZY O KAZIMIERZU GÓRSKIM W SZKOLE PODSTAWOWEJ

         W konkursie wiedzy o Kazimierzu Górskim zorganizowanym w Szkole Podstawowej dwie osoby uzyskały maksymalną ilość punktów. Są to: Paulina Holtz z klasy V oraz Łukasz Tobolewski z klasy VI a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

A.Trella

DZIEŃ SPORTU W GIMNAZJUM

więcej zdjęć...

Konkurs na najlepszą prezentację

dotyczącą życia i działalności Kazimierza Górskiego

   więcej zdjęć...

W ramach przygotowań do nadania naszej szkole imienia Kazimierza Górskiego 17 czerwca odbył się konkurs na najlepszą prezentację przedstawiającą sylwetkę naszego przyszłego patrona. Moim zdaniem, wszystkie klasy stworzyły  piękne i ciekawe prezentacje i znakomicie je przedstawiły. W niektórych były nawet krótkie materiały filmowe o Kazimierzu Górskim i jego „Orłach”, a także jego cytaty, np. „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Wyniki zostaną podane podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

                                                                                              Krystian Rogacki, kl. I b

SPORT TO ZDROWIE

    W dniu 16. 06. 2009r. najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej klas 1-3 wzięli udział w imprezie na cześć Kazimierza Górskiego - przyszłego patrona naszej szkoły. W pierwszej części spotkania dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych związanych z piłką nożną. Pomimo, iż były to konkurencje typowe dla chłopców, dziewczynki radziły sobie z nimi równie dobrze. Wszyscy czerpali sporo radości ze wspólnej zabawy. Po krótkiej przerwie nastąpiła prezentacja multimedialna, która przybliżyła uczniom postać Kazimierza Górskiego. Dzieci bardzo wiele zapamiętały, o czym świadczą prawie bezbłędnie rozwiązane testy przez poszczególne grupy. W ostatniej części imprezy wyznaczeni uczniowie przystąpili do malowania plakatów, których hasło przewodnie brzmiało: SPORT TO ZDROWIE. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał słodki poczęstunek. Jesteśmy pewne, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
 

B. Hałas i V. Wasilewska

KONKURS PIOSENKI W GIMNAZJUM

  więcej zdjęć...

 16 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs piosenki dla gimnazjum, który podzielony był na dwie kategorie: wykonania solowe i duety.

W pierwszej z nich wystąpili: Magdalena Bartkiewicz- „Zemsta”, Krystian Rogacki- „Ballada na złe drogi”, Patrycja Goszczyńska- „This is me” i Sandra Trepkowska- „My Road”. Natomiast w duetach zaśpiewały: Malwina Malon i Olimpia Jagos „ Windą do nieba”, a Agata Rogowska i Paulina Skiba- „ List do Boga”. Przed ogłoszeniem wyników dziewczyny z klasy IIc zaśpiewały piosenkę poświęconą pamięci Moniki Nawrockiej. Podczas wykonania tego utworu widownia bardzo się wzruszyła.dalej...

Agnieszka Nowogorska i Marta Wrzesińska, kl. Ia

KONKURS BIBLIJNY I KONKURS PIOSENKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

    więcej zdjęć...

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

więcej zdjęć...

 W dniach 14-15 czerwca klasy pierwsze gimnazjum wyjechały na wycieczkę na Warmię i Mazury.

 Zwiedziliśmy Grunwald, a w nim pole bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Następnie pojechaliśmy zobaczyć wnętrze zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Pan Edward Radtke pokazał wiele ciekawych miejsc. Wieczorem wszyscy poszli nad jezioro. Kolejnego dnia wcześnie rano trzeba było wstawać, ponieważ kolejnym miejscem tej wędrówki była Święta Lipka - miejsce, gdzie ukazała się Matka Boska. Znajduje się tam przepiękne sanktuarium. Jego wnętrze było po części w remoncie, ale i tak nas zadziwiło i zachwyciło. Słyszeliśmy: „Arię na strunie G", „Preludium w stylu klasycznym", „Ave Maria" oraz poloneza „Pożegnanie ojczyzny". Była również msza święta. Na sam koniec odwiedziliśmy siedzibę Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec dalej...

Magdalena Bartkiewicz, kl. 1a

Najlepsi uczniowie w Zespole Szkół w Dobrczu:

rok szkolny 2008/2009

Gimnazjum

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

1

Oliwia Bartknecht

I a

5,08

2

Monika Pancek

I a

4,92

3

Agnieszka Nowogorska

I a

4,77

4

Paulina Gąsior

I b

4,93

5

Krystian Rogacki

I b

4,79

6

Alicja Hałas

II a

5,27

7

Bartłomiej Wrzesiński

II a

4,80

8

Patrycja Goszczyńska

II c

5,06

9

Aleksandra Joppek

II c

4,86

10

Magdalena Goryńska

II c

4,80

11

Wojciech Mamys

III a

5,21

12

Malwina Malon

III a

5,13

13

Dawid Grześkowiak

III a

5,00

14

Michał Migocki

III a

5,00

15

Krzysztof Migocki

III a

4,87

16

Arkadiusz Cieśla

III a

4,87

17

Natalia Łata

III b

5,13

18

Monika Leśniak

III b

4,94

19

Hanna Musolf

III c

4,88

20

Barbara Dzietwoj

III c

4,82

21

Paula Jurek

III c

4,80

Szkoła Podstawowa

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

1

Wiktoria Dutkiewicz

4 a

5,1

2

Susanne Nowicka

4 a

5,1

3

Paulina Kaszubowska

4 a

5,1

4

Monika Białkowska

4 a

4,91

5

Wiktoria Rasała

5

5,45

6

Izabela Dzikowska

5

5,27

7

Rafał Krasiński

5

5,0

8

Mateusz Wernerowicz

5

5,0

9

Adrianna Grześkowiak

6 a

5,36

10

Katarzyna Olech

6 a

5,18

11

Bogumiła Sudoł

6 a

5,18

12

Karol Andrzejewski

6 a

4,81

Wzorowa  frekwencja:

 Dariusz Dzikowski, kl. 4 a

Izabela Dzikowska, kl. 5

Agnieszka Nowogorska, kl. I a

Katarzyna Wamka, kl. I a

Agata Rogowska, kl. III b

GRATULUJEMY!!!

 

WYCIECZKA KLAS TRZECICH GIMNAZJUM-KOTLINA KŁODZKA

więcej zdjęć...

PRZEDSTAWIENIE DLA SZÓSTYCH KLAS

  więcej zdjęć...

 8 czerwca zostało zorganizowane przedstawienie dla szóstych klas, które miało im przybliżyć nowy dla nich przedmiot, którym jest fizyka. Przenieśliśmy się w przeszłość, aby poznać Archimedesa i króla Hierona. Wybrani przedstawiciele klasy Ia pod opieką pani Anny Osak zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Pani Anna Biernacka przygotowała kilka doświadczeń, które wykonali Wojtek Mamys i Malwina Malon. Podczas pokazu nie zabrakło uśmiechu na twarzach naszych szóstoklasistów. Mamy nadzieję, że umililiśmy im trochę czas i wprowadziliśmy w tajniki fizyki, która jest bardzo ciekawym przedmiotem.  

Agnieszka Nowogorska i Katarzyna Wamka, kl.Ia

W ŻYCIU PIĘKNE SĄ TYLKO CHWILE ''

 6 CZERWCA - ŚWIATOWY DZIEŃ POCAŁUNKU 

6. czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Pocałunku. Święto to nie jest rozpowszechnione na świecie, ale staje się coraz bardziej popularne.

Istnieje wiele rodzajów pocałunków - od rodzinnego po przyjacielski.

O pocałunkach można śpiewać, pisać, mówić, lecz najlepiej to praktykować.

Niewiele jest rzeczy, które dają taką przyjemność jak czuły dotyk ust, szczególnie szóstego czerwca.dalej...

Magdalena Bartkiewicz, kl.1a

Dzień Dziennikarza!!

4 czerwca - właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Dziennikarza. Jak wiadomo, dziennikarz to osoba, która trudni się przygotowywaniem i prezentowaniem materiałów w telewizji i radiu oraz umieszczaniem ich w prasie. Obecnie w Polsce za najsławniejszych dziennikarzy uważa się: Hannę i Tomasza Lis, Tomasza Sekielskiego, Andrzeja Morozowskiego i wielu innych, a w szczególności tych, którzy prowadzą wiadomości w stacjach komercyjnych. Tego dnia mamy okazję, aby nie tylko im złożyć najserdeczniejsze życzenia, ale także uczestnikom Koła Dziennikarskiego J: Dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz jak największej liczby artykułów.

Marta Wrzesińska, kl. Ia

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE - CYBERPRZEMOC

więcej zdjęć...

4 VI 89 – Ku demokracji

          4 VI 1989 roku, odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do sejmu, od czasu przejęcia władzy w Polsce przez komunistów. Zwycięstwo odniosła „Solidarność”, na czele której stał Lech Wałęsa. Dzień ten uważa się za upadek ustroju socjalistycznego w naszym kraju i odzyskanie niezależności.

         W 20 rocznicę tego wydarzenia w wielu miastach Polski odbywają się uroczyste obchody. W krakowskiej katedrze na Wawelu  spotykają się szefowie rządów, m.in. Niemiec, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Czech i Litwy oraz byli prezydenci i premierzy Polski, wraz z obecnym – Donaldem Tuskiem. dalej...

Natalia Łata, III b

 

Maluchy w BAJU POMORSKIM

więcej zdjęć...

            Dnia 3 czerwca uczniowie klasy 0 i I wybrali się na kilkugodzinną wycieczkę do Torunia. Głównym celem wyprawy był pobyt w teatrze „Baj Pomorski”. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Pinokio”. Na scenie w roli tytułowej wystąpił aktor i animowana przez niego lalka. Wspaniała gra aktorów przeplatana ciekawie zaaranżowanymi piosenkami, przeniosła widzów do niezwykłego świata wyobraźni. Spektakl przygotowany na podstawie książki włoskiego pisarza wywoływał zarówno salwy śmiechu, jak i wzruszał nas do łez. Kolejnym punktem wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta. Doszliśmy do pomnika Mikołaja Kopernika, ale pamiątkowego zdjęcia z astronomem nie mamy. Musielibyśmy stać w długiej kolejce, bo astronom cieszył się tego dnia wyjątkowym powodzeniemJ. Zaopatrzeni w toruńskie pierniki, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do szkoły. 

E. Bizoń, J. Stawska

 

dalesze informacje  - życie szkoły

 

KONKURS J.ANGIELSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  więcej zdjęć...

Dzień Dziecka na wesoło!

więcej zdjęć...

 Dzieci z klasy pierwszej i zerówki zaplanowały na dzień 1 czerwca wielki piknik na terenie ośrodka WDW „Żagiel” w Borównie. Niestety wiosenny deszcz zmienił plany związane z obchodami Dnia Dziecka. Wychowawczynie klas zdecydowały, że w przerwie między kolejnymi deszczowymi chmurami, wybiorą się wszyscy na krótki spacerek po plaży. Do ośrodka przyjechaliśmy autobusem, ale nie gościliśmy tam długo, bo pogoda nam nie sprzyjała. Po powrocie do szkoły bawiliśmy się wspólnie przy muzyce integracyjnej. Pomimo deszczu dzielne mamy przygotowały grillowane kiełbaski i pieczywo. Przedstawiciele rady rodziców obdarowali dzieci słodkimi upominkami. Na przekór pogodzie humor dopisywał wszystkim dzieciomJ.Było bardzo wesoło! 

E. Bizoń, J. Stawska

1 czerwca w naszej szkole!

Tego dnia nauczyciele byli łaskawi i nie brali nas do odpowiedzi, w końcu mieliśmy święto.  Wiedzieliśmy, że nie będzie wcześniej planowanego dnia sportu, lecz zaskoczyli nas pani Ania Brążkiewicz i pan Darek Dudkiewicz, którzy roznosili batoniki. Niektórzy nauczyciele z okazji tego święta częstowali uczniów cukierkami.  Po tych słodkościach waga na pewno pokaże większą cyfrę, ale nie martwmy się, bo 16 czerwca będzie można te wszystkie kalorie zgubić! Właśnie na ten dzień zostały przeniesione obchody Dnia Dziecka w naszej szkole.

Wszystkim dzieciom, tym starszym i młodszym, składam jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia.

Marta Wrzesińska, kl. Ia

 

Wycieczka klas III

 W dniach od 28 do 31 maja klasy III wybrały się na wycieczkę szkolną do Kotliny Kłodzkiej . Kiedy wszyscy już się zebrali, to o 7.30 ruszyliśmy spod szkoły autokarem.

Pierwszym celem naszej podróży było Kłodzko , a dokładniej twierdza i labirynt znajdujący się pod nią. Niestety miejscowość ta okazała się niezbyt gościnna ze względu na padający deszcz, który zresztą towarzyszył nam do końca wycieczki. Na szczęście sama twierdza była bardzo ciekawa . Dużo frajdy sprawiło nam także przeciskanie się przez wąskie i niskie (miejscami tylko 91 cm) korytarze podziemne. Na miejscu dowiedzieliśmy się też trochę o historii owego miejsca. Potem udaliśmy się na obiadokolację i mieliśmy czas wolny. dalej...

Michał Migocki, IIIa

 

Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.

 Jan Paweł II

 

         Wszystkim dzieciom , tym małym i tym już większym, życzymy w dniu ich święta radości, uśmiechu oraz spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń.

Dzień Białego Bociana

  

 

 

 

     31 maja obchodzimy Dzień Białego Bociana. Święto ogłosiło Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody Pro Natura. W naszym kraju jest ok. 50 tys. tych pięknych ptaków. Największy dystans, jaki mogą pokonać bociany w ciągu dnia, to 700 km.


Katarzyna Wamka

 

 

 

W strugach deszczu...

 

        Dnia 29.05.09r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej SP z okazji Dnia Dziecka wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Głównym celem miało być zwiedzanie zabytków naszego miasta nad Brdą: Wyspy Młyńskiej, kościoła Farnego oraz Pomnika Walki Męczeństwa. Niestety, deszcz pokrzyżował nasze plany. Pocieszeniem był pobyt (dla niektórych po raz pierwszy) w Operze Nova. Przed spektaklem z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy kulisy opery. We wszystko wtajemniczał nas pan Robert Chojnacki. Duże wrażenie na wszystkich wywarło spotkanie ze sztuką baletową "Kot w butach". Ogrom tancerzy, przepiękne stroje, dekoracje, orkiestra na żywo wzbudziły wśród wszystkich bardzo pozytywne emocje. Ta wycieczka na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

                                  B. Hałas i V. Wasilewska

Mistrz ortografii klas I-III

    

W czwartek, 28 maja, uroczyście podsumowano szkolny konkurs ortograficzny. Uczniowie klas młodszych walczyli o zaszczytny tytuł „Mistrza  ortografii”. W finałowych zmaganiach wzięło udział 12 osób. Tematem dyktand była w tym roku majowa łąka. Uczniowie zapamiętali pisownię wielu trudnych wyrazów związanych z tą tematyką.  Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas apelu klas młodszych.

Na podium stanęli:             I miejsce Agata Orman

                              II miejsce Oliwia Richter

                             III miejsce Anna Serafin

GRATULUJEMY!

 Pani dyrektor wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i upominki. Życzyła wszystkim wielu sukcesów w kolejnych konkursach.

J. Stawska

 

 

„Mama to skarb największy na świecie...”

  więcej zdjęć...

            Słowa tej piosenki towarzyszyły uroczystości przygotowanej przez uczniów z klasy 0, I dla kochanych mam. Na dzień 26 maja dzieci zaprosiły do szkoły swoje mamusie. Przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Matki. Były wiersze, piosenki, taniec i wspólne zabawy przy muzyce. Dzieci przeniosły gości do zaczarowanej krainy, w której dały gazetowy koncert pod batutą niezwykłego dyrygenta. Wesoły nastrój udzielił się wszystkim słuchaczom J. Pani dyrektor przekazała zaproszonym gościom serdeczne życzenia. Podziękowała nauczycielom i dzieciom za zorganizowanie  uroczystości. Mamom spodobały się własnoręcznie przygotowane przez pociechy upominki. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek. Dzieci objadały się pysznościami przygotowanymi przez mamusie. Jeszcze dzień się nie skończył, a już było mnóstwo pomysłów, czym zaskoczymy kochane mamy za rok...

E. Bizoń, J. Stawska

 

„Matka – to najpiękniejsze słowo w językach świata. Matka – to słowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą, która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność, które oznacza wielką ofiarę, nawet do śmierci, dla dobra dziecka.”

 /Abp Stanisław Wielgus/

 26 maja jest świętem, które obchodzą wszystkie mamy. Złóżmy im z tej okazji życzenia i podziękujmy za to, że dzięki nim możemy cieszyć się pięknem świata i istnienia.

DZIEŃ MATKI

             Z okazji Dnia Matki dzieci z punktu przedszkolnego pod opieką pani Magdaleny Perlik przygotowały dla swoich mam wierszyki, piosenki i upominki.

  więcej zdjęć...

 

Jechaliśmy z myślą o dobrej zabawie...

               21 maja 24-osobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w tegorocznym półfinale „Igrzysk Przyszłych Olimpijczyków", który miał miejsce w Koronowie.Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny ze szkół w województwie kujawsko-pomorskim:Koronowo, Nakło, Białe Błota oraz Dobrcz. Z wielką dumą mogę powiedzieć, że nasi reprezentanci z sumą 30 punktów wywalczyli pierwsze miejsce. dalej...

Oliwia Bartknecht

Igrzyska przyszłych olimpijczyków- duży sukces naszych sportowców!

         Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej zaprosiła nasza szkołę do udziału drugiej edycji Igrzysk Przyszłych Olimpijczyków 2009. Zawody odbyły się w Koronowie w dniu 21.05.09 r. Prócz nas w zawodach udział wzięły gimnazja z Nakła, Koronowa i Białych Błót. Rywalizacja między szkołami toczyła się w takich konkurencjach jak:  skok w dal, bieg na 60 m, ergometr wioślarski, łucznictwo, dart, przeciąganie liny, piłka siatkowa, koszykówka, unihokej, oraz strzał do bramki.   Najlepszą drużyną na tej imprezie okazała się  reprezentacja naszego gimnazjum, która triumfowała aż w 5 konkurencjach.

Paweł Michałowski

Konkurs pod hasłem „Żyj zdrowo i bezpiecznie”

 

  więcej zdjęć...

Konkurs pod hasłem „Żyj zdrowo i bezpiecznie” jest podsumowaniem wszystkich działań związanych z promocją zdrowia, jakie mają miejsce w Zespole Szkół w Dobrczu w ciągu całego roku szkolnego.

21 maja bieżącego roku odbyła się IV edycja konkursu, w której rywalizowali uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu gminy Dobrcz. Byli to gimnazjaliści z Kotomierza, Wudzyna i Dobrcza, wyłonieni spośród społeczności szkolnej drogą wstępnych eliminacji. W zmaganiach uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu: profilaktyki uzależnień, zdrowego żywienia, bezpieczeństwa ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Pytania wiedzowe przeplatane były konkurencjami sportowymi.

W  przygotowaniach oraz prowadzeniu konkursu brali udział uczniowie i nauczyciele z zespołu ds. promocji zdrowia. W tym roku za poszczególne części konkursu odpowiadały:

·        profilaktyka uzależnień – p.  Magdalena Głowik,

·        zdrowe żywienie – p.  Violetta Wyrzykowska,

·        bezpieczeństwo ruchu drogowego – p.  Anna Biernacka,

·        pierwsza pomoc – p.  Agnieszka Wojna i Agnieszka Kawińska,

·        bezpieczne spędzanie czasu wolnego – p.  Barbara Migocka,

·        konkurencje sportowe – p.  Robert Mądry.

Całością konkursu koordynowała Aleksandra Kaszyńska – Łoboda.

 Zmagania  konkursowe uświetniły występy taneczne zespołów „Czarotki” i „Violinki” prowadzonych przez p. Beatę Hałas oraz zespół tańca nowoczesnego prowadzony przez p. Aleksandrę Wilk. Na koniec publiczność mogła zobaczyć pokaz resuscytacji zaprezentowany przez Wojtka Mamysa i Tomka Żakowicza - uczniów należących do szkolnej służby maltańskiej, którą opiekuje się p. Agnieszka Kawińska.

W tegorocznej edycji zwyciężyła drużyna z Kotomierza, drugie miejsce zajęła drużyna z Wudzyna, a  trzecie drużyna z Dobrcza. Wszystkie szkoły oraz uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, które ufundował wójt gminy  Dobrcz oraz komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

                                                                                               Aleksandra Kaszyńska-Łoboda

KONKURS „ŻYJ ZDROWO I BEZPIECZNIE”

 21 maja nasza szkoła po raz kolejny zorganizowała konkurs „Żyj zdrowo i bezpiecznie”.        

Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny z gimnazjum w Kotomierzu, Dobrczu i Wudzynie. Dobrcz reprezentowały: Alicja Hałas, Barbara Dzietwoj i Hanna Musolf. Etapy wiedzowe konkursu były przeplatane rozgrywkami sportowymi. Pytania w poszczególnych rundach zadawały panie: Anna Biernacka, Barbara Migocka, Agnieszka Wojna, Violetta Wyrzykowska i Magdalena Głowik. Publiczności również zadawano pytania. dalej...

Agnieszka Nowogorska, kl. Ia

IGRZYSKA PRZYSZŁYCH OLIMPIJCZYKÓW

     Nasza szkoła otrzymała zaproszenie na II edycję turnieju IGRZYSKA PRZYSZŁYCH OLIMPIJCZYKÓW, które odbędą się 21 maja w Koronowie. Głównym celem tego zadania jest promowanie idei olimpijskiej, według której ważna jest przede wszystkim aktywność i uczestnictwo w sporcie.

Z naszej szkoły zostało wytypowanych 24 uczniów: dalej...

Agnieszka Szmudanowska, kl. I a

70-letni nietoperz

Motyw bohatera towarzyszy nam w naszym codziennym życiu - na ulicy, w pracy, szkole czy w domu. Często słyszymy o bohaterach w telewizji, radiu lub Internecie.  Powoli staje się to codziennością, a ludzie nie zawracają sobie takimi informacjami głowy. Lecz w tym roku przypada pewna szczególna rocznica, która dotyczy właśnie bohatera. Jest to postać niezwykła, gdyż nie posiada ona żadnych supermocy i nadludzkich zdolności. Jest zwykłym człowiekiem, tak jak każdy z nas...  No, może nie do końca jak każdy, w końcu nie wszyscy wskakują co wieczór w przebranie nietoperza i wyruszają walczyć z przestępczością i wszelakim złem. Mowa tu o Batmanie - bohaterze komiksów, filmów i gier, symbolu walki ze swoim charakterem, która toczy się w naszych sercach, walki między dobrem a złem. dalej...

Wojtek Mamys, kl. 3a

Dla fanów rocka i nie tylko…

         W najbliższym czasie, przy okazji studenckich juwenaliów, odbędzie się kilka ciekawych koncertów zespołów rockowych. Szczęśliwców, którzy będą mieli szansę znaleźć się na którymś z nich, czeka świetna zabawa w rytmach Farben Lehre, Road Trips Over, Antidread czy brytyjskiej grupy Apollo 440. Ponadto zagra również zespół Łzy, a wszystko to w Bydgoszczy!dalej...

Natalia Łata, kl. III b

Zimny ogrodnik
 
Święto trzech zimnych ogrodników – Pankracego, Serwacego, Bonifacego – jest w dniach 12-14 maja. Są to dni ostatnich wiosennych przymrozków. W tych dniach mogą one się zdarzyć, lecz tuż po nich już nic nie powinno zaszkodzić roślinom...
A oto przysłowia związane z tym świętem:
Gdy w maju dobry Serwacy, dobry w czerwcu Bonifacy.
Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy.
Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz od lata.
 
                                                                            Katarzyna Wamka

 TURNIEJ DRUŻYN POWIATU BYDGOSKIEGO -„JESTEM BEZPIECZNY-UMIEM POMAGAĆ INNYM”
więcej zdjęć...

     15-16 maja w Krówce Leśnej, odbył się finał turnieju „JESTEM BEZPIECZNY-UMIEM POMAGAĆ INNYM”.
Młodzież z 23 szkół podstawowych powiatu bydgoskiego brała udział w dwudniowym biwaku na terenie ośrodka Związku Harcerstwa Polskiego.  Szkołę podstawową z Dobrcza , pod opieką p. Marcina Rywolta reprezentowały trzy osoby: Bogumiła Sudoł, Marcin Wrzesiński i Rafał Krasiński.
      Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przygotowali imprezę wspólnie z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Starostwem Powiatowym w Bydgoszczy, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Maltańską Służbą Medyczną Oddział w Bydgoszczy, Żandarmerią Wojskową Oddział w Bydgoszczy. W piątek reprezentacje szkół zmagały się z biegiem zadaniowym, który sprawdzał m.in. umiejętność udzielania pierwszej pomocy, radzenia sobie w sytuacjach wszelkich zagrożeń oraz przygotowywali zabawny program artystyczny nawiązujący tematem do hasła turnieju. 
           Ukoronowaniem zmagań uczestników była wspólna zabawa przy ognisku.
W sobotę organizatorzy przygotowali pokazy działań, umiejętności psów służbowych oraz prezentację sprzętu, który posiadają na wyposażeniu. W ocenie uczestników była to naprawdę cenna lekcja połączona z znakomitą zabawą.

 

M.Rywolt

LAWINA SPRAWDZIANÓW!

Zbliża się koniec roku, więc jak zwykle ostatnie tygodnie są przepełnione sprawdzianami. Każdy chce coś zaliczać, poprawiać i jakby tego było mało, to na każdym przedmiocie kończą się działy i są prace klasowe. Oczywiście wszystko należy zdać na jak najlepszą ocenę. Do tego dochodzą jeszcze testy podsumowujące naszą naukę przez cały rok i drobne kartkówki. dalej...

Marta Wrzesińska i Agnieszka Nowogorska, kl. I a

Czy te zwierzęta muszą cierpieć?


 Codziennie miliony zwierząt przeznaczonych na mięso są hodowane i uśmiercane w strasznych warunkach...
==============================================================
Prosięta pojawiają się na świecie wyłącznie po to, aby stać się pokarmem, są zabijane, a potem rozwożone po kraju. Gęsi trzyma się w małych pomieszczeniach i tuczy w potwornych warunkach. Zwierzęta te są na siłę karmione za pomocą rury wciskanej im przez gardło i przełyk ... Wiele z nich umiera z przekarmienia, gdyż jedzenie to odpowiada ośmiu kilogramom makaronu podanym człowiekowi trzy razy dziennie! Są one tuczone po to, aby smakosze z Francji mogli zjeść swoje ulubione tłuste wątróbki z gęsi. dalej...

Magdalena Bartkiewicz, kl. I a

      WYCIECZKA KLASY II i III

więcej zdjęć...

           Dnia 13.05.09r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej SP wybrali się na wycieczkę do Torunia. Tam odwiedzili Baj Pomorski, uczestniczyli w przedstawieniu"Szewczyk Dratewka" na podstawie baśni Marii Kownackiej. Ku zaskoczeniu wszystkich znana treść baśni została pokazana w nietypowy sposób. Jednak w trakcie przedstawienia nikt się nie nudził. Wszyscy zadowoleni po spektaklu wyruszyli na zwiedzanie zabytków Torunia. Wiele atrakcji dostarczył pobyt w Muzeum Piernika Toruńskiego, w którym uczniowie zwiedzali tajniki wiedzy piernikarskiej.Samodzielnie upieczone pierniki każdy wziął sobie na pamiątkę. Pełni wrażeń i zadowoleni wrócili do domu.

BEATA HAŁAS , VIOLETTA WASILEWSKA

Młodzi Europejczycy

  więcej zdjęć i informacji...

Jedenastego maja w Zespole Szkół w Dobrczu zostały ogłoszone wyniki corocznego konkursu europejskiego. Koordynatorami akcji byli pani Agnieszka Kawińska oraz pan Marcin Rywolt. Po krótkim przemówieniu mogliśmy podziwiać przedstawienie naszego szkolnego koła teatralnego (prowadzonego przez panią Agnieszkę). Po występie przyszedł w końcu czas na ogłoszenie długo przez nas oczekiwanych wyników. Pierwsze miejsce zajęła klasa III c, która w nagrodę otrzymała złoty puchar oraz pojedzie na klasowe ognisko w Olszynkach. Drugie miejsce zajęła klasa III a - tym razem nagrodą jest wyjście na pizzę, a trzecie miejsce zajęła klasa II a, która w nagrodę wybierze się na lody. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! dalej...

Wojtek Mamys, kl. III a

 

Eurosceptyk, euroentuzjasta, eurokrata…

                        Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim zakończenie i rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu europejskiego. 8 maja odbył się ostatni etap. Troje przedstawicieli każdej z klas rozwiązywało test z wiedzy o Unii Europejskiej. Aby zdobyć maksymalną ilość punktów (10), należało odpowiedzieć na 15 pytań zamkniętych i 5 otwartych. Test wymagał m.in. znajomości kilku podstawowych dat, nazwisk oraz pojęć, motta Unii czy ilości państw członkowskich.dalej...

Natalia Łata, III b

NUMER KONTA - NA RZECZ OBCHODÓW NADANIA IMIENIA ZESPOŁU SZKÓŁ

Komitet ds. nadania imienia założył konto oszczędnościowe, na które można dokonywać wpłat z przeznaczeniem na organizację obchodów nadania imienia.

Dane konta:

Anna Brążkiewicz

Donata Pancek

66814210620001242330000001

w tytule z dopiskiem –na rzecz obchodów nadania imienia ZS w Dobrczu

 

Konkurs rozstrzygnięty!


          Uczniowie najmłodszej grupy wiekowej Szkoły Podstawowej również przystąpili do udziału w konkursie plastycznym na portret naszego przyszłego patrona, Kazimierza Górskiego. Wszyscy z wielką ochotą i zapałem wzięli się do pracy. Spośród wielu rysunków przewodnicząca komisji, pani Aleksandra Kaszyńska z pomocą nauczycieli klas 1-3 wyróżniła z każdej klasy najlepszy portret. Oto wyłonieni zwycięzcy:
Oliwia Głowacka- kl. I
Alicja Osak- kl. II
Alicja Krawczyk- kl. III

Nauczyciele klas 1-3 SP

Nasze małe, wielkie wybory

          Trzeba przyznać, że koniec roku zbliża się już wielkimi krokami. Dla większości, oznacza to jedynie odliczanie dni do upragnionych wakacji, ale nie dla nas – trzecioklasistów. Przed nami jeszcze ostateczny wybór przyszłej szkoły.

         Z przeprowadzonej przeze mnie małej, klasowej sondy wynika, że wiele moich koleżanek ma zamiar w przyszłości zasilić szeregi w branży fryzjerskiej. dalej...

  Natalia Łata, III B

APEL POŚWIĘCONY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

więcej zdjęć...

Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej w Ostromecku

   

25 kwietnia chór Zespołu Szkół w Dobrczu brał udział w VI Powiatowym Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej w Ostromecku.Już po raz czwarty nasza młodzież uczestniczyła w tym przeglądzie i po raz kolejny została laureatem. Do konkursowych zmagań staneło 20 wykonawców z Bydgoszczy i województwa. Chór z Dobrcza zajął II miejsce w kategorii chórów z gimnazjum śpiewając dwie piosenki: "Bukowina" i "Ballada na złe drogi"

Aleksandra Trella

 

KONKURS

Ø      Zespół Szkół w Dobrczu ogłasza konkurs na logo szkoły podstawowej i gimnazjum.

Ø      W konkursie mogą wziąć udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy gminy.

Ø      Prace na nośniku (dyskietka, płyta CD  lub pendrive) należy dostarczyć p. Aleksandrze Kaszyńskiej do 29.05.2009r. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone.  więcej ...

 

   MAJÓWKA W SZTRZELCACH DOLNYCH

    

     Dnia 2 maja br. uczennice ze Szkoły Podstawowej w Dobrczu wzięły udział w Majówce w Strzelcach Dolnych. W rytmach tanecznych "Wiolinki"uświetniły obchody piątej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dziewczynki zaprezentowały najnowszy układ choreograficzny "Sto uśmiechów na minutę", który został nagrodzony gromkimi brawami.

Beata Hałas

INWAZJA TRENDÓW

      Nowości atakują nas ze wszystkich stron. Wpuśćmy je do swoich domów.     Na sezon wiosenno-letni najlepiej nadają się kontrastowe zestawienia kolorów, np. czerwony i żółty, ciemny róż i zieleń.                                                                                      

Oto najpopularniejsze zestawy:

- zwykła koszulka bez nadruku, sportowa bluza i rybaczki,

- spódnica do kolan, bluzka na guziki, tęczowa arafatka i pasek w kolorze butów.

Można ubrać też zwyczajną sukienkę bez specjalnych dodatków. Odradzam ubieranie beżu, ponieważ jest to zbyt monotonny kolor. dalej...

Magdalena Bartkiewicz, I a

Szóstoklasiści odkrywali tajemnice Wszechświata w Piwnicach koło Torunia

  więcej zdjęć...

 23 kwietnia, kiedy gimnazjaliści zmagali się z trudami egzaminu humanistycznego, uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej wraz z opiekunami (paniami Renatą Śliwą, Anną Osak i Agnieszką Wojną) wyjechali do Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Spotkanie z astronomią zorganizowane było w ramach IX Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Mieliśmy możliwość zobaczenia największego teleskopu optycznego w Polsce
o średnicy 90 cm, podejścia do potężnego 32- metrowego radioteleskopu, podziwiania zabytkowego astrografu Drapera, który zapoczątkował astrofizykę i przyczynił się do największych odkryć XX stulecia oraz wysłuchania naukowców w jaki sposób odczytują oni tajemnice Wszechświata. Dodatkowych wrażeń, oprócz tych „pozaziemskich” dostarczyła wszystkim przepiękna natura otaczająca Centrum Astronomii.

Takiej lekcji fizyki na pewno nie da się zapomnieć.

 Agnieszka Wojna

IV GMINNY KONKURS POD HASŁEM

„Żyj zdrowo i bezpiecznie”

 Jako szkoła promująca zdrowie chcieliśmy zaprosić społeczność Waszego gimnazjum do udziału w czwartej edycji konkursu pod hasłem „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Odbędzie się on 21 maja 2009r. o godzinie 900 w hali sportowej Zespołu Szkół w Dobrczu.

Tego typu imprezy organizujemy w naszej szkole do wielu lat. W ubiegłym roku szkolnym do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy  uczniów szkół podstawowych z całej  gminy Dobrcz. Szkoły gimnazjalne będą rywalizowały ze sobą już po raz drugi.

Organizacja tego konkursu to nasz sposób na propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Jak co roku nasze działania wspiera Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Dobrczu.

REGULAMIN KONKURSU

„Żyj zdrowo i bezpiecznie”

 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum z gminy Dobrcz.
 2. Celem konkursu jest profilaktyka uzależnień, popularyzacja zdrowego stylu życia oraz bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym.
 3. Każda szkoła zgłasza 2 drużyny, każda z nich powinna składać się z trzech  uczniów, którzy będą brali udział w konkurencjach wiedzowych i sportowych.
 4. Uczestnicy mogą być wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych. W załączeniu przesyłamy test eliminacji wstępnych.
 5. Szkoła biorąca udział w konkursie zgłasza imienną listę uczestników w terminie do 11 maja 2009r. na adres:

Zespół Szkół w Dobrczu

ul. Długa 33

86-022 Dobrcz

 

6.      Dla uczniów biorących udział w konkursie przewidziane są cenne nagrody.

 1. Konkurencje wiedzowe obejmować będą treści z załączonych materiałów + kodeks drogowy, w szczególności:

    §      żywność i żywienie (np. składniki niezbędne dla organizmu i ich właściwości, piramida zdrowia),

§      rozpoznawanie znaków i znajomość przepisów drogowych,

§      pierwsza pomoc (np. postępowanie przy zranieniach, omdleniach, ukąszeniach, itp.),

§      bezpieczne spędzanie wolnego czasu (np. zasady obowiązujące w lesie, nad wodą, w górach),

§      profilaktyka uzależnień, anoreksja i bulimia.

 1. Każdej drużynie może towarzyszyć grupa kibiców (około 10 uczniów).

 Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej zabawy.

 

 

Wyprawa klasy V do Borówna

więcej zdjęć...

         W piątek 24 kwietnia klasa V udała się na pieszą wycieczkę do Borówna. Pod dowództwem p. Roberta Mądrego i p. Renaty Śliwy wędrowało 21 osób.

Celem tej kilkugodzinnej wyprawy było nabycie umiejętności rozpoznawania drzew iglastych w terenie. W radosnych nastrojach, z uśmiechami na twarzach dzieci spacerowały po lesie, rozpoznawały w przydrożnych rowach przeróżne rośliny. Korzystaliśmy przy tym z poradników, które dostarczyła nam p. Agnieszka Wojna. Ona też przygotowała karty pracy dla każdego oraz zadania dla grup. Dzieciaki świetnie się bawiąc,  ( bo śmiechu i dowcipów przy tym było mnóstwo) z łatwością wykonały ćwiczenia.

Po smacznym pikniku na łonie natury, osłodzonym lodami, wróciliśmy około godziny 12.30 do szkoły. Przyjemnie było spędzić dzień na lekcji przyrody w terenie.

                                                                            Renata Śliwa

23 KWIETNIA - SPRAWDZIAN KLASY III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    więcej zdjęć...

Dzień Ziemi

         Święto „życia i piękna Ziemi” liczy sobie już ponad 30 lat. Jako pierwsi sprzeciw przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego zgłosili Amerykanie. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia w ponad 140 krajach świata i mobilizuje do działania nawet 200 mln osób.

 W Polsce w ramach tego święta rozdawane są sadzonki drzew i ekologiczne torby na zakupy, zbierana jest makulatura, szkło i elektrośmieci. dalej...

Natalia Łata, IIIb

Na szczęście już po wszystkim…

24 kwietnia gimnazjaliści pisali ostatnią część egzaminów - z języka angielskiego.

Wielu uczniów nie odczuwało już takiego stresu jak przy pisaniu poprzednich części egzaminu. Można jednak powiedzieć, że część próbna była w pewnym stopniu łatwiejsza. Egzamin sprawił wiele niespodzianek. Odpowiedzi nie były całkowicie jasne. Jestem ciekawy, czy wyniki wpłyną w jakiś sposób na rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych.

Na razie nie ma się co zamartwiać. Możemy cieszyć się, że to na szczęście koniec.  Teraz pozostaje już tylko czekać na wyniki końcowe.

Krzysztof Migocki, kl. III a

Druga część zmagań…

 Dnia 23 kwietnia 2009r. trzeciogimnazjaliści pisali matematyczno-przyrodniczą część egzaminu.

Właśnie tę część egzaminu uczniowie uważają za najtrudniejszą ze względu na ogrom materiału, który należy przyswoić, aby być zadowolonym z wyniku końcowego. Niestety uczniowie często wychodzili z sali ze spuszczonymi głowami, co mogło świadczyć, że nie poszło im zbyt dobrze. Rzeczywiście w tym roku test nie był łatwy. dalej...

Michał Migocki, kl. III a

Egzaminy klas III

Na początek prezentujemy wywiad z uczniem klasy trzeciej przed egzaminem.

- Jak się czujesz przed egzaminem?

- Staram się myśleć pozytywnie, ale stres daje się we znaki. W końcu od wyniku zależy moja przyszłość.

- Czy przygotowujesz się do testu?

- Tak. Staram się codziennie powtarzać sobie najważniejsze informacje z gimnazjum. Trochę tego dużo.

- Jaka jest Twoja recepta na stres?

- Głównie sport. Razem z kolegami chodzimy grać w piłkę nożną. Myślę, że to pomaga.

- Jaką radę dałbyś Twoim rówieśnikom?

-  Nie można za bardzo przejmować się testem. Nerwy tylko wszystko pogorszą. Polecam po wypełnieniu testu kilkakrotnie sprawdzić, co w nim napisałeś. dalej...

Paweł Brążkiewicz, II b

 

 

 

22-24 KWIETNIA  TO CZAS EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH

TRZYMAMY KCIUKI ZA TRZECIOKLASISTÓW I ŻYCZYMY POWODZENIA

więcej zdjęć...

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, jest obchodzony Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. 

Dziadek  Kacpra Dolaty - jednego z członków naszego Koła Dziennikarskiego, pan Zbigniew Kowalski (znany zapewne jako lekarz weterynarii z Dobrcza) udostępnił nam materiały dotyczące swojego dziadka, który w 1939 roku został wywieziony do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Oto one:

 

  więcej...

„Easter Card”

W dniach 29.03.2009r. – 08.04.2009r. odbył się w naszej szkole konkurs z języka angielskiego pt.: „Easter Card”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-IV Szkoły  Podstawowej.

Celem konkursu było:

 • poszerzenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim 
 • zachęcenie uczniów do eksponowania swoich umiejętności,
 • zachęcenie uczniów do pogłębiania swojej wiedzy – zapoznanie się ze sposobem wypisywanie kartek świątecznych w j. angielskim

Wyniki konkursu ogłoszone zostały 8 marca podczas apelu. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy IVa Wiktoria Dutkiewicz, drugie miejsce zajęła Adrianna Grześkowiak – klasa Via, a trzecie miejsce otrzymała uczennica klasy IVb - Weronika Kopańska.

Patrycja Boniak

Wywiad z panią Iwoną Nadolną

-Jak czuje się Pani w naszej szkole?

 - Czuję się świetnie! Bardzo miła atmosfera, wszyscy są do mnie bardzo przyjaźnie nastawieni.

 - Jak długo jest Pani nauczycielką?

 - Uczę już czwarty rok. Poprzednio uczyłam w pobliskich szkołach w Niewieścienie, Serocku i Bydgoszczy. Ponad dwa lata pracowałam w szkole podstawowej i w gimnazjum w Karnkowie.

 - Jakie ma Pani zdanie o uczniach? dalej...

Z naszą nową polonistką rozmawiał  Paweł Brążkiewicz, kl. II b

KONKURS EKOLOGICZNY IM. MIROSŁAWY DUSZYŃSKIEJ

 

więcej zdjęć...

KONKURS EKOLOGICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW

7 kwietnia 2009 r. zorganizowano siódmą edycję „Konkursu ekologicznego im. M. Duszyńskiej”. Naszym gościem był pomysłodawca tej imprezy, mąż tragicznie zmarłej nauczycielki przyrody – pani Mirosławy Duszyńskiej.

 Całość prowadziły panie dyrektor Zinaida Ignaczak i Aleksandra Bazylczuk, pytania uczestnikom zadawała pani Wyrzykowska, ekspertami były panie: Barbara Migocka i Agnieszka Wojna, punkty pomagał liczyć Wojtek Mamys, pokaz multimedialny prezentowała Agnieszka Dzięgiel, czas odmierzał pan Modry, a pani Olszewska i pan Rywolt czuwali nad odpowiedziami widowni. Hostessami były: Angelika Bachurzyńska i Anna Gorzycka. dalej...

Agnieszka Nowogorska i Marta Wrzesińska kl. Ia

KONKURS EKOLOGICZNY im. pani Mirosławy Duszyńskiej

Siódmego kwietnia, w naszej szkole, odbył się konkurs imienia pani Mirosławy Duszyńskiej.  Prowadzącymi konkursy były panie Violetta Wyrzykowska oraz pani Agnieszka Wojna. Naszą obecnością zaszczycił nas również pan Duszyński. To właśnie on co roku uszczęśliwia naszych zwycięzców, sponsorując cenne nagrody, m.in. rowery czy aparaty fotograficzne. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwali eksperci: panie Barbara Migocka, Violetta Wyrzykowska oraz Agnieszka Dolna (na zmianę, w zależności od potrzeb konkursu) oraz uczeń Wojciech Mamys.

            W szkole podstawowej udział w konkursie brało udział dziesięcioro uczniów. Składał się on z 3 rund. Pierwsza polegała na odpowiedzeniu poprawnie na dwa pytania. dalej...

Wojciech Mamys, kl. III a

 

Gminne i powiatowe zawody w piłce nożnej dziewcząt szkół gimnazjalnych.

              Dnia  2 kwietnia 2009 roku dziewczęca drużyna z gimnazjum w Dobrczu wybrała się na mecz piłki nożnej do Kotomierza. Zespół z Dobrcza reprezentowały:  Agnieszka Szmudanowska, Oliwia Bartknecht, Paulina Gąsior, Karolina Gąsior, Hanna Musolf, Ewelina Piątkowska, Marta Szulc, Marta Sobolewska, Joanna Dombek, Sara Weselska, Julita Remblewska, Aleksandra Piwowarczyk  i  Monika Pancek. Opiekunem grupy był Paweł Michałowski.    

  Dziewczęta z Dobrcza spotkanie z Kotomierzem rozpoczęły od mocnego uderzenia, bo już w 30 sekundzie meczu Oliwia Bartknecht  strzeliła gospodarzom gola. Wynik na 2- 0 dla Dobrcza  podwyższyła Sara Weselska ,strzelając gola bezpośrednio z rzutu rożnego.  W meczu tym więcej bramek nie padło i zakończył się wynikiem 2-0 dla Dobrcza.  Dzięki temu zwycięstwu nasze dziewczyny uzyskały prawo do reprezentowania gminy Dobrcz w powiatowych zawodach w Solcu Kujawskim, które odbyły się dzień później.      Na powiecie w turnieju udział wzięło 7 drużyn : Solec Kujawski, Brzoza Bydgoska,  Dąbrowa Chełmińska, Wojnowo, Koronowo, Osielsko i Dobrcz.     Drużyny rywalizowały w dwóch grupach. Dziewczęta z Dobrcza trafiły do grupy składającej się z czterech zespołów. Tu padły następujące wyniki:        

 Brzoza Bydg.- Dobrcz  3-0                      

Koronowo- Wojnowo  1-0                 

Dobrcz-  Wojnowo  0-0            

Koronowo- Brzoza Bydg.  0-3      

Dobrcz- Koronowo  0-0                         

Wojnowo- Brzoza Bydg.  1-2                  

 Niestety dwa remisy wywalczone przez dziewczyny z Dobrcza nie wystarczyły by wyjść z grupy ( awans uzyskały dwie najlepsze ekipy).                                                                                     

    Tabela końcowa gr.A:

Drużyna

Mecze

Duże pkt.

Bramki

Brzoza Bydgoska

   3

     9

8-1

Koronowo

   3

     4

1-3

Dobrcz

   3

     2

0-3

Wojnowo

   3

     1

1-3

    Turniej w Solcu Kujawskim wygrały dziewczęta z Brzozy Bydgoskiej , nasza drużyna w końcowym rozrachunku uzyskała 5 miejsce. Naszym dziewczętom gratulujemy ogromnej woli walki i dobrego poziomu gry jaki zaprezentowały w powiatowych zawodach.

 

                                                                                 Opracował: Paweł Michałowski

 

 

KONKURS MATEMATYCZNY W OSIELSKU

Dnia 7 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Osielsku odbył się konkurs z zagadnień z fizyki, matematyki i chemii. Razem z koleżankami miałam przyjemność wziąć w nim udział. Towarzyszyły mi Monika Pancek z klasy Ia, Paulina Gąsior z Ib oraz Magda Goryńska z klasy IIc. Byłyśmy przygotowane na to, że poziom konkursu będzie bardzo wysoki. No i faktycznie, taki był. Na miarę naszych możliwości próbowałyśmy rozwiązać wszystkie zadania. Niestety, większość z nich była za trudna. Mimo tego, ja i moje koleżanki cieszymy się, że miałyśmy możliwość zmierzenia się w takim konkursie z uczniami z innych szkół. To na pewno zmobilizuje nas do pogłębiania swojej wiedzy i dążenia do osiągania sukcesów w innych tego typu konkursach.

                                                                                                                                             Alicja Hałas, kl. IIa

 

Ku pamięci…

Dnia 6.04.09r. mieliśmy okazję w naszej szkole uczcić czwartą już rocznicę śmierci papieża Polaka Jana Pawła II. Ze względu na wagę wydarzenia, zostało ono uświetnione krótkim przedstawieniem, przybliżającym nas do osoby Karola Wojtyły. Przygotowaniem inscenizacji, jak co roku, zajęły się nauczycielki religii - panie Barbara Migocka i Elżbieta Tobolewska. Podziękować oczywiście musimy także uczniom gimnazjum i podstawówki, którzy brali udział w przedstawieniu.

                                                                                    Michał Migocki, kl. IIIa

Ojcze Święty                       

           Dlaczego słuchamy Cię dopiero teraz…?

        W całej Polsce obchodzono czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II.

W wielu miejscach organizowane były koncerty, wystawy, spektakle. My uczciliśmy pamięć naszego papieża apelem Jasnogórskim, który odbył się 2.04.09 r. o godz. 21.00, w kościele parafialnym w Dobrczu.

Młodzież gimnazjum i uczniowie szkoły podstawowej przedstawili inscenizację przypominającą naukę Ojca św. Nie zabrakło w niej słów skierowanych do ludzi młodych, rodziców, nauczycieli.

Ze względu na sprawdzian uczniów klas szóstych, w szkole uroczysty apel poświęcony papieżowi odbył się dopiero w poniedziałek 6.04.09 r.

Dzieci i młodzież w skupieniu wysłuchali słów swoich koleżanek i kolegów, którzy nieco w sposób humorystyczny pokazali z jakimi problemami spotyka się dzisiejsza rodzina, uczniowie i jak ważny był dla naszego papieża każdy człowiek.

 I chociaż Jana Pawła II nie ma już wśród nas , wszyscy  szanujemy Go, podziwiamy.

Ciągle jednak poszukujemy w sobie odpowiedzi na pytanie :

„Dlaczego słuchamy Cię dopiero teraz?

Gdy drzwi zamknięte

Gdy plecy zgarbione schowane za ciężarem

Gdy już nie wrócisz

Gdy już nic nie powiesz

Dlaczego?

Barbara Migocka

więcej zdjęć...

Pielgrzymka III klas gimnazjum do Częstochowy

W dniach 03- 04.04.2009 r. odbyła się pielgrzymka uczniów III klas gimnazjum na Jasną Górę.

Intencje, z jakimi jechaliśmy do Częstochowy to : pomyślne zdanie egzaminu gimnazjalnego , mądry wybór szkoły ponadgimnazjalnej oraz  zdrowie i zgodę w naszych rodzinach.

Pielgrzymka ta wymagała od uczestników dużej odporności fizycznej i psychicznej, ponieważ trasę Bydgoszcz- Częstochowa pokonujemy pociągiem,  w godzinach nocnych. Od wczesnych godzin rannych byliśmy już u stóp Matki Bożej  Częstochowskiej, uczestnicząc we Mszy św. i powierzając swoje intencje.

      Podczas spotkania z przewodnikiem młodzież miała możliwość zapoznania się z historią klasztoru, obejrzenia zbiorów w Sali Rycerskiej , Papieskiej oraz zobaczenia przepięknych eksponatów w Skarbcu.

Tradycją naszej pielgrzymki jest również odprawienie przez nas drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach.

    Pomimo uciążliwości podróży 37 uczniów gimnazjum zdecydowało się wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce.

Opiekę nad uczniami sprawowały: J. Pytlewicz, B.Migocka, A. Biernacka, M. Rywolt, V.Wyrzykowska, E.Bizoń, A. Osak i R. Mądry.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że aby zdać dobrze egzamin, nie wystarczy modlitwa i trud pielgrzymki, dlatego warto wykorzystać jeszcze dni, które zostały i przypomnieć sobie najważniejsze treści.

                               Wszyscy trzymamy kciuki za naszych trzecioklasistów!!!

Barbara Migocka

   

więcej zdjęć...

 

Wywiad z Łukaszem Tobolewskim na temat sprawdzianu po 6 klasie

 C.M. – Cześć Łukasz, mogę przeprowadzić z Tobą krótki wywiad?

Ł.T. –Oczywiście, pytaj.

C.M. - Jak się czujesz po teście?

Ł.T. – Dobrze, tylko trochę się stresowałem.

C.M. - Czy szczególnie się przygotowywałeś  do tego sprawdzianu?

Ł.T .- Nie. Nie przygotowywałem się do niego.

C.M. - Czy jakieś pytanie cię zaskoczyło? dalej...

Cezary Migocki

Wywiad z Roksaną Jagos na temat sprawdzianu po 6 klasie

Dnia 2 kwietnia br. uczniowie z podstawówki pisali test.

A oto wywiad przeprowadzony  z jedną z uczennic przed testem:

-Cześć. Mogę przeprowadzić z tobą wywiad?

-Tak.

-Denerwujesz się?

-Nie.

-Jak się czujesz przed testem? dalej...

                                                                                Katarzyna Wamka

 

Już po sprawdzianie...

      

więcej zdjęć...

 

Dziś mija IV rocznica śmierci Jana Pawła II

- pamiętajmy o nim w naszych modlitwach

 

PRIMA APRILIS

     Prima aprilis po łacinie znaczy pierwszy kwietnia. Jest to dzień, w którym wszyscy robią sobie żarty i dowcipy z bliskich i znajomych. Tego dnia również w mediach pojawiają się żartobliwe informacje, np. w 1957 roku  telewizja BBC ogłosiła, że dzięki łagodnej zimie i innym skomplikowanym czynnikom, szwajcarscy rolnicy zebrali pierwsze plony spaghetti. Informacji towarzyszył materiał wideo, pokazujący uśmiechniętych farmerów zrywających makaron z drzew. W rezultacie do telewizji zadzwoniły tysiące Brytyjczyków z pytaniem, jak wyhodować spaghetti w przydomowych ogródkach. Dzieje ludzkości udowodniły, że mamy poczucie humoru, a więc podchodźmy do żartów primaaprilisowych z uśmiechem na twarzy i nie obrażajmy się, że ktoś zrobił nam jakiś dowcip.

Agnieszka Nowogorska, kl.Ia

Romantyczny konkurs humanistyczny

 Dnia 27 marca 2009r. w naszej szkole odbył się konkurs humanistyczny „Romantyzm”. Uczestnicy przeszli trudne eliminacje, w których wyłoniona została najlepsza trzynastka. Do finału przystąpiło w sumie dwanaścioro uczniów.    

Konkurs podzielony był na trzy części, w każdej z nich uczniowie odpowiadali na pytania z historii, sztuki i języka polskiego. W przerwach między etapami przygotowano kilka atrakcji. dalej...

Dawid Grześkowiak, kl. IIIa

Konkurs humanistyczny

                27 marca odbył się konkurs humanistyczny ,,Romantyzm’’. Na początku pani Dyrektor powitała gości, a byli nimi: p. Krzysztof Szala, p. Maria Jędryczka oraz p. Anna Brążkiewicz. W komisji dzielnie zliczającej  wszystkie punkty zasiadły panie Iwona Nadolna i Ewa Krawczyk. Następnie zestresowani kandydaci zajęli miejsca  w wyznaczonych ławkach. Ich apelowy strój wskazywał, że jest to dla nich bardzo ważny dzień. Gdy wszyscy uczestnicy przedstawili się, nadszedł czas na rundę pierwszą. Składała się ona z trzech etapów. W pierwszym uczniowie odpowiadali na pytania, podnosząc karteczki z odpowiednią literką. Następnym etapem były trzy pytania, a uczestnicy pisali odpowiedzi na kartkach. dalej...

Marta Wrzesińska i  Ania Antkowiak  Kl. I a

 

              Wywiad z p. Maria Jędryczką poczas konkursu humanistycznego

 Oliwia: Dzień dobry! Jestem jedną z przedstawicielek koła

dziennikarskiego. Czy może mi Pani odpowiedzieć na parę pytań związanych

z dzisiejszym konkursem humanistycznym?

P. Jędryczka: Witam! Oczywiście, słucham...

 O:Jak ocenia Pani poziom dzisiejszego konkursu?

P.J.:Bardzo wysoki, bogaty przekrój wiedzy, mimo że dotyczy jednej epoki.dalej...

  Z panią Marią Jędryczką rozmawiała: Oliwia Bartknecht, kl. Ia

 

KONKURS HUMANISTYCZNY ROMANTYZM

Finał odbył się 27 marca 2009 r.

Prowadzenie: pani dyrektor Zinaida Ignaczak.

Goście: Wójt Gminy Dobrcz – pan Krzysztof Szala,

            Prezes Towarzystwa Rozwoju Gminy Dobrcz – pani Maria Jędryczka,

            Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Brążkiewicz.

Sponsorzy: Rada Rodziców ZS w Dobrczu, Wydawnictwo OPERON, Towarzystwo Rozwoju Gminy Dobrcz.

Organizatorzy: Jolanta Kontna, Renata Śliwa, Aleksandra Kaszyńska-Łoboda, Aleksandra Trella, Aleksandra Bazylczuk.

Komisja: Iwona Nadolna, Ewa Krawczyk.

Strażnik czasu: Robert Mądry.

Stroje prezentowali: Angelika Bachurzyńska, Anna Gorzycka i Paweł Zmudzinski; w prowadzeniu pomagała Patrycja Goszczyńska (wszyscy z kl. IIc).

Utwory Adama Mickiewicza recytowali zwycięzcy konkursu recytatorskiego: Adrianna Grześkowiak i Daniel Goszczyński z kl. 6a SP oraz Oliwia Bartknecht z kl. Ia gimnazjum.

Uczestnicy: Magdalena Bartkiewicz, Oliwia Bartknecht, Agnieszka Nowogorska, Monika Pancek, Agnieszka Szmudanowska (kl. Ia), Paulina Gąsior (kl. Ib), Sandra Trepkowska (kl. IIa), Magdalena Goryńska (kl. IIc), Dawid Grześkowiak, Krzysztof Migocki, Michał Migocki (kl. IIIa), Karolina Gąsior (kl. IIIb).

Laureaci:          I miejsce         -          Michał Migocki,

                        II miejsce         -          Magdalena Goryńska,

                        III miejsce        -          Karolina Gąsior,

                        IV miejsce       -          Krzysztof Migocki       .

                                                                       Gratulujemy!

W imieniu zespołu nauczycieli przedmiotów humanistycznych

                                      Aleksandra Bazylczuk

     więcej zdjęć...

KONKURS RECYTATORSKI ROMANTYZM

Konkurs przygotowały i prowadziły: pani dyrektor Zinaida Ignaczak oraz panie: Renata Śliwa, Iwona Nadolna i Aleksandra Bazylczuk.

Uczniowie szkoły podstawowej recytowali fragmenty „Pana Tadeusza”. Laureatami zostali: Adrianna Grześkowiak i Daniel Goszczyński (oboje z kl. 6a).

Gimnazjaliści prezentowali wybrane utwory Adama Mickiewicza. W konkursie brali udział: Oliwia Bartknecht, Magdalena Bartkiewicz, Hanna Echaust, Marta Wrzesińska (kl. Ia), Sandra Trepkowska (kl. IIa), Borys Błaszczyk, Wojciech Kozak, Paulina Lengling, Katarzyna Pacer (kl. IIIc).

Laureaci:          I miejsce         -          Oliwia Bartknecht

                        II miejsce         -          Sandra Trepkowska i Magdalena Bartkiewicz 

                        III miejsce        -            Borys Błaszczyk i Paulina Lengling      

Zwycięzcy zaprezentowali swoją interpretację utworów Adama Mickiewicza podczas finału Konkursu Humanistycznego, który odbył się w piątek, 27 marca br.

                                                                                              Aleksandra Bazylczuk

KONKURS PLASTYCZNY

ILUSTRUJEMY DZIEŁA ADAMA MICKIEWICZA

 

 

Konkurs zorganizowała pani Aleksandra Kaszyńska-Łoboda.

W kategorii Dworek z Pana Tadeusza” zwyciężyli:

            I miejsce          -          Alicja Hałas ( kl. IIa),

            II miejsce         -          Natalia Łata (kl. IIIb),

            III miejsce        -          Magdalena Goryńska (kl. IIc).

Natomiast w kategorii „Świtezianka” laureatami zostali:

            I miejsce          -          Sara Weselska (kl. IIIc),

            II miejsce         -          Bartłomiej Wrzesiński (kl. IIa),

            III miejsce        -          Marta Wrzesińska (kl. Ia).

Przyznano także wyróżnienie dla Sandry Trepkowskiej za ilustrację do II części Dziadów.

Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane podczas finału Konkursu Humanistycznego Romantyzm.

                                                                                              Aleksandra Bazylczuk

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

 

 W dniach 23-25. 03. 2009 r. odbyły się rekolekcje.

Od poniedziałku do środy  klasy gimnazjalne i podstawowe uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych w kościele parafialnym w  Dobrczu. W tych dniach nie było zajęć w szkole.

 Ksiądz rekolekcjonista opowiadał nam o religii, tłumaczył ją, uczył nas się modlić i śpiewać. Oczywiście nie zabrakło nam też odrobiny humoru. dalej...

Kacper Dolata kl. Ia

Zakres materiału dla uczniów biorących udział w konkursie humanistycznym

Romantyzm

1.    Życiorysy twórców: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Aleksandra Fredry.

2.    Dzieła tych autorów

Adam Mickiewicz:

·        Pan Tadeusz

·        Pani Twardowska

·        Świtezianka

·        Świteź

·        Powrót taty

·        Lilie

·        Romantyczność

·        Stepy akermańskie

·        Do M.

·        Niepewność

·        Dziady cz.II dalej...

 

AMOR W DOBRCZU

20 marca w Zespole Szkół w Dobrczu zostało zorganizowane powitanie wiosny. Uczniowie należący do koła teatralnego, prowadzonego przez p. Agnieszkę Kawińską, postanowili najpierw śmiechem przegonić zimę, dlatego zaprezentowali przedstawienie pt. „Amor w Dobrczu”. Było naprawdę ciekawie.

 Uroczystość prowadzili Bachantka - Mołek (grana przez Anetę Paliwodę) oraz Apollo - Kamel (w tej roli Wojciech Kozak). Na scenie miała miejsce randka w ciemno z trzema zabawnymi kandydatkami: Heleną Pamelą Anderson, Afrodytą - Miss Mokrego Podkoszulka, Ateną Janką Miodek (w tych rolach kolejno: Paulina Lengling, Dorota Muskus i Hanna Musolf). Ponadto Dobrczu zagościli bogowie Olimpu: Posejdon (Marta Jadaś), Hera (Sara Weselska), Amor Gołota (Krystian Liszkiewicz), a także Pandorka – nieszczęsna uczennica gimnazjum, którą dotknęły wszystkie szkolne nieszczęścia (Dominika Ściesińska), tytani (Paweł Brążkiewicz i Szymon Sadaj), straszny diabeł z Hadesu (Hanna Echaust). Gościem specjalnym był gwiazdor, roztańczony Prometeusz Jackson (w tej roli Wojtek Kozak, który sam stworzył choreografię dla swojego występu).

Gdyby ilość uśmiechów, wywołanych wśród publiczności, udało się przełożyć na ilość wiosennego słońca, to nie o deszczu i chłodzie mówiliby nam w telewizyjnych prognozach pogody J

 opiekun koła teatralnego

Agnieszka Kawińska

więcej zdjęć...

ZIMA EMIGRUJE, WIOSNA PRZYLATUJE!!!

20 marca nasza szkoła zorganizowała powitanie wiosny. Na samym początku koło teatralne p. Agnieszki Kawińskiej zaprezentowało przedstawienie pt. ,, Amor w Dobrczu ‘’. Było naprawdę ciekawie. Pojawiła się randka w ciemno z trzema zabawnymi kandydatkami. (...)

Drugim etapem tego nadzwyczajnego dnia były tzw. ,, ŻYWE MARZANNY ‘’. Każda klasa miała za zadanie zaprezentować swoją marzannę wraz z krótką piosenką lub wierszykiem. Komisja w składzie p. Bazylczuk i p. Kawińska miały naprawdę trudne zadanie, ponieważ wszystkie klasy spisały się na medal. Zwyciężyła klasa IIc dalej...

Marta Wrzesińska i Agnieszka Nowogorska, kl. Ia

 

     więcej zdjęć...

 

„Powitanie wiosny”

            20 marca uczniowie klas młodszych przyszli do szkoły w wyjątkowo kolorowych ubrankach. Różnobarwny, radosny strój miał przybliżyć wszystkich do rozpoczynającej się pory roku. Uczniowie klas 0-3 spotkali się po to, aby swoimi piosenkami i gromkimi okrzykami zachęcić PANIĄ WIOSNĘ do większego wysiłku i bardziej skutecznego wybudzania przyrody z zimowego uśpienia. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich, recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Dużą przyjemność sprawiły wszystkim zabawy integracyjne przy muzyce. Punktem kulminacyjnym spotkania było spalenie kukły przedstawiającej odchodzącą porę roku. Pani dyrektor zadbała o to, żeby dogasającej Marzanny nie uniósł wiatr. Ognisko zostało starannie ugaszone wodą.Już niczego więcej nie mogliśmy zrobić, aby przyspieszyć nadejście ciepłych dni. Teraz możemy jedynie cierpliwie czekać... J

nauczyciele klas 0-III

 

więcej zdjęć...

 

Turniej piłki halowej w Karolewie

 Dnia 19 marca w Karolewie odbył się międzyszkolny turniej piłki halowej.  W zawodach wzięło udział 5 zespołów :  Dobrcz, Kotomierz, Wudzyn, Pruszcz, Karolewo.

Dobrcz wystąpił w składzie: Damian Niemczyk, Fabian Januszkiewicz, Artur Dudek, Bartłomiej Walkowski, Bartosz Kuligowski, Paweł Brążkiewicz, Arkadiusz Cieśla i Wojciech Drobienko.  Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce. dalej...

 Paweł Brążkiewicz

 

ZWYCIĘSTWO KOSZYKAREK

Dnia 11.03 br. dziewczęta z podstawówki były

na zawodach  w koszykówkę. Wszystkie przyjechały

z uśmiechem na twarzy... Zdobyły I miejsce.

A oto wywiad przeprowadzony z jedną z zawodniczek:

-Mogę przeprowadzić z tobą wywiad?

-Oczywiście.

-Ile było drużyn?

- Razem z nami cztery.

-Czy trudno było zdobyć I miejsce? dalej...

Katarzyna Wamka

Mistrzostwo i wicemistrzostwo powiatu

w mini koszykówce.

 

 

 

             Dnia11 i 12 marca 2009 roku w Koronowie odbyły się powiatowe zawody w  mini koszykówki dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. W zawodach tych uczestniczyli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej z Dobrcza. Drużyny nasze pod opieką Roberta Mądrego i Pawła Michałowskiego zdobyły w tych zawodach mistrzostwo (dziewczęta) i wicemistrzostwo (chłopcy) powiatu.

SP Dobrcz reprezentowali:

Dziewczęta:

Bogumiła Sudoł, Adrianna Grześkowiak, Zuzanna Wojewódzka, Wiktoria Rasała, Anna Tobolewska, Daria Pruss, Żaneta Filipek, Kinga Smerlińska, Anna Tereś, Jagoda Konefał.

Chłopcy:

Łukasz Tobolewski, Daniel Goszczyński, Piotr Gorzycki, Adrian Duda, Krystian Drobienko,  Marcin Wrzesiński, Karol Andrzejewski, Tomasz Kurzawski, Łukasz Jaruszewski, Rafał Krasiński, Krzysztof Klimczak i Bartosz Kaszubowski.

Nasza drużyna za zajęcie drugiego miejsca w nagrodę otrzymała puchar vice-mistrzów powiatu, dyplom oraz srebrne medale.

  Wyniki poszczególnyh meczów(chłopców):

 Osielsko-Brzoza Bydgoska   14:7

Koronowo-Dobrcz   16:6

Osielsko-Koronowo   1:9

Dobrcz-Brzoza Bydgoska   11:8

Osielsko-Dobrcz   11:13

Brzoza Bydgoska-Koronowo   15:13

 Poziom turniej był wyrównany, nie było drużyny któraby zdobyła komplet zwycięstw.

Ostateczna kolejność zawodów w Koronowie: I m. SP Koronowo, II m. SP Dobrcz, III m. SP Osielsko, IV m. SP Brzoza Bydgoska.

                                                                   Opracował: Paweł Michałowski

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

W miniony piątek odbyły się kolejne warsztaty dziennikarskie, na których uczniowie przygotowywali się do praktycznej pracy w zawodzie dziennikarza.

 Zadaniem członków koła było stworzenie artykułu na podstawie otrzymanych informacji. Artykuł ten miał zawierać wszystkie cechy charakterystyczne dla informacji, czyli odpowiedzi na sześć głównych pytań: kto?, co?, gdzie?, jak?, dlaczego?, kiedy? Uczniowie podzieleni zostali na trzy grupy. Przedstawiciel każdej z nich wymyślił temat innej grupie. Pomysłom nie było końca. Ogólne informacje zapisane zostały na tablicy dla poszczególnych grup. Celem zadania było stworzenie obszernego artykułu posiadającego wszystkie otrzymane wcześniej informacje. Należało zachęcić czytelnika do przeczytania tekstu. Jednym z bohaterów naszych artykułów był Frodo z „Władcy Pierścieni”, sprzedający na targu laskę Gandalfa, znalezioną podczas trzeciej fazy Księżyca. Kolejnym bohaterem była Angelina Włodarczyk, nakryta trzeciego marca 2008 roku przez swojego męża w hotelu z szejkiem Aslamalahalalaktataksonem. Jak widać, bohaterowie nie muszą być prawdziwi, aby zainteresowali się nimi inni uczniowie.

 

  

                                                                                                                       

Marta Olszewska

Zwycięzcy konkursu matematycznego RACHMISTRZ

 Szkoła Podstawowa

1. Daria Prus kl VI b

2. Kamila Dudek kl VI a

3. Katarzyna Olech kl VI a

 

  Gimnazjum 

1. Patrycj Goszczyńska kl II c

2. Natalia Łata kl III b

3. Alksandra Joppek kl IIc

  

 

GRATULUJEMY !!!

Zielono mi…

Zielone stroje, zielone potrawy, zielone piwo, a nawet zielone rzeki oraz parady, tańce i zabawa – tak właśnie wygląda 17 marca w Irlandii, a to wszystko za sprawą św. Patryka – patrona tej „Zielonej Wyspy”, który właśnie wtedy obchodzi swój dzień. My nie chcieliśmy być gorsi od Irlandczyków i postanowiliśmy razem z nimi świętować ten dzień. W szkole królował oczywiście kolor zielony, który gwarantował tego dnia bezpieczeństwo w razie niezapowiedzianej kartkówki bądź odpowiedzi.(...)Pomysłodawczyniami całej imprezy były nasze anglistki – panie Katarzyna Harkot oraz Aleksandra Wilk. Mamy nadzieję, że obchody dnia św. Patryka staną się naszą szkolną tradycją i będą kultywowane również w kolejnych latach. więcej...

Natalia Łata, IIIb

- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

  

- nauka tańca irlandzkiego       

więcej zdjęć...

KONKURS PLASTYCZNY POŚWIĘCONY KAZIMIERZOWI GÓRSKIEMU 

 

    W styczniu ogłoszony został konkurs plastyczny związany z przygotowaniami szkoły do nadania imienia Kazimierza Górskiego. Tematem konkursu był portret patrona lub wydarzenie sportowe. Z całej szkoły wpłynęło 31 prac plastycznych, które podzielone zostały na dwie kategorie: portret i plakat. Przyniesione prace były różnorodne, przedstawiały samego Kazimierza Górskiego jak również sytuacje na boisku sportowym. Komisja w składzie: p. A. Kaszyńska-Łoboda i p. E. Krawczyk miała problem by wyłonić najciekawsze rysunki.

            12 marca rozdane zostały nagrody dla najlepszych w szkole podstawowej, a 17 marca w gimnazjum.

Nagrody przyznano:   

W KATEGORII PLAKAT

 

W KATEGORII PORTRET

 

 I m    Wiktorii Rasale kl. V

II m   Magdalenie Goryńskiej kl. II c

III m  Rafałowi Krasińskiemu kl. V

 I m    Alicji Hałas  kl. II a

II m   Mateuszowi Englingowi kl. V

III m  Sarze Weselskiej  kl. III c

III m  Kindze Smerlińskiej  kl. VI b

Wyróżnienie otrzymała uczennica klasy III Aleksandra Engling.

     Ewa Krawczyk

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    więcej zdjęć...

            17 marca odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Kolejny raz przyjęliśmy do biblioteki szkolnej najmłodszych uczniów naszej szkoły. Uroczystość zorganizowana została w Sali obok biblioteki.

            Tego dnia, o godz. 9.00 w odświętnie przystrojonej czytelni dla zaproszonych gości: p. dyr. Z. Ignaczak, wychowawczyni p. J. Stawskiej i pierwszoklasistów, z programem artystycznym wystąpił zespół biblioteczny (uczennice kl. VI a). Natomiast uczniowie kl. I opowiadali o poszanowaniu książek i rozwiązywali zagadki dotyczące popularnych bajek. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w uroczystości, a na koniec złożyły przyrzeczenie, po czym nastąpiło pasowanie wielką księgą na czytelnika.

            Uroczystość zakończyła się rozdaniem słodkiego poczęstunku, pamiątkowych dyplomów i upominków.

                                                                                      Ewa Krawczyk

 

Mistrzostwo i wicemistrzostwo powiatu w minikoszykówce.

             Dnia11 i 12 marca 2009 roku w Koronowie odbyły się powiatowe zawody w  mini koszykówki dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. W zawodach tych uczestniczyli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej z Dobrcza. Drużyny nasze pod opieką Roberta Mądrego i Pawła Michałowskiego zdobyły w tych zawodach mistrzostwo (dziewczęta) i wicemistrzostwo (chłopcy) powiatu.

SP Dobrcz reprezentowali:

Dziewczęta:

Bogumiła Sudoł, Adrianna Grześkowiak, Zuzanna Wojewódzka, Wiktoria Rasała, Anna Tobolewska, Daria Pruss, Żaneta Filipek, Kinga Smerlińska, Anna Tereś, Jagoda Konefał.

Chłopcy:

Łukasz Tobolewski, Daniel Goszczyński, Piotr Gorzycki, Adrian Duda, Krystian Drobienko,  Marcin Wrzesiński, Karol Andrzejewski, Tomasz Kurzawski, Łukasz Jaruszewski, Rafał Krasiński, Krzysztof Klimczak i Bartosz Kaszubowski.

Nasza drużyna za zajęcie drugiego miejsca w nagrodę otrzymała puchar vice-mistrzów powiatu, dyplom oraz srebrne medale.

  Wyniki poszczególnyh meczów(chłopców):

Osielsko-Brzoza Bydgoska   14:7

Koronowo-Dobrcz   16:6

Osielsko-Koronowo   1:9

Dobrcz-Brzoza Bydgoska   11:8

Osielsko-Dobrcz   11:13

Brzoza Bydgoska-Koronowo   15:13

 

Poziom turniej był wyrównany, nie było drużyny któraby zdobyła komplet zwycięstw.

Ostateczna kolejność zawodów w Koronowie: I m. SP Koronowo, II m. SP Dobrcz, III m. SP Osielsko, IV m. SP Brzoza Bydgoska.

  

                                                                   Opracował: Paweł Michałowski

Szkoła Podstawowa z Dobrcza mistrzem Gminy w mini koszykówce!

 Dnia 07.03.2009 r. w hali sportowej w Dobrczu rozegrano turniej o mistrzostwo Gminy Dobrcz w mini koszykówce dziewcząt i chłopców.

Bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa z Dobrcza, która wywalczyła puchary i możliwość reprezentowania gminy w zawodach powiatowych w Koronowie (11.03-dziewczęta, 12.03-chłopcy).

Drużynę dziewcząt reprezentowały:

B.Sudoł,  A.Grześkowiak, Z.Wojewódzka, A.Tobolewska, W.Rasała, D.Pruss,

Ż.Filipek, J.Konefał, K.Smerlińska, A.Tereś.

 Reprezentacja chłopców:

Ł.Tobolewski, K.Drobienko, K.Andrzejewski, A.Duda, .P.Gorzycki, D.Borowicz, M.Wrzesiński, T.Kurzawski, D.Goszczyński, Ł.Jaruszewski, R.Krasiński, K.Klimczak.

Opiekunami reprezentacji SP Dobrcz są: P.Michałowski i Robert Mądry.

 W turnieju udział wzięły: SP Kotomierz, SP Dobrcz, SP Wudzyn, SP Strzelce Górne.

 Wynik meczu dziewcząt:

Dobrcz-Wudzyn  48-12

 Wyniki meczów chłopców:

Dobrcz-Wudzyn  49-2

Strzelce-Kotomierz  54-21

Kotomierz-Wudzyn  23-8

Dobrcz-Kotomierz  50-20

Strzelce-Wudzyn  45-14

Dobrcz- Strzelce 26-13

 Naszym drużynom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach powiatowych!!!

 P.Michałowski

Dzień Teściowej!!

Teściowa często bywa bohaterką różnych dowcipów, np.

Mężczyzna słyszy dzwonek. Otwiera drzwi, widzi teściową i mówi:

- O, mamusia! A mamusia na długo?

- Na tak długo, aż wam się nie znudzę.

- To mamusia nawet nie wejdzie?

Relacje między teściową a zięciem czy synową są idealnym tematem do tworzenia kawałów i filmów komediowych. dalej...

       CZYTELNICZY KONKURS WALENTYNKOWY

  

 Przed feriami, 13 lutego odbył się w bibliotece szkolnej czytelniczy konkurs walentynkowy, w którym udział wzięło 15 uczniów. Celem konkursu była popularyzacja literatury pięknej, znajomość utworów i bohaterów literackich oraz możliwość wykazania się swoją wiedzą czytelniczą.Za prawidłowo rozwiązany test można było uzyskać 30 pkt. Pięć osób z największą ilością punktów otrzymało nagrody:

      1.    A. Goryńska III a                   - 24 pkt

2.    P. Andrykowski III a             - 22 pkt

3.    P. Krzak III b                         - 21 pkt

3.   H. Musolf III c                       - 21 pkt

3.   P. Zmudziński II b                  - 21 pkt

Natomiast reszta uczestników otrzymała nagrody pocieszenia. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały p. E. Krawczyk i A. Murawka.

                                           GRATULUJEMY !

                                                                                              E. Krawczyk

 

 

Informacja dla uczestników konkursu humanistycznego ROMANTYZM

Fragmenty „Pana Tadeusza”, które koniecznie trzeba przeczytać:

Ks. I – wersy 1-72 oraz 268-489

Ks. II – wersy 129-386

Ks. IV – wersy 660-700, 874-923, 976-1002

Ks. VIII – wersy 417-531

Ks. X – wersy 448-902

Ks. XII – wersy 417-531

                                Miłej lektury! Pozdrawiam

 - Aleksandra Bazylczuk

„Bal karnawałowy”

            Ostatni dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych upłynął uczniom klas młodszych przy wesołych zabawach. Wspólny bal dla swoich wychowanków zorganizowały panie z kl. 0 i I. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od poloneza. Uczniowie klasy I zaprezentowali kilka figur tanecznych do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”. Po uroczystym otwarciu balu na parkiet wyszły wszystkie księżniczki, damy dworu i wróżki oraz wojownicy, rycerze, kapitanowie i piraci. Dzieci przygotowały piękne kostiumy, które pozwoliły im wcielić się w role popularnych postaci bajkowych. Dużo radości sprawiły wszystkim zabawy i tańce integracyjne. W czasie przerw tanecznych dzieci objadały się pysznościami przygotowanymi przez rodziców. Radosne uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o tym, że zabawa była udana! J

E. Bizoń  J. Stawska

więcej zdjęć...

POCZTA WALENTYNKOWA W GIMNAZJUM

więcej zdjęć...

Wywiad z Panem Krzysztofem Szalą – Wójtem Gminy Dobrcz

Marta i Agnieszka: Co Pan sądzi o wyborze Kazimierza Górskiego na patrona naszej szkoły?

Krzysztof  Szala: Myślę, że jest to bardzo znana osobistość w Polsce i jest to dobry wybór, tym bardziej, że gmina nasza ma wysokie osiągnięcia w sporcie. Ostatnio na olimpiadzie zajęliśmy drugie miejsce. Poza tym Urząd Gminy Dobrcz kładzie nacisk na sport masowy. Myślę, że szkoła w Dobrczu, która miałaby imię Kazimierza Górskiego, byłaby taką szkołą o charakterze sportowym, co przyciągałoby tutaj osoby uzdolnione.

M. i A.: Czy według Pana organizowanie dnia patrona jest dobrym pomysłem? dalej...

Z Panem Krzysztofem Szalą

rozmawiały: Marta Wrzesińska i Agnieszka Nowogorska, kl.Ia    

Wywiad przeprowadzony z panem Mariuszem Modrym - nauczycielem wychowania fizycznego

 

- Czy jest pan zadowolony z przebiegu rozgrywek?

- Jestem bardzo zadowolony z turnieju, jak również z gry oraz kibicowania. Gra była na bardzo wysokim poziomie. Młodzież przez całe zawody świetnie się bawiła.

- Czy według pana wszystko przebiegło poprawnie?

- Tak, wszystko przebiegło zgodnie z planem.

- Jaką drużynę lub zawodników wyróżniłby Pan? dalej...

                                                                                                                                                                                           Katarzyna Wamka, kl. Ia

Turniej im. Kazimierza Górskiego

            W piątek 13 lutego w Zespole Szkół w Dobrczu odbył się turniej piłki nożnej, w którym zmagały się drużyny reprezentujące klasy 4-6 szkoły podstawowej.

 Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Dobrcz - pan Krzysztof Szala. Pan Wójt ufundował także puchar dla zwycięskiej drużyny. Nagrodę zdobyli uczniowie z klasy 6a, którzy otrzymali również piłki do gry. Drugie miejsce i Puchar  Dyrektora Szkoły wywalczyła klasa VIb, natomiast Puchar Prezesa GLKS za zajęcie trzeciego miejsca otrzymała klasa 5. Puchary wręczali zwycięzcom: pan wójt Krzysztof Szala, pani dyrektor Zinaida Ignaczak oraz pan Marek Ciesielski. Najlepszym strzelcem okazał się Łukasz Jaruszewski, a bramkarzem Szymon Gawron – obaj z klasy 5.

            Grającym drużynom kibicowali uczniowie z poszczególnych klas, którzy świetnie się przy tym bawili. W czasie przerw dodatkową atrakcją był konkurs wiedzy na temat Kazimierza Górskiego. Prawdziwymi znawcami życia przyszłego patrona ZS w Dobrczu zostali: Krzysztof Klimczak i Przemysław Zwara. Uczniowie mogli również obejrzeć występ grupy tanecznej pani Aleksandry Wilk.

                                                                                                 Renata Śliwa

więcej zdjęć...

W walce o puchar Wójta – turniej im. Kazimierza Górskiego

                        13 lutego, w piątek, uczniowie szkoły podstawowej brali udział w międzyklasowych zmaganiach w wielkim turnieju halowej piłki nożnej. Uroczystego otwarcia dokonał honorowy gość i zarazem sponsor nagrody głównej – Wójt Gminy Dobrcz-pan Krzysztof Szala. Potem rozpoczęły się pierwsze mecze. Aby rozrywki nie zabrakło również tym, którzy obserwowali je z widowni, zorganizowano konkurs na najlepiej kibicującą klasę. Dzięki temu cala hala „tonęła” w barwach narodowych – biało-czerwone stroje, wymalowane twarze i mnóstwo flag. Nie brakowało również  gromkich okrzyków i plakatów z hasłami zagrzewającymi graczy do walki. W wir zabawy dali się porwać także niektórzy nauczyciele. Pan Strzyżewski w zabawnym przebraniu do ostatnich chwil dopingował swoją klasę 4b. dalej...

Natalia Łata, III b

 

Wywiad z didżejami grającymi podczas turnieju międzyklasowego

 im. Kazimierza Górskiego

M.W.: Jak podobały Wam się turnieje i panująca na nich atmosfera?

Arek: Bardzo mi się wszystko podobało. Kibice świetnie się spisali, na trybunach była  feta,  zawodnicy także nie zawiedli, pokazując swoje umiejętności.

Bartek: Moim zdaniem, atmosfera turnieju była pierwsza klasa. Kibice doskonale sprawdzili się w swojej roli . Wszystkie mecze były na wysokim poziomie , co podkreślało wagę turnieju.

M.W.: Czy mieliście swoich faworytów w tych obu turniejach?

Bartek: Od początku byłem wierny klasie IIa podczas turnieju gimnazjalistów… Szkoda, że się nie udało. A w podstawówce moim faworytem była klasa 6a, no i tu trafiłem.

Arek: W turnieju gimnazjalistów kibicowałem „Starszym Panom”(uśmiech) …ale jakże sprawnym, czyli drużynie nauczycieli. W finale pokazali, że zawsze trzeba walczyć do końca. To mi się podobało. W podstawówce natomiast kciuki trzymałem za klasę piątą. Niestety,  nie wyszło.  Zero trafionych. dalej...

Z Bartłomiejem Wrzesińskim i  Arkadiuszem Podemskim   rozmawiała Marta Wrzesińska, kl.Ia

  

Turniej w piłkę nożną halową im. Kazimierza Górskiego – 11.02.09

 

Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Dobrcz mgr inż. Krzysztof Szala. Organizatorami turnieju byli: p. Dyrektor Zinaida Ignaczak,  P. Michałowski oraz M. Modry. W turnieju wzięły udział reprezentacje wszystkich klas gimnazjalnych oraz zespół nauczycieli, którego wyniki nie były wliczane do klasyfikacji końcowej.

Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja klasy III a, która otrzymała puchar ufundowany przez Wójta Gminy Dobrcz. Drugie miejsce i puchar Dyrektora Szkoły w Dobrczu przypadł reprezentacji klasy III b. Natomiast trzecie miejsce i puchar ufundowany przez prezesa GLKS- u wywalczyła klas II c. Świetną atmosferę stworzyli kibice, głośno i w efektowany sposób wspierając swoich zawodników.

Na koniec turnieju jury wybrało klasę, która otrzymała miano najlepszego kibica turnieju. Została nią klasa II c. W trakcie trwania zawodów odbywały się liczne konkursy sportowe i wiedzowe o Kazimierzu Górskim.

Zawodnikom i kibicom serdecznie gratulujemy.

Paweł Michałowski

 

    

więcej zdjęć...

KONKURS WALENTYNKOWY

 10.02.2009 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu walentynkowego dla Gimnazjum. Zadaniem uczniów było przygotowanie oryginalnej Walentynki po angielsku. Jury, w składzie Aleksandra Wilk, Katarzyna Harkot i Patrycja Szymańska jednogłośnie zdecydowały, że pierwsze miejsce należy się Marcie Piwowarczyk z klasy IB. Pozostałym uczestniczkom tj. Magdalenie Czerniak IB, Marii Skibie IB, Marcie Wrzesińskiej IA, Monice Pancek IA, Hannie Euchast IA oraz Anecie Majewskiej IIIA serdecznie gratulujemy wyróżnień i dziękujemy za udział w konkursieJ

                                                                                                                       Aleksandra Wilk

     

Zespół Szkół w Dobrczu przygotowuje się do nadania imienia Kazimierza Górskiego.

 9 lutego br. podczas zebrania z rodzicami powstał komitet organizacyjny ds. nadania imienia, w którego skład weszli: dyrektor szkoły pani Zinaida Ignaczak, Aleksandra Bazylczuk, Ewa Krawczyk, Paweł Michałowski, Anna Brążkiewicz, Monika Błaszczyk, Adam Rasała i Dariusz Dutkiewicz. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie komitetu 2 marca.

Nad turniejami poprzedzającymi nadanie imienia patronat objął Wójt Gminy Dobrcz. Fundatorami głównych nagród byli: pan wójt Krzysztof Szala, pani dyrektor Zinaida Ignaczak, pan Marek Ciesielski - prezes GLKS. Sponsorami pozostałych nagród, upominków i poczęstunku dla zawodników oraz kibiców zostali: państwo Brążkiewiczowie, Dutkiewiczowie, Olechowie i Spionkowscy.

                                                                          Aleksandra Bazylczuk

 

LISTA OSÓB, KTÓRE BĘDĄ BRAŁY UDZIAŁ W FINALE KONKURSU HUMANISTYCZNEGO „ROMANTYZM”

 

Paulina Gąsior  - kl.  I b

Karolina Gąsior – kl. III b

Magdalena Bartkiewicz – kl. I a

Oliwia Bartknecht – kl. I a

Agnieszka Nowogorska – kl. I a

Monika Pancek – kl. I a

Agnieszka Szmudanowska – kl. I a

Sandra Trepkowska – kl. II a

Magdalena Goryńska – kl. II c

Agnieszka Goryńska – kl. III a

Dawid Grześkowiak – kl. III a

Michał Migocki – kl. III a

Krzysztof Migocki – kl. III a

   

OKAZALI SIĘ NAJLEPSI…

Nareszcie koniec  pierwszego semestru. Było bardzo dużo pracy. Najlepszymi uczniami z klas trzecich  okazali się :

III a

1. Wojciech Mamys- średnia  5.14

2. Malwina Malon- średnia  4.87

3.Dawid Grześkowiak- średnia  4.80

4. Arkadiusz Cieśla- średnia  4.73

5.Krzysztof Migocki- średnia  4.73                                        

6. Michał Migocki- średnia  4.73

III b

1. Monika Leśniak- średnia 5.0

2. Natalia Łata- średnia 4.93

3. Piotr Trojan- średnia 4.33

III c

1. Barbara Dzietwoj- średnia 4.80

2. Hanna Musolf- średnia 4.60

3. Paula Jurek- średnia 4.50

Serdecznie wszystkim gratulujemy wysokich wyników. Oby tak dalej! A może uda Wam się poprawić średnie w drugim semestrze?

Pierwszy semestr co prawda dobiegł końca i wydawałoby się, że nauczyciele dadzą nam trochę wytchnienia. Nic  z tego! W dalszym ciągu męczą nas kartkówkami i pracami klasowymi. Ledwo udaje nam się wytrzymać… Jest jednak światełko w tunelu. Już tylko pięć dni do upragnionych ferii!!!

                                                                                                               Krzysztof Migocki,  IIIa

KARNAWAŁOWA DYSKOTEKA GIMNAZJALISTÓW

            W czwartek 5 lutego odbyła się długo oczekiwana dyskoteka, która obfitowała w ciekawe konkursy. Misterem został Szymon Sadaj, a miss dyskoteki Jagoda Kwiatkowska. Natomiast nagrodę za najlepsze przebranie wśród dziewcząt otrzymała Dominika Redzimska, a wśród chłopców Kamil Wałdoch. Humory dopisywały wszystkim uczetnikom.

więcej zdjęć...

 

ELIMINACJE DO KONKURSU HUMANISTYCZNEGO „ROMANTYZM

W czwartek zostały przeprowadzone eliminacje do konkursu humanistycznego, który w tym roku ma być poświęcony romantyzmowi. Wszyscy gimnazjaliści odpowiadali na pytania dotyczące historii, literatury i sztuki tego okresu.  Aby przejść do kolejnego etapu, należało wiedzieć, że:

1.       powstanie, które miało miejsce w romantyzmie, to powstanie listopadowe;

2.       Adam Mickiewicz nie napisał „Balladyny” (To utwór Juliusza Słowackiego);

3.       biografii Adama Mickiewicza dotyczą lata 1798-1855;

4.       najwybitniejszym polskim malarzem romantycznym był Piotr Michałowski;

5.       polski kompozytor tworzący w romantyzmie to Fryderyk Chopin.

Pytania nie wydawały nam się trudne, szczególnie dla uczniów, którzy z przedmiotów humanistycznych mają lub chcieliby mieć oceny bardzo dobre. Niestety, na wszystkie pytania nikt nie udzielił trafnych odpowiedzi.

Oto osoby, które uzyskały najwięcej punktów:

1.       Paulina Gąsior z kl. I b

2.       Agnieszka Berdzik z kl. II b

3.       Karolina Gąsior z kl. III b

4.       Magdalena Bartkiewicz z kl. I a

5.       Oliwia Bartknecht z kl. I a

6.       Agnieszka Nowogorska  z kl. I a

7.       Monika Pancek z kl. I a

8.       Agnieszka Szmudanowska z kl. I a

9.       Maciej Brucki z kl. I b

10.   Marcin Kulaszewski z kl. I b

11.   Michał Serwa z kl. I b

12.   Mikołaj Włodarski z kl. I b

13.   Sandra Trepkowska z kl. II a

14.   Bartosz Kuligowski z kl. II b

15.   Sylwia Langowska z kl. II b

16.   Tomasz Bogusławski z kl II b

17.   Magdalena Goryńska z kl. II c

18.   Paulina Kobiela z kl. II c

19.   Wojciech Drobienko z kl. III a

20.   Agnieszka Goryńska z kl. III a

21.   Aneta Majewska z kl. III a

22.   Michał Jaworski z kl. III a

23.   Krzysztof Migocki z kl. III a

24.   Michał Migocki z kl. III a

25.   Cezary Iwanowski z kl. III b

26.   Dorota Muskus z kl. III b

27.   Borys Błaszczyk z kl. III c.

Osobom tym gratulujemy wiedzy bądź szczęścia. Tych pierwszych zapraszamy do udziału w naszym konkursie, a tym drugim radzimy grać, na przykład w toto-lotka. (Wszystkie zadania  były zamknięte, więc  zdajemy sobie sprawę z tego, iż niektórzy po prostu trafnie „strzelili”.)

Jak widać , najwięcej humanistów mamy w klasach III a oraz I a.

Biorąc jednak pod uwagę średnią punktów w poszczególnych klasach, najlepsza okazała się klasa II b, na drugim miejscu – III a, na trzecim - I a, później kolejno: I b, II c, III b, II a, III c.

W przyszłym tygodniu podamy informacje o kolejnych etapach naszego konkursu.

Przypominamy także o konkursie recytatorskim! Odbędzie się on po feriach. W tym roku recytujemy wiersze Adama Mickiewicza.

W imieniu zespołu nauczycieli przedmiotów humanistycznych

            - Aleksandra Bazylczuk

 

 

ZBIÓRKA FANTÓW NA LOTERIĘ FANTOWĄ

Od dnia 22.01.2009 r. w naszej szkole odbywa się zbiórka  fantów przeznaczonych na loterię,  która zostanie zorganizowana 14 lutego podczas balu karnawałowego.

Wszystkie fundusze zdobyte dzięki tej loterii mają być przeznaczone na budowę radiowęzła, czyli  radiowej rozgłośni działającej na terenie naszej szkoły.

Powinno nam zależeć na tym, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy, ponieważ to przyspieszy powstanie radiowęzła, dzięki któremu będziemy mogli posłuchać muzyki w czasie przerw pomiędzy lekcjami. Uczniowie szkoły podstawowej zebrali już sporo fantów. W gimnazjum najaktywniej włączyły się do tej akcji klasy III c i III a.

Prosimy wszystkich uczniów gimnazjum do czynnego udziału w zbieraniu przedmiotów, które zostaną sprzedane jako fanty. Mogą to być najróżniejsze rzeczy, byle były nowe. Zebrane przedmioty należy przekazywać przewodniczącej, czyli Basi Dzietwoj z kl. IIIc lub zastępcy Samorządu Uczniowskiego.

            Dowiedziałem się, że dla klasy, która zbierze najwięcej fantów, będzie nagroda                                                        

                                                                                               Daniel Horodecki, kl.Ib

                                                

Wielki turniej piłki nożnej halowej im. Kazimierza Górskiego w Dobrczu (Szkoła Podstawowa).

Turniej odbędzie się dnia 13 lutego 2009 roku w hali sportowej w Dobrczu w godz. 8.30-13.00  Mecze rozgrywane systemem- każdy z każdym. Czas gry 12 minut.  Scenariusz

 

Wielki turniej piłki nożnej halowej im. Kazimierza Górskiego w Dobrczu (Gimnazjum).

Turniej odbędzie się dnia 11 lutego 2009 roku w hali sportowej w Dobrczu w godz. 8.30-14.15.  Scenariusz

 

PODSUMOWANIE I SEMESTRU R. SZK. 2008/09

 Najlepsi uczniowie w Zespole Szkół w Dobrczu:

 Gimnazjum

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

1

Oliwia Bartknecht

I a

4,92

2

Marta Wrzesińska

I a

4,85

3

Agnieszka Nowogorska

I a

4,77

4

Monika Pancek

I a

4,77

5

Magdalena Bartkiewicz

I a

4,62

6

Paulina Gąsior

I b

4,92

7

Krystian Rogacki

I b

4,62

8

Alicja Hałas

II a

5,13

9

Bartłomiej Wrzesiński

II a

4,73

10

Patrycja Goszczyńska

II c

5,00

11

Aleksandra Joppek

II c

4,86

12

Magdalena Goryńska

II c

4,73

13

Wojciech Mamys

III a

5,14

14

Malwina Malon

III a

4,87

15

Dawid Grześkowiak

III a

4,80

16

Arkadiusz Cieśla

III a

4,73

17

Krzysztof Migocki

III a

4,73

18

Michał Migocki

III a

4,73

19

Monika Leśniak

III b

5.00

20

Natalia Łata

III b

4,93

21

Barbara Dzietwoj

III c

4,80

22

Hanna Musolf

III c

4,60

23

Paula Jurek

III c

4,50

 

Szkoła Podstawowa, kl. 4-6

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

1

Susanne Nowicka

4 a

5,09

2

Paulina Kaszubowska

4 a

5,00

3

Monika Białkowska

4 a

4,91

4

Paweł Grabowski

4 a

4,73

5

Wiktoria Dutkiewicz

4 a

4,64

6

Anna Tobolewska

4 b

4,55

7

Wiktoria Rasała

5

5,36

8

Izabela Dzikowska

5

5,09

9

Rafał Krasiński

5

5,00

10

Mateusz Wernerowicz

5

4,77

11

Radosław Serafin

5

4,72

12

Marta Szymańska

5

4,54

13

Adrianna Grześkowiak

6 a

5,25

14

Bogumiła Sudoł

6 a

5,12

15

Katarzyna Olech

6 a

5,00

16

Karol Andrzejewski

6 a

4,87

17

Daniel Goszczyński

6 a

4,62

18

Krzysztof Klimczak

6 b

4,88

19

Karol Krzewicki

6 b

4,75

20

Przemysław Zwara

6 b

4.63

 

Szkoła Podstawowa, kl. 1-3

 

Uczniowie, którzy wyróżniają się

 

- w klasie pierwszej:

·       Wiktor Borkowski

·       Łukasz Białkowski

·       Jagoda Kloska

·       Natalia Rogoń

 

- w klasie drugiej:

·       Marta Kopańska

·       Martyna Stala

·       Katarzyna Śliwa

·       Milena Krasińska

 

- w klasie trzeciej:

·       Patrycja Jaworska

·       Agata Orman

·       Oliwia Richter

·       Anna Serafin

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Ustanowiono go na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. (...)

Dym papierosowy, który zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych, z czego aż 40 związków rakotwórczych, odpowiada nie tylko za różnego rodzaju nowotwory pojawiające się w wieku dojrzałym, ale przyczynia się do bardzo wielu chorób w wieku dojrzewania. więcej...

Katarzyna Wamka, Agnieszka Szmudanowska

 

   WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

 30 grudnia odbyły się warsztaty dziennikarskie, które poprowadziła pani Marta Olszewska. Z informacji przygotowanych przez panią Martę dowiedzieliśmy się, co to jest news i gatekeeping. Z tekstu musieliśmy wywnioskować, z czego składa się tekst oraz jakie warunki musi spełnić,  aby nazwać go informacją. Dowiedzieliśmy się, że informacja musi odpowiadać na następujące pytania:

- kto?            - jak?

- co?            - kiedy?

- gdzie?        - dlaczego?  dalej...

Agnieszka Nowogorska i Marta Wrzesińska, klasa Ia

więcej zdjęć...

Lista osób , które zakwalifikowały się do finału konkursu matematycznego Rachmistrz

Gimnazjum

·        A.Joppek kl IIc

·        H.Musolf kl IIIc

·         P.Goszczyńska kl IIc

·            N.Łata kl IIIb

·        P.Gąsior  kl Ib

·        M.Leśniak kl IIIb

Szkoła Podstawowa

·        A.Grześkowiak kl VI a

·         K.Olech kl VIa

·        P.Zwara kl VIb

·        D.Prus kl VIb

·        W.Rasała kl V

·        K.Dudek kl VIa

·        R.Serafin kl V

 

GRATULUJEMY!!!

Ostatni etap już wkrótce

 

Pierwszy semestr mamy już za sobą…

Podczas pierwszego semestru w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych konkursów, występów i przedstawień, m. in. konkurs matematyczny „Rachmistrz”, konkurs ortograficzny o „Złote Pióro Dyrektora”, dwa etapy Konkursu Europejskiego.

„Ach, te oceny…”

Wielu uczniów podczas wystawiania ocen końcowych wypowiadało te słowa. Ja jestem zadowolony z pierwszego semestru, chociaż wiem, że mogłoby być lepiej.

Po wystawieniu ocen udało mi się przeprowadzić krótki wywiad z uczniem klasy I b, Adrianem Joppkiem. Oto on: dalej...

  Krystian Rogacki, kl. I b

ZMIANY W SEKRETARIACIE

Wczoraj przypomniałem sobie, że nie mam legitymacji szkolnej dla gimnazjalistów. Poszedłem do sekretariatu, by poprosić o zrobienie nowej legitymacji.

Gdy wszedłem,  aż mnie zatkało. Pokój nie do poznania!!! dalej...

                                                                                                              Kacper Dolata,  kl.  Ia

 

 

 Koszykówka

W czwartek 29 stycznia w hali sportowej w Dobrczu odbył się klasowy turniej koszykówki. Równoległe klasy wystawiały po jednym składzie.

Łącznie w zawodach wzięły udział 3 drużyny chłopców i 4 dziewcząt. Również nauczyciele wystawili swoją reprezentację.

            Oto miejsca, na jakich uplasowały się zespoły:

Chłopcy :

- I miejsce - Nauczyciele

- II miejsce - klasy 2

- III miejsce - klasy 3

-IV miejsce - klasy 1

 Dziewczęta :

- I miejsce - klasa 3c

- II miejsce - klasy 3a,b

- III miejsce - klasy 1

- IV miejsce  - klasy 2

                                                                                                          Paweł Brążkiewicz

 Dyktando z języka angielskiego

20 stycznia 2009 gimnazjum w Dobrczu  przystąpiło do dwuetapowego  międzyszkolnego dyktanda z języka angielskiego. Konkurs zorganizowało gimnazjum z Białych Błot, a do udziału w nim zaprosiło  dwa gimnazja, z Dobrcza i Łochowa. Teksty obu dyktand tematycznie związane były z patronem białobłockiego gimnazjum, Marianem Rejewskim. Pięcioro uczniów z nallepszymi wynikami uzyskanymi w etapie szkolnym przechodziło do drugiego etapu, który odbył się 29 stycznia 2009 roku w Białych Błotach.  Finalistami konkursu z naszej szkoły zostali:  Aleksandra Joppek z klasy IIc, Natalia Łata i Monika Leśniak z klasy IIIb oraz Dawid Grześkowiak i Wojciech Mamys z klasy IIIa. Finał dyktanda zakończył się sukcesem ucznia naszego gimnazjum. Wojciech Mamys zrobił najmniej błędów spośród wszystkich uczestników i zwyciężył w konkursie. Wszyscy finaliści dyktanda  otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast nagroda główna zostanie wręczona podczas uroczystości święta patrona w gimnazjum w Białych Błotach, 13 lutego 2009. Na uroczystość tę zaproszono zwycięzcę wraz z opiekunem.

Katarzyna Harkot

    

 

In English

We wtorek chętni gimnazjaliści brali udział w dyktandzie z języka angielskiego. Tekst dotyczył Mariana Rejewskiego – matematyka, który złamał szyfr enigmy – patrona szkoły w Białych Błotach, organizującej tegoroczną edycję konkursu. Do kolejnego etapu, który odbędzie się już 29 stycznia, zakwalifikowało się pięć osób: Wojtek Mamys, Dawid Grześkowiak, Monika Leśniak, Natalia Łata oraz Ola Joppek.   

Natalia Łata, III b

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia mieliśmy przyjemność obchodzić Dzień Babci, a 22.01 Dzień Dziadka. Święto to w kalendarzu zaistniało około trzydziestu lat temu. Inicjatorką uczczenia tego dnia była Marian McQuade, gospodyni domowa. W 1987 roku prezydent Jimmy Carter oficjalnie wprowadził to święto w życie.

W tym dniu dzieci obdarowują swoich dziadków i babcie laurkami, składają życzenia, recytują wierszyki. We wszystkich szkołach organizowane są akademie, głównie przez młodsze dzieci. Każda babcia i wszyscy dziadkowie w tym dniu powinni poczuć się docenieni i kochani. dalej...

Michał Migocki, kl. IIIa

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ZERÓWCE

       23 stycznia pani Ewa Bizoń wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowała przedstawienie dla babć i dziadków z okazji ich święta.

       Na samym początku Agatka przywitała wszystkich gości, a Kacperek zaprosił wszystkich na krótki spektakl. Dzieci wykazały się dużą znajomością swoich ról, piosenek oraz układów tanecznych. Następnie Ola, Wiktoria, Kacper i Agata zaprezentowali „Koncert życzeń”, a Wiktor, Mikołaj i Julka podziękowali gościom za przybycie.

        Zadałyśmy parę pytań Agatce: dalej...

Agnieszka Nowogorska i  Marta Wrzesińska, kl. I a

więcej zdjęć...

II ETAP WIELKIEGO KONKURSU EUROPEJSKIEGO

            22 stycznia odbył się kolejny etap konkursu europejskiego. Każda klasa przygotowała po dwie potrawy ze swojego kraju oraz ich pięciominutową prezentację. Wszystko przebiegało sprawnie i na wysokim poziomie.

            Zwycięską klasą okazała się po raz kolejny III a, która podała wołowinę z pieczonymi ziemniakami i buraczkami oraz pyszne pączki z rodzynkami. Na prezentacji pojawili się także dwaj sympatyczni Murzyni.

            Miejsce drugie, ze stratą tylko jednego punktu, zajęła klasa III c. Kucharz serwował mozaikę w naleśniku oraz narodową (tzn. fińską) sałatkę rosolli. Wielkie poruszenie wywołały słone cukierki przywiezione przez jedną z uczennic ze Skandynawii. Chyba każdy próbował je zjeść, lecz tylko nieliczni wytrwali w podjętej decyzji.

            Trzecie miejsce w tym etapie przypadło II a. Ich kucharka oraz dwaj kelnerzy podali rostocka oraz potrawę charakterystyczną dla Danii, składającą się m.in. z kotleta i kiełbasy. Jak powiedziała jedna z uczennic tej klasy, drugą potrawę nazwałaby rajem dla podniebienia. Wierzę na słowo…

            Inne klasy również wykazały się pomysłowością oraz talentem kulinarnym. Oby tak dalej!

            Niedługo stanie przed Wami kolejne wyzwanie w postaci przygotowania scenki historycznej dotyczącej wydarzeń z Waszego kraju. Czekajcie na informacje o terminie i szczegółach przedostatniego etapu.

                                                                                  Barbara Dzietwoj z Klubu Europejskiego

22 stycznia przy Zespole Szkół w Dobrczu rozstrzygnięty został II etap Wielkiego Konkursu Europejskiego gimnazjum. Klasy zmagały się w  konkurencji "Potrawa twojego kraju". Komisji w składzie p. Dyrektor, p. Agnieszka Kawińska oraz p. Ewa Krawczyk najbardziej zaimponowali: dalej...

 

 

więcej zdjęć...

Wyniki

Chrząszcz brzmi w trzcinie

 19 grudnia 2008 roku w Zespole Szkół w Dobrczu ogłoszono wyniki corocznego konkursu ortograficznego „O Złote Pióro Dyrektora”.

W pierwszym etapie konkursu brali udział wszyscy uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Do następnego etapu przeszło 14 gimnazjalistów i 13 uczniów szkoły podstawowej. Osoby te nie popełniły żadnego błędu w dyktandzie eliminacyjnym. (...)

 W końcu poznaliśmy ostateczny wynik. Zwyciężczyniami zostały: Aleksandra Joppek z klasy drugiej gimnazjum oraz Wiktoria Rasała z klasy piątej szkoły podstawowej. Laureatki były zaskoczone, że to właśnie one zdobyły główną nagrodę, lecz jednocześnie nie kryły szczęścia, gdy odbierały dyplomy i pióra z napisem „Złote Pióro Dyrektora”. więcej...

    Wojciech Mamys,  kl III a

 

 

bus.GIF (18654 bytes)       „Jeszcze dwie minuty, a poszlibyśmy do domu”.

         Zima dla nas - osób dojeżdżających do szkoły autobusem - jest chyba najgorszym okresem w roku. Zwłaszcza teraz, gdy doskwierają nawet kilkunastostopniowe mrozy nie chce nam się każdego ranka maszerować na przystanek. Jednak, kiedy już się tam znajdziemy - mimo tego, że jest nam strasznie zimno, raczej mało kto tak naprawdę czeka na pojawienie się autobusu. dalej...

Natalia Łata, III B

DZISIAJ DZIEŃ SPRZĄTANIA BIURKA!

Jeśli toniesz w stertach papierów, to masz okazję zrobić z tym porządek, gdyż ÓSMEGO STYCZNIA jest DZIEŃ SPRZĄTANIA BIURKA.

Radzimy, aby na blacie pozostały wyłącznie te przedmioty, którymi posługujesz się na co dzień, np. komputer, notatnik, ołówki oraz długopisy (tylko pisząceJ). Inne rzeczy, z których korzystasz rzadziej, mogą trafić do szuflady lub gdzie indziej. Pamiętaj o tym, że kurz, niepotrzebny papier czy stara gazeta zbędnie magazynowane na biurku odbierają energię do dalszej pracy!

Życzymy powodzenia.

                                                                 Marta Wrzesińska, Agnieszka Nowogorska Kl. Ia

Siatkówka w wykonaniu ZS Dobrcz

 7 stycznia w hali sportowej w Dobrczu odbył się gminny turniej siatkówki chłopców i dziewcząt. Zwycięzca turnieju awansował do rundy powiatowej.

W pierwszym meczu Wudzyna z Kotomierzem nie było zaskoczenia, zawodnicy z Wudzyna pewnie  pokonali Kotomierz 2:0. W drugim zagrał Dobrcz z Kotomierzem. Nasi gracze podchodzili do meczu z dużym optymizmem. dalej...

Paweł Brążkiewicz, II b

RUSZAJ SIĘ NA PRZERWIE! 

więcej ...

                    6 stycznia między czwartą a piątą lekcją odbył się w naszej szkole finał rozgrywek sportowych gimnazjum. Zwycięską drużyną okazali się reprezentanci klasy IIIc. Pokonali oni Ia i IIc.

   Sześcioosobowe grupy zmagały się w trzech konkurencjach:

·         slalom piłeczką między słupkami,

·   skok przez płotek,

 

·   rzut do kosza.

   Rozgrywki organizował Szkolny Zespół do Spraw Promocji Zdrowia wraz z opiekunami. Emocje sięgały zenitu, a wierna publiczność dopingowała  swoim faworytom.

 

                                                              Oliwia Bartknecht, klasa Ia

RUSZAJ SIĘ NA PRZERWIE! 

Uczniowie gimnazjum z zespołu ds. promocji zdrowia wraz z opiekunami zorganizowali rywalizację sportową klas gimnazjalnych. Miniturniej klas odbywał się na przerwach. Najlepsza klasa pierwsza, druga i trzecia, a były to: Ia, IIc, IIIc stanęły do zawodów w finale. Po wyrównanej walce najlepsza okazała się klasa IIIc. Zwycięzcy od Pani Dyrektor Z. Ignaczak otrzymali nagrodę „zdrowe deserki”.

Gratulujemy wygranym.

Opiekunowie zespołu ds. promocji zdrowia

 

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy moment roku. To czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wspólne strojenie choinki, kolędowanie i dzielenie się opłatkiem, a także otwieranie prezentów od świętego Mikołaja :).

Z okazji nadchodzących świąt życzymy wszystkim uczniomi ich rodzicom oraz nauczycielom ZS w Dobrczu serdecznych spotkań rodzinnych, zdrowia (bo to najważniejsze), aby Wasze święta były właśnie tym, czym powinny być - odrobiną ciepła w środku zimy, światłem w mroku, nadzieją na lepsze jutro w chwilach niepokoju.

Członkowie KOŁA DZIENNIKARSKIEGO

i  INFORMATYCZNEGO

oraz      Opiekunki:

p. Aleksandra Bazylczuk,

p. Marta Olszewska,

p. Joanna Pytlewicz

p. Magdalena Głowik

SPOTKANIE WIGILINE PRACOWNIKÓW I EMERYTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W DOBRCZU

Dnia 19.12.2008r. odbyła się wigilia nauczycieli. Na tej uroczystości wystąpił chór szkolny i zespół pod kierownictwem pani Gadzały. Panie Barbara Migocka oraz  Elżbieta Tobolewska przygotowały jasełka, w których wystąpili uczniowie gimnazjum.

                                                                                              Anna Antkowiak, kl. I a

Wigilie klasowe

 

więcej zdjęć...

WIGILIA KLASOWA

19 grudnia obchodziliśmy Wigilie klasowe. Uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią przygotowali sytą ucztę. Naszym gościem była pani Aleksandra Trella, która ucieszyła się z zaproszenia. Była bardzo zadowolona i nie myślała, że na Wigilię zostanie przyniesiona zupa grzybowa. Oczywiście nie zapomniał o nas Gwiazdor, który obdarował nas wszystkich przepięknymi prezentami. Każdy cieszył się z tego, co dostał, i chwalił się wychowawczyni. Atmosfera była naprawdę świąteczna, gdyż śpiewaliśmy kolędy i podzieliliśmy się opłatkiem. Myślimy, że wszyscy opuścili szkołę we wspaniałych humorach i już nie mogą doczekać się następnej, klasowej Wigilii.

                                                                          Agnieszka Nowogorska i  Marta Wrzesińska,  Kl.Ia

Jasełka

więcej zdjęć...

 

Szkolny turniej w siatkówkę klas gimnazjalnych.

 

więcej zdjęć...

         13 grudnia 2008 r. w naszej szkole został rozegrany turniej siatkówki o mistrzostwo gimnazjum w Dobrczu. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło udział w nim ponad stu uczniów reprezentujących poszczególne klasy gimnazjalne. Rywalizacja toczyła się zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Do walki przystąpili również panowie nauczyciele: Robert Mądry, Paweł Michałowski, Mariusz Modry, Dariusz Strzyżewski i Marcin Rywolt.

 Klasyfikacja końcowa turnieju dziewcząt:

1m.-klasa III c (B.Dzietwoj, H.Musolf, K.Pacer, S.Weselska, P.Lengling, P.Jurek)

2m.-klasa III b

3m.-klasa II b

4m.-klasa IIc

5-6m.-klasa Ia i Ib

 

Klasyfikacja końcowa turnieju chłopców:

1m.-nauczyciele

2m.-klasa IIa

 (K.Finc, S.Detlaf, Sz.Smerliński, B.Jeliński, K.Jaworski, P.Kowalkowski, K.Gielewski)

3m.-klasa IIIc

4-6m.-klasa IIc, IIIa i IIIb

7m-klasa Ib

8-9m.-klasa Ia i II b

 Turniej zorganizowali: Paweł Michałowski , Mariusz Modry i Robert Mądry.

                                                                                           Paweł Michałowski.

 

PROMOCJA ZDROWIA - TURNIEJ KLAS

więcej zdjęć...

 

Szkolne „wypociny” z matematyki

         W czwartek 11 XII 2008 12 trzecioklasistów brało udział w I etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Gimnazjaliści mieli do rozwiązania 5 zadań z różnych dziedzin matematyki, za które łącznie można było uzyskać 30 punktów (aby przejść do kolejnego etapu należało zdobyć co najmniej 21 punktów – czyli 70%). dalej...

Natalia Łata, III b

Konkurs biologiczny – etap szkolny

                10 XII 2008 odbył się etap szkolny III Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Czy wiesz, co jesz?”. Udział w eliminacjach wzięło ośmiu gimnazjalistów z klas II i III. Test, który każdy z nich musiał rozwiązać, składał się z 44 pytań, za które można było otrzymać 68 punktów (aby przejść do etapu rejonowego, trzeba uzyskać 75% ogólnej liczby punktów, czyli 51). dalej...

Natalia Łata, III b

     MIKOŁAJKI  W  NASZEJ  SZKOLE    

   Każdy wie, że  święto Mikołaja obchodzone jest 6 grudnia.  W naszej szkole  świętowaliśmy  wyjątkowo już dnia 5.12.08r. Samorząd Uczniowski  wpadł na ciekawy  pomysł.  Polegał  on na tym, że uczeń, który miał ubraną czapkę Mikołaja, nie był odpytywany  z żadnego przedmiotu. ,,Zabawa” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na korytarzach można było zauważyć wielu właśnie tak ubranych uczniów.   

          Oczywiście jak co roku odwiedził nas Mikołaj. Chodził po klasach, rozdając prezenty w postaci słodyczy.  W imieniu wszystkich uczniów dziękujemy za słodką niespodziankę i z niecierpliwością  oczekujemy  „świętego” Mikołaja już za rok!

 Czarek Migocki

Konkurs ortograficzny- etap drugi

Dnia 5.12.2008 roku w naszej szkole odbył się drugi etap konkursu ortograficznego. Uczestnikom sprawił dużo trudności. W tekście pojawiały się różnorakie pułapki, haczyki. Większość startujących nie liczy na dość dobry wynik. 

                                                                                                                                               Krzysztof Migocki, IIIa

„Było ciężko…”

Te słowa najczęściej padały z ust uczniów trzecich klas gimnazjum  po próbnych testach egzaminacyjnych z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej.

W tym roku testy te napisaliśmy  3 i 4 grudnia.

Galowe stroje i wszystkie procedury związane z próbnym egzaminem wywołały w nas uczucie niepewności i lekkiego stresu.

Chciałbym przytoczyć słowa swoich kolegów na temat tego egzaminu. dalej...

Michał Migocki

 

Konkurs wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

12.12.2008

Czas trwania – 60 minut

 

Uczestnicy:

3b

Karolina Gąsior 

Piotr Trojan      

Natalia Łata

 

3c

Hanna Musolf 

Barbara Dzietwoj

Wojciech Kozak

Paulina Lengling

 

 3a

Wojciech Mamys

Dawid Grześkowiak

Patryk Wamka

Piotr Andrykowski

 

 

PRÓBNY EGZAMIN

4 grudnia nasi trzecioklasiści pisali próbny egzamin matematyczno-przyrodniczy.

A oto wywiad, który przeprowadziła Katarzyna Wamka z klasy Ia ze swoim bratem Patrykiem.

 K: Chciałabym Ci zadać kilka pytań dotyczących egzaminu. Mogę ?

P: Oczywiście.

K: Czy przygotowywałeś się do tego sprawdzianu? (...)

   Po teście, niestety, nie udało nam się z nikim przeprowadzić żadnej konkretnej rozmowy. Ale wszyscy mówili, że ten egzamin był bardzo trudny, co można było poznać po minach, jakie mieli uczniowie wychodzący z sali. Jednakże życzymy wszystkim trzecioklasistom dużej ilości punktów. więcej ...

  Katarzyna Wamka, Agnieszka Szmudanowska  

 

więcej zdjęć...

    PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTYCH KLAS

 2 grudnia szóste klasy przystąpiły do próbnego sprawdzianu, który sprawdzi ich umiejętności nabyte podczas nauki w szkole podstawowej. Niektórzy szóstoklasiści byli zestresowani, a reszta podeszła do tego z uśmiechem i optymizmem. Z jedną z uczennic przeprowadziłyśmy wywiad:

- Jak twoje samopoczucie przed sprawdzianem?

- Czuję się dobrze.

- Co sądzisz o tego typu próbach? Czy według ciebie są one potrzebne?dalej...

                                                                                Agnieszka Nowogorska i Marta Wrzesińska,kl.Ia                  

 

  więcej zdjęć...

„Czary mary”

W piątek 28 listopada uczniowie klasy 0, I uczestniczyli we wspólnych zabawach związanych z tradycją andrzejkowych spotkań. Dzieci poznały wróżby przepowiadające najbliższą przyszłość.

Cieszyli się ci, którym wróżka przepowiedziała spotkanie z Kubusiem Puchatkiem oraz wyjazd nad morze lub w góry. Martwili się chłopcy, którzy dowiedzieli się, że ich ukochana będzie miała na imię Konstancja. Zastanawiali się, gdzie znajdą dziewczynę o takim imieniu.

Wróżbom towarzyszyły zabawy integracyjne przy muzyce. Rodzice uczniów zadbali o słodki poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili i uznali ten dzień za wyjątkowo udany. J

 E. Bizoń, J. Stawska

 więcej...

  „Bezpieczeństwo w szkole oraz poza szkołą i bezpieczna droga do szkoły”

27 listopada w hali sportowej Zespołu Szkół Dobrczu odbyło się spotkanie uczniów klas zerowych i pierwszych z policjantami. Przybyli uczniowie ze wszystkich szkól podstawowych znajdujących się na terenie naszej gminy.

Hasło całego przedsięwzięcia brzmi: „Bezpieczeństwo w szkole oraz poza szkołą i bezpieczna droga do szkoły”.  Organizatorami są Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) oraz Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy. dalej...

                                                                       Adrian Joppek i Michał Sprawka, kl. Ib

 

 

 

 

 

 

 

Złoci medaliści, brązowe medalistki z Dobrcza

więcej...

              Dnia 26 i 27 listopada 2008 r. w Łochowie rozegrane zostały powiatowe zawody sportowe w mini piłce ręcznej dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. W zawodach tych startowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrczu. W turnieju dziewcząt nasze zawodniczki wywalczyły brązowy medal. Wygrała drużyna z Trzemiętowa,  drugie miejsce zdobyły gospodynie- SP Łochowo.

Natomiast w turnieju chłopców najlepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Dobrczu, którzy wygrali wszystkie swoje mecze i w przyszłym tygodniu będą walczyli w zawodach wojewódzkich.

Złoci medaliści SP w Dobrczu to: Krystian Drobienko, Karol Andrzejewski, Łukasz Tobolewski, Adrian Duda, Rafał Krasiński, Łukasz Jaruszewski, Bartosz Kaszubowski, Szymon Gawron, Daniel Goszczyński, Dominik Borowicz, Piotr Gorzycki, Krzysztof Klimczak, Mateusz Lengling i Marcin Brzeziński.

 Brązowe medalistki SP w Dobrczu : Bogumiła Sudoł, Zuzanna Wojewódzka, Adrianna Grześkowiak, Anna Tereś, Żaneta Filipek, Daria Prus, Jagoda Konefał, Wiktoria Rasała, Patrycja Detlaf i Kinga Smerlińska.

Opiekunem grupy w pierwszym i drugim dniu zawodów był : Paweł Michałowski.

 

Kolejność końcowa turnieju mini piłki ręcznej dziewcząt: 1m. SP Trzemiętowo,

2m. SP Łochowo, 3m. SP Dobrcz, 4m. SP Dąbrowa Chełmińska, 5m. SP Maksymilianowo.

 

Tabela końcowa turnieju mini piłki ręcznej chłopców i wyniki spotkań drużyny z Dobrcza:

Dobrcz- Osielsko- 12:6

Trzemiętowo- Dobrcz- 5:11

Łochowo- Dobrcz- 9:10

Dobrcz- Dąbrowa Chełmińska-10:6

 

Miejsce

Drużyna

Mecze

D.pkt.

Bramki

I

Dobrcz

4

8

43-26

II

Osielsko

4

6

29-22

III

Łochowo

4

4

29-25

IV

Dąbrowa Ch.

4

2

22-31

V

Trzemiętowo

4

0

12-31

                                                                            Opracował: Paweł Michałowski

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

            Dwudziestego siódmego listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia  dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Dotyczyły one ratowania ludzkiego życia. Prowadził je pan Marek Koliński- mieszkaniec Dobrcza, policjant w wydziale prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. A oto wywiad, który udało mi się przeprowadzić:

1.Czego dotyczyły te zajęcia?

-Były poświęcone przekazywaniu wiedzy na temat umiejętności ratowania ludzkiego życia. Zajęcia te pozwalały na aktywny udział i ćwiczenie tych umiejętności, gdyż dysponowaliśmy fantomem do ćwiczenia resuscytacji krążeniowo– oddechowej. Uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy osobie, która traci przytomność. dalej...

Wojciech Mamys, kl. 3a

     więcej...

Klasowe andrzejki

26 listopada na godzinie wychowawczej obchodziliśmy andrzejki. 

Kilka osób z klasy przygotowało ciekawe wróżby, m. in. przebijanie serc. Nie obyło się również bez horoskopów i znaczeń imion oraz losowania przyszłych zawodów. Według tej wróżby mój przyszły mąż będzie miał na imię Remigiusz, a Agnieszka zostanie kucharką.

 Pomimo tego, iż do 30 listopada dzieliły nas 4 dni, to uważam, że zabawa była udana i każdy był zadowolony.

Marta Wrzesińska, kl. I a

więcej...

Konkurs przyrodniczy – etap szkolny

Dnia 25 listopada 2008 roku odbył się etap szkolny konkursu przyrodniczego. Przystąpiło do niego 20 uczniów:

·                   6 uczniów z klasy piątej,

·                   14 uczniów klas szóstych.

Test składał się z 21 zadań, za które można było uzyskać 29 punktów. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu było zdobycie co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania z testu, czyli 23,5 punktu.

Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa wyłoniła następujących uczniów, którzy przeszli do etapu rejonowego:

1.                Kinga Goryńska 26 punktów,

2.                Wiktoria Rasała 25 punktów,

3.                Izabela Dzikowska 25 punktów,

4.                Katarzyna Olech 23,5 punktów,

5.                Karol Andrzejewski 23,5 punktów.

Agnieszka Wojna

 

ZEBRANIE Z RODZICAMI -LISTOPAD 2008

Dnia 25 listopada odbyło się w naszej szkole drugie już w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Na zebraniu ogólnym mieliśmy okazję być świadkami wielu ciekawych występów.

            Po krótkiej przemowie pani dyrektor Zinaidy Ignaczak spotkanie umiliła nam Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrczu. Zagrała m.in. walca, marsza, fokstrota i „Barkę". (...)Część artystyczną zakończył występ Sandry Trepkowskiej, która zaśpiewała pieśń patriotyczną. Akompaniowała jej pani Aleksandra Trella. dalej...

Oliwia Bartknecht z klasy Ia

  więcej...

Kiermasz świąteczny

             25 listopada podczas zebrania z rodzicami zorganizowany został kiermasz świąteczny. Można było zakupić: ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, kolorowe choinki i świeczniki. Wszystkie przedmioty zostały wykonane przez dzieci i młodzież w czasie zajęć świetlicowych przy pomocy nauczycielek: Aliny Murawki, Anny Biernackiej i Ewy Krawczyk. Kiermasz przebiegał sprawnie i cieszył się zainteresowaniem rodziców i nauczycieli. W sprzedaży ozdób pomagali uczniowie: Olimpia Jagos, Malwina Malon i Paweł Brążkiewicz.  

Ewa Krawczyk

25 listopada w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami, na którym uczniowie naszej szkoły sprzedawali ozdoby świąteczne i cegiełki. Pieniądze zebrane w tej akcji będą przeznaczone na budowę radiowęzła.

   Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście kartki świąteczne, które uczniowie wykonywali własnoręcznie. Rodzice chętnie wspierali naszą akcję. 

Koordynatorem całej akcji była pani Anna Biernacka.

Paweł Brążkiewicz IIb

 

  więcej...

 Szkoła Podstawowa z Dobrcza nie miała sobie równych

 

Dnia 22 listopada 2008 r. w hali sportowej w Dobrczu odbyły się gminne zawody w mini-piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Do walki o mistrzostwo gminy Szkół Podstawowych przystąpiły drużyny z Kotomierza, Kozielca, Borówna i Dobrcza.

Mistrzostwo gminy i prawo walki w zawodach powiatowych wywalczyli chłopcy oraz dziewczęta Szkoły Podstawowej z Dobrcza.

Dziewczęta z Dobrcza reprezentowały: Bogumiła Sudoł, Adrianna Grześkowiak, Zuzanna Wojewódzka, Żaneta Filipek, Anna Tereś, Daria Prus, Jagoda Konefał, Patrycja Detlaf, Wiktoria Rasała, Kinga Smerlińska.

Reprezentacja chłopców: Karol Andrzejewski, Szymon Gawron, Krystian Drobienko, Rafał Krasiński, Łukasz Tobolewski, Adrian Duda, Łukasz Jaruszewski, Bartosz Kaszubowski, Daniel Goszczyński, Piotr Gorzycki, Dominik Borowicz, Marcin Brzeziński, Mateusz Lengling, Krzysztof Klimczak i Karol Krzewicki.

Opiekunami naszych zawodników i zawodniczek są: Paweł Michałowski i Robert Mądry.

Wyniki poszczególnych meczy i tabele końcowe: (mecze rozgrywane systemem każdy z każdym)

 Dziewczęta:

Dobrcz -Kotomierz: 8:0 (3:0)

Kotomierz -Kozielec 13:1 (10:0)

Dobrcz –Kozielec 14:0 (7:0)

Lp.

Drużyna

Miejsce

Mecze

D.pkt.

Bramki

1.

Dobrcz

I

2

4

22-0

2.

Kotomierz

II

2

2

13-9

3.

Kozielec

III

2

0

1-27

Chłopcy:

Kotomierz –Kozielec: 13:2 (6:1)

Borówno –Dobrcz: 2:17 (1:8)

Kotomierz –Borówno 11:3 (7:0)

Kozielec –Dobrcz 1:24 (1:10)

Kotomierz –Dobrcz 4:16 (2:10)

Borówno –Kozielec 7:2 (2:0)

Lp.

Drużyna

Miejsce

Mecze

D.pkt.

Bramki

1.

Dobrcz

I

3

6

57-7

2.

Kotomierz

II

3

4

28-21

3.

Borówno

III

3

2

12-30

4.

Kozielec

IV

3

0

5-44

 Organizatorami zawodów byli: Paweł Michałowski i Robert Mądry.

Zwycięzcom turnieju jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

                                                                                         Opracował: Paweł Michałowski

 

 Konkurs piosenki

 Dnia 15.11.2008 r. w Bydgoszczy odbył się konkurs piosenki turystycznej i poezji śpiewanej.

W konkursie brali udział soliści oraz zespoły. Nasz chórek otrzymał wyróżnienie za udział. Śpiewaliśmy piosenki pt. „Wołanie ziemi” i „Chcę was ugościć”. Staraliśmy się zaśpiewać jak najlepiej.

Jak zawsze, nad wszystkim czuwała pani Aleksandra Trella, która przygotowywała nas do występu.

                                                                                                          Ania Antkowiak, kl. I a

ELIMINACJE DO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

          19 listopada odbyły się eliminacje do konkursu matematycznego pt. „Rachmistrz”. W ciągu 10 minut należało rozwiązać 32 zadania z dodawania, odejmowania, mnożenia oraz dzielenia. Wszelkie obliczenia uczniowie musieli zamieścić obok zadań. Według gimnazjalistów zadania okazały się łatwe, ale było za mało czasu.

                     Marta Wrzesińska iAgnieszka Nowogorska,kl.Ia

Wywiad z panią Renatą Śliwą dotyczący obchodów Święta Niepodległości

Pani R. Śliwa w tym roku przygotowała swoich wychowanków - uczniów klasy piątej do występu podczas apelu poświęconego dziewięćdziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Magdalena Bartkiewicz z naszego Koła Dziennikarskiego postanowiła zadać nauczycielce kilka pytań. Oto przebieg tej rozmowy: dalej...

Magdalena Bartkiewicz, kl. I a

Lista osób , które zakwalifikowały się do półfinału konkursu matematycznego Rachmistrz

Gimnazjum

Pkt.25

·        A.Joppek kl IIc

·        B.Dzietwoj kl IIIc

·        H.Musolf kl IIIc

Pkt.24

·         P.Goszczyńska kl IIc

·         A.Dudek kl IIIa

Pkt.23

·         D.Siudut kl IIc

Pkt.22

·         A.Gorzycka kl IIc

·         E.Piatkowska kl IIIc

Pkt.21:

·        T. Mikulski kl IIb

·        S.Langowska kl IIb

·        A.Joppek kl Ib

·        K.Gielewski kl IIa

·        A. Cieśla kl IIIa

·        W.Mamys kl IIIa

Pkt.20

·   N.Łata kl IIIb

·   K.Gielewska kl IIa

·   M.Goryńska kl IIc

·   Sz.Wyżgowski kl IIc

Pkt.19:

·        Paulina Gąsior  kl Ib

·        M.Leśniak kl IIIb

·        P.Rupiński kl Ib

·        P.Lengling kl IIIc

Szkoła Podstawowa

Pkt.25

·        A.Grześkowiak kl VI a

Pkt.24

·         K.Krzewicki kl VIb

Pkt.23

·         K.Olech kl VIa

Pkt.21:

·        D.Goszczyński kl VIa

·        D.Zwara kl VIb

Pkt.18:

Pkt.17:

Pkt.16:

Pkt.15:

 

 

GRATULUJEMY!!!

 

 

KONKURS MATEMATYCZNY RACHMISTRZ

19 listopada odbędą się eliminacje we wszstkich klasach gimnazjalnych oraz 4-6 szkoły podstawowej. Konkurs wyłoni uczniów, którzy szybko i sprawnie wykonują działania sposobem pisemnym. Trzymamy kciuki.

POWIATOWE ZAWODY W PIŁKĘ RĘCZNĄ

          Nasze gimnazjalistki zdobyły drugie miejsce w rozgrywkach na szczeblu powiatowym  w Solcu Kujawskim.  Należą się im wielkie brawa. Pierwsze miejsce wywalczyły gimnazjalistki z Brzozy.

GMINNE ZAWODY W PIŁKĘ RĘCZNĄ

          W sobotę, 15 listopada w naszej szkole odbyły się gminne zawody w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców gimnazjum. Rozpoczynały się od czwartej godziny lekcyjnej. Udział wzięły trzy szkoły z gminy Dobrcz - Gimnazjum Dobrcz, Gimnazjum Kotomierz oraz Gimnazjum Wudzyn. Walka była bardzo zacięta. Również gościliśmy dwie bardzo doświadczone sędziny, które -  jak stwierdził pan Nalazek – „Zasady mają w małym palcu” . (...)

Dziewczyny z Dobrcza będą reprezentować naszą gminę na zawodach o Mistrzostwo Powiatu Bydgoskiego - 17XI , a chłopcy z Kotomierza - 18XI .  Wszytkim gratuluję . więcej...

Agnieszka Szmudanowska .

więcej zdjęć...

 

WYNIKI ELIMINACJI DO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO 2008/09

                                      ROMANTYZM

Do drugiego etapu zakwalifikowały się następujące osoby:

1.       Magdalena Bartkiewicz z kl. I a

2.       Oliwia Bartknecht z kl. I a

3.       Jagoda Drzycimska z kl. I b

4.       Michał Serwa z kl. I b

5.       Alicja Hałas z kl. II a

6.       Izabela Stawska z kl. II a

7.       Sylwia Langowska z kl. II b

8.       Paweł Nowosad z kl. II b

9.       Aleksandra Urban z kl. II b

10.   Aleksandra Joppek z kl. II c

11.   Julita Remblewska z kl. II c

12.   Arkadiusz Cieśla z kl. III a

13.   Agnieszka Goryńska z kl. III a

14.   Aneta Majewska z kl. III a

15.   Wojciech Mamys z kl. III a

16.   Krzysztof Migocki z kl. III a

17.   Aneta Paliwoda z kl. III a

18.   Monika Leśniak z kl. III b

19.   Piotr Trojan z kl. III b

20.   Barbara Dzietwoj z kl. III c

21.   Paula Jurek z kl. III c

22.   Wojciech Kozak z kl. III c

23.   Paulina Lengling z kl. III c

24.   Hanna Musolf z kl. III c

Uczniowie ci nie zrobili żadnego błędu ortograficznego. Błędy interpunkcyjne, niestety, się zdarzały. W kolejnych etapach interpunkcja będzie brana pod uwagę.

Gratulujemy i zapraszamy do drugiego etapu, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.